• 0

  merhaba, şöyle birsorum olacaktı; 1tb'lık hard disk'e yazılan 1 tb'lık bilginin kuantum boyutunda bile olsa bir ağırlığı var mıdır ?

  Ömür Eryüksel 31 Temmuz 2016
 • 0
  Kuantum boyut yada kuantum bilgisayar demek , daha az transistör demek , daha hızlı tetikleme sinyali demek , daha fazla olasılık demektir . Evet vardır fakat büyük tabloda klasik bilgisayara göre '' farkı'' vardır . Kuantum süper posizyon ve kuantum mantık kapıları ile çok küçük bir ağırlığı olurdu .
 • 0
  Maddenin bile ağırlığı yoktur aslında. Harddiske yazılan bilgi tıpkı evrende yer kaplayan bir madde gibi çukurlardan oluşur. Harddiske kaydedilen bilgi "Bit" olarak ölçülür.
 • 0
  @altan , arkadaş dikkat edesen kuantum boyutunda demiş . Kuantum boyutunda '' bit '' ler değil QUBİT ' ler vardır .
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 01 Ağustos 2016
 • 0
  @Mr.Nobody kardeş o konuda ikimizde pek fazla şey bilmiyoruz, yorumlar absürtleşebilir o yüzden :) Qubit olarak işlem yapan işlemci farklıdır, kaydedilmiş bilgi farklıdır. Qubit olasılık dalgasıyla ilgilidir, qubit olarak kaydetmeye çalışınca etkileşime girilmiş olduğu için bir olasılık yani 1 bit kaydedilir kanaatimce...
 • 0
  @Mr.Nobody kardeş o konuda ikimizde pek fazla şey bilmiyoruz, yorumlar absürtleşebilir o yüzden :) Qubit olarak işlem yapan işlemci farklıdır, kaydedilmiş bilgi farklıdır. Qubit olasılık dalgasıyla ilgilidir, qubit olarak kaydetmeye çalışınca etkileşime girilmiş olduğu için bir olasılığa iner yani bit olarak kaydedilir kanaatimce...
 • 0
  Bitlerde bilgi ya 1 ya 0 tamam . Ama kuantum bilgisayarda bilginin alacağı durum sayısı 2 üssü n ile bulunuyor . Kaydedilmiş bilgi ile işlemci farklı değildir . Sen kuantum tabanlı bir bilgisayarda , klasik bitlerle işlem yapamazsın . Çünkü bilgisayar senkronize olmaz . Bu konu gelişen bir konu vede hatırı sayılı bilgilerde var . ( Google'nin kuantum bilgisayarları ) ( Vede geliştirilen yapay zekanın kuantum tabanlı bilgisayarlarla ile donatılması ) . Yani neden absürtleşecek mişki ?
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 01 Ağustos 2016
 • 0
  Absürtleşecek diyorum çünkü bunu savunacaktın. :) Kuantum işlemciler kapalı kutudaki bir kedi gibi işlem yapar ama normal işlemci gibi çıktı ve girdi alır. Yani kuantum işlemciye girdiğin bilgi 1 kedi, 1 zehirli şişe ise işlemcinin içinde "kedi hem ölü hem canlı" yani süper pozisyonda yani qubit biçiminde olacaktır, sonra işlemcinin vereceği çıktı; kutuyu açtığında kedinin durumu gibi tek bir sonuç yani bit biçiminde olacaktır..
 • 0
  Hem bu konu arkadaşın konusundan farklı, boşuna yer işgal etmiş olucaz.
 • 0
  Ağırlığı yoktur. Çünkü hdd içerisindeki maddelerin diziliş sekline göre veriler oluşur. Aslında o maddeler ordadir. Yeni bi bilgi eklendiğinde bilginin koduna göre hdd plakaları içerisindeki madddeler bir araya gelerek dosya içeriğine göre kodlanir. Buda sana bilgiyi oluşturur. Deftere kalem le birşey yazmakla eş değerdir.
  Okan Durmuş 01 Ağustos 2016
 • 0
  Ağırlığı yoktur. Çünkü hdd içerisindeki maddelerin diziliş sekline göre veriler oluşur. Aslında o maddeler ordadir. Yeni bi bilgi eklendiğinde bilginin koduna göre hdd plakaları içerisindeki madddeler bir araya gelerek dosya içeriğine göre kodlanir. Buda sana bilgiyi oluşturur.
  Okan Durmuş 01 Ağustos 2016
 • 0
  Okan beyin dedigine katılıyorum. Kar üzerine veya buğulu bir cam üzerine yazilan yazilarin nasil ağırlığından söz edilemezse harddiske kaydedilen bilginin de ağırlığından sozedilemez.
  kabar 01 Ağustos 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.028 soru

30.088 cevap

30.550 kullanıcı

Giriş Yap