• 0

  Newton beşiği uzay boşluğunda momentum transferini devam ettirir mi? Ediyorsa ya da etmiyorsa bunu ispat ederiz? (formül vs.)

  Hasan Sarıkaya 25 Temmuz 2016
 • 0
  Hareket bir süre sonra durur iç direnç ve sürtünme gibi etkenlerden dolayı
  Batuhan Demir 25 Temmuz 2016
 • +1
  Newton beşiği için enerji denkliği yazarsan ispat edebilirsin. Sarkaçlar için geçerli olan salınım bunun için de uygulanabiliyor olması gerekli. Uzay boşluğu olması sadece hava etkisini kaldıracaktır ama yeterli yerçekimi olmadığında salınım olmayacağı görüşündeyim. Belirli bir salınım hızına ihtiyacın var ki kürelerin birbirleri ile çarpışırkenki kayıpları neredeyse ihmal edilecek kadar küçük olsun.
  Vide supra 27 Temmuz 2016
 • 0
  Fikrim doğruysa Topların bir yörüngeye yükselip tekrar arkasındaki topa vurması için doğal olarak önce yükselmesi ve yer çekimi etkisi ile tekrar düşmesi gerekir. Malesef Uzayda eğer büyük bir kütleye yakın değilsek mümkün olmayacaktır. En Köşedeki topa momentum iletildiği anda top beşiğin üstüne çıkacaktır. Onun da orda ne işi var :)
  Denis Kaya 31 Temmuz 2016
 • +1
  Uzay boşluğumda beşik yer çekimine maruz kalmayacağı için ilk hareketi bi tarafta ki sarkaçı çekip bıralçkmam yerine çekip bağlantı gerfin kalacak sekilde iterek verebiliriz ama öbür taraftaki sarkaca aktarılan momentum yercekimi olmadıgı için bağlantı gergin kalarak eksen dönüşüne devam edecek ve takla atarak üst kısımda düzeni bozacaktır.. Ha derseniz ki aynı mantıga sahip yercekimsiz ortamda aynı mantıkla calısan dairesel bi bilya ekseninde dönen bi beşik yaparız o zaman nolur?? O zamanda bence ilk itme hareketi ile deviniö sağlanır ekstradan yercekiminin negatif etkileri olmadıgı içinde daha uzum soluklu bi salınım gerceklestirilebilir... Ben konuda uzman deilim teknik terimleri yanlıs kullanmıs oşabilirim sadece bi amatör olarak fikrim bu
  Servet ÜMİT 31 Temmuz 2016
 • 0
  Çok gereksiz bir soru bence ilk çarpışmadan sonra bir daha çarpışma ihtimalini bilmek imkansız. Hatta ilk çarpışma bile olmayabilir. Topu çarpışması için hızlı atmak gerekir.
  Serdar Dilmen 31 Temmuz 2016
 • +1
  Newton Beşiği uzayda , herhangi bir kütle çekiminin etkisinde değilse çalışmaz. İlk bilye yi kaldırıp bıraktığımızda , kaldırdığımız pozisyonda durmaya devam eder. İlk Bilye ancak itilirse momentumunu iletir ve diğer uçtaki bilye momentum kuvvetiyle yukarı çıkacak , dönüşüne devam etmeye çalışacaktır. Bağlı olduğu için yukarıda duracak herhangi bir kütle çekimine maruz kalmadığı için beşik hareketi çalışmayacaktır .
  Akın Kaya 01 Ağustos 2016
 • +1
  Bikez hareket eder ve durur
  bluesnroll 02 Ağustos 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.099 soru

30.435 cevap

30.746 kullanıcı

Giriş Yap