• +1

  Merhaba, benim fırtına konum biraz uzun, buraya yazamayacağımı farkettim ve kendi blogumda paylaştım. yaraticimod.blogspot.com linkinden erişip düşüncelerinizi paylaşabilir misiniz?

  Ali Aslan 31 Temmuz 2016
 • 0
  edit: tam olarak ortada soru yoktur, teorimi doğru ve yanlış kısımlarıyla eleştirmenizi istiyorum.
  Ali Aslan 31 Temmuz 2016
 • +1
  Okudum blogu , şunları demeliyim ki ; solucan deliğinin bir girişi diğer kuramsal bir solucan deliğine çıkmaz . Solucan deliklerinin 2 ağzı ( giriş ve çıkış , kara delik ve beyaz delik ) ve bir boğazı vardır . Bu boğazda da bir durak noktası vardır , bu nokta uzay-zaman bükülmesinin en yoğun bölgesi olup(t=0) , bu noktayı geçebilmek için ışıktan bile hızlı dalgalar oluşturman gerekir . Sonuç olarak A solucan deliğinin bir ağzı B solucan deliğine bağlanmaz bence . İkinci olarak solucan deliklerini evertt'in çoklu evren yorumuyla bağdaştırma yaparken şuna dikkat etmelisin ; A evreninin paralel evreni B evreni olsun . B evreninde ki zaman algısı A evrenin zaman algısıdan farklı değildir . Farklı olan tek şey , A ve B evrenlerinde bir noktada yapılan seçimlerin farklı oluşu sonucu olası evrenlerin ortaya çıkmasıdır . Aslıda solucan delikleri direk olarak zamanda yolculuk yapmana sebeb olmaz , bunu olası kılan şey ; Kütleçekiminin evrenin her yerinde farklı oluşu ve bununda uzay-zamn bükülmesine neden oluşudur .
 • +1
  Ama güzel bir çalışma olmuş bence . Daha fazla bilgi ve argüman ile daha iyi bilim-kurgu yazmamanız için bir sebeb yok . (:
 • 0
  Bana kalırsa geçmiş veya geleceğe seyahat her halükarda alternatif bir evrene çıkar yani A dünyasından geçmişe seyahat edip kendinizi vurduğunuzda ortada paradoks yerine sadece B dünyasındaki kendinizi vurmuş olursunuz ve her şey olduğu gibi devam eder. Ama dediğiniz gibi biraz daha bilgi ile daha iyi yazılar yazabilirim, teşekkür ederim :)
  Ali Aslan 31 Temmuz 2016
 • 0
  Bir kere iki evren arasında bağ kurmak iki çarşaf arasında bağ kurmak gibi olacak ama o kadar güvenli bir durum olmayacak. İki evreni birbirine bağlamak demek, o evrenlerde bulunan enerjiyi, maddeyi, 3 temel kuvveti de bağlamak demek olacak. Solucan deliğini hayali bir bağ gibi düşünmemizden kaynaklanıyor bu, kafamızın içinde olduğu gibi kolay kontrol edilebilir gibi gözüküyor. Fiziksel anlamda bu eylem için iki evreninde toplam enerjisi yetmeyeceği gibi entropiyi de tavan yaptıracağı için taş taş üstünde kalmazdı..
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap