• 0

  Uzay çarşaf benzetmesinde anlayamadığım bir şey var.

  junoli 30 Temmuz 2016
 • 0
  Tamam kütlesi olan cisim yıldız gezegen vs kendi kütle cekimini olusturuyor ve yer cekimi de buna bağlı oluşuyor. Ama aklım almıyor bu cekim merkezi tam olarak nasıl olusuyor yani dünyayı düşünüyorum yercekimi her yerde var çarşaf orneğine dönecek olursak üstte kalan kısımda yer cekimi olur. Biraz karıstırdım ama yorum gelirse daha iyi sorabilcem :)
  junoli 30 Temmuz 2016
 • +1
  Çarşafa ağır bir top koy,çevresine de misket koy.Misket topun olduğu bölgeye doğru ilerleyecektir.Çünkü top çarşafı büker ve bu bükme sebebiyle misketi kendisine çeker.Uzay zaman da da böyle işler
  Mr.Physics 30 Temmuz 2016
 • 0
  İşte bundan bahsediyorum topun altta kalan kısımları için yarım kalıyo örnek ya da ben cok boyutlu düşünemiyorum :)
  junoli 30 Temmuz 2016
 • 0
  Benim de kafama takılan bir konu bu, dilim döndüğünce ve soruyu kendimce düzenleyerek tekrar sorayım konudan anlayan arkadaşlara, bu çarşaf konusu üzerine ağır bir cismin konmasıyla bir eğrilik oluşturuyor ve çevresindeki nispeten küçük cisimleri kendine çekiyor tamam kabul. Ama asıl soru şöyle ortaya çıkıyor, bu büyük kütleli cisim kendinden küçük cisimleri hep aynı çarşaf(uzay-zaman) düzlemine göre mi çekiyor. Bu durumda uzayda tek bir uzay-zaman düzlemi oluyor ve her şey buna göre organize oluyor ki bence saçma. Diğer durumsa birbiri ile etkileşen kütlelerin kendi aralarında bağımsız çarşaf(uzay-zaman) düzlemleri mi oluyor?
  S. Gökhan Yücel 30 Temmuz 2016
 • 0
  Saçma gelmesinin sebebi çarşaf örneğinin 2 boyutlu oluşudur . Uzay-zaman dediğimiz şey uzay'ın 4 . boyutudur . O yüzden kütle çekim mekaniğini hala açıklamaya çalışıyoruz . Bu kuvvetin , taşıyıcı parçacıklarını ve uzay-zaman bükülemesinin parametrelerini daha iyi anlarsak tam bir açıklama yapabilirdik .
 • 0
  3 boyutlu düşünmek işe yarayacaktır.
  Vide supra 30 Temmuz 2016
 • 0
  Yerçekimi hala gizemini koruyor aslında ama en mantıklı cevabı Einstein'ın teorisi veriyor. Çarşaf örneği gibi evren eğilen bükülen, esneyen bir yapıdadır ve çok çok çok çok az varlığı hissedilir, gerçi insanlar tarafından pek hissedilmez, koskoca dünya bizi zar zor üzerinde tutuyor.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.026 soru

30.072 cevap

30.540 kullanıcı

Giriş Yap