• 0

  Kütlesi olmayan bir şeyin enerjisi olabilir mi ? Soruyu düsünürken Einstein in E=mc2 formülü ile düsününüz

  Mustafa Demir 26 Temmuz 2016
 • 0
  Işık hızında hareket eden bir cisim düşün kütlesini kaybedip bi enerjiye dönüşür. Bkz. Metafizik.
  Burak Teil ALTUNTAŞ 26 Temmuz 2016
 • 0
  Evet olabilir .
 • +2
  Kütlesiz parçacıkların da enerjisi vardır. Örneğin fotonlar yani ışığın enerjisi vardır. Güneş dünyamızı ışınımla ısıtır. Işık hızında hareket eden kütlesiz parçacıkların enerjisi E=mc2 denklemiyle tanımlanmaz çünkü burdaki m değeri durgun kütle değeridir. Kütlesiz parçacıklarda bu değer 0'dır. Kütlesiz parçacıkların enerjisi E=pc denklemi ile tanımlanır. Burada p değeri parçacığın momentumudur. Yani kütlesiz parçacığın kütlesi yoktur ama hızı ve dolayısıyla momentumu vardır. Enerjisi de buradan gelir.
  Mehmet Ali 27 Temmuz 2016
 • 0
  Kütlesi olmayan bir "şey" enerjidir zaten diye düşünüyorum. Kütle de zaten evreni büküp kütle alanı oluşturan enerjinin bir formudur.
 • 0
  E=mc2 formülüne göre kütlesi olmaz.Ama fotonlar ışık hızında hareket ettiği için kütle kazanırlar ve bununla birlikte enerji de kazanırlar.
  Mr.Physics 30 Temmuz 2016
 • +1
  Fotonların kütlesi yoktur ama ışık bir enerjidir ve farklı enerjilere dönüşür.Fotonların enerjisi E=MC2 ile bulunmaz çünkü kkütleleri yoktur.Fotonların enerjisi E=hf formülü ile bulunur.Burada h planck sabiti oluyor,F ise fotonun frekansı. f'yi IŞIK HIZININ fotonun dalga boyuna oranı olarak gösterebiliriz.De Broglie dalga boyuna göre de Fotonun momentumu Planck sabitinin fotonun dalga boyuna oranıdır.E=hf formülünü biraz daha açarsak ve şöyle böyle fotonun enerjisinin momentum E=pc ile de ölçülebildiğini anlarız
  Mr.Physics 30 Temmuz 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
HAFTANIN EN İYİLERİ
İSTATİSTİKLER

5.049 soru

30.141 cevap

30.593 kullanıcı

Giriş Yap