• +1

  Zamanın varlığı kanıtlanmış mıdır? Yoksa teori midir?

  yusuf 30 Temmuz 2016
 • 0
  Hani bilim hiç birşeyi kanıtlamaz denir ya zamanın varlığı kanıtlanmış mıdır? Kanunlaşmış mıdır? Yoksa diğer çoğu şey gibi Teori midir? Ben kanıtlanmamış diye hatırlıyorum ancak yazılı birşey bulamadığım için emin olamadım.
  yusuf 30 Temmuz 2016
 • 0
  Basit bir soru ama tahminimce çoğumuzun düşünmediği bir şey.
  yusuf 30 Temmuz 2016
 • 0
  Zamanı farklı bir boyut olarak düşünmek ne kadar teorik olarak kanıtlanmış bir şeydir bilemiyorum ama popüler olduğu kesin. Kişisel olarak zamanın ayrı bir boyut olduğunu düşünmek bana mantıklı geliyor. Bir anlığına zamanın olmadığını düşünmek bize ne kadar anlamsız geliyorsa iki boyutlu bir canlı için üçüncü boyutun varlığı da öyle gelebilir. Sadece çeşitli kuvvetlerin neticesinde değiştiğini ve sürekli olarak geçtiğini biliyoruz ve evrimsel olarak düşünme yapımızın temelinde zaman kavramı var.
  Vide supra 30 Temmuz 2016
 • 0
  Hızlanmak zamanı yavaşlatıyor. Yani uzayan kısalan bir veri olduğuna göre vardır. Mesela tam bir karadeliğin içine girmek üzereyken dışarıya bakabilsen örneğin önündeki yıldızların yaşlandığını öldüğünü patladığını bulutsuyu oluşturduğunu filan o an görebilirdin. Yani sonuçta bunlar yaşanmış şeyler değil ama böyle olacakları hesaplanmış. Hani bu da teoridir dersek uzay istasyonuna giden atom saatinin geri kaldığı görülmüş (çekim ivmesi az olduğundan)
  Vahide Türkmen 30 Temmuz 2016
 • 0
  Yani bu şekilde de zamanın gerçekten kısalabildiği kanıtlanmış olmuş.
  Vahide Türkmen 30 Temmuz 2016
 • 0
  Bir taş ne kadar kanıtlanmışsa, zamanda o kadar kanıtlanmıştır. Bilemeyiz demek agnostik bir tavırdır yalnız. Bir oyunun içindeysek bile atılan taş kafamızı yarar, geçen zaman bizi elden ayaktan düşürür, bilemeyizle vakit harcamak yerine bildiklerimizi daha çok bilmek için kullanmak daha hayırlı olacaktır.
 • 0
  Bir taş ne kadar kanıtlanmışsa, zamanda o kadar kanıtlanmıştır. Bilemeyiz demek agnostik bir tavırdır yalnız. Bir oyunun içindeysek bile atılan taş kafamızı yarar, geçen zaman bizi elden ayaktan düşürür, bilemeyizle vakit harcamak yerine bildiklerimizi daha çok bilmek için kullanmak daha hayırlı olacaktır. Oyunda olsak bile vaktimizi olabildiğince bilgi ve deneyimler yapıp ardımızdan gelenlere bırakmak olmalı ki, sonraki neslimiz bizim kaldığımız yerden devam etsinler ve "gerçeğe" bir adım daha yaklaşsın insanlık.
 • 0
  Yine sorumu tam cevaplayamadınız şuan zamana terimsel açıdan kanun mu diyoruz teori mi?
  yusuf 03 Ağustos 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap