• +2

  Entropiyi ve evrende ki düzensizliği akılda kalıcı ve kısa birşekilde açıklayabilir misiniz ?

 • 0
  Akılda kalıcı ve güncel bir açıklama yaparsanız mutlu olurum arkadaşlar .
 • +2
  Bir masa düşünelim. Masaya tuz dökülmüş. Masada ki tanelerin hepsi bir araya toplanıp bir kuleye dönüştü desem bu imkansız dersin. Çünkü; bir grubun düzenli olduğu 1 durum, düzensiz olduğu sonsuz durum vardır. Düzenli olması için, her parça doğru yere oturmalı. Düzensiz olması için parçaların bulunabileceği sonsuz konum var. Yıldız tanelerini tuz gibi düşünelim şimdi. Yıldızların hepsinin bir yere toplanıp tek bir top olması ihtimali düşüktür, hepsinin rastgele saçılma ihtimali çok yüksektir. Olasılıkları atomlara da uygulayabiliriz, her şeye de uygulayabiliriz. Yüksek olan ihtimal yeteri kadar zaman geçince illaki galip gelir. Yüksek olan ihtimalse, mantıken dağınık olma durumudur. Böylece her şey dağınık olur.
 • 0
  Teşekkürler , birkaç tane daha açıklama gelirse tam anlayacağım konuyu .
 • 0
  şöyle özetleyeyim, bir odadasın kapağı kapalı bir gazozu açıyorsun ve köpükler gazoz dışarı çıkmaya çalışıyor. evrende böyle bir sonsuz basınç alanından genişledi ve entropi dediğimiz şey evrenin metaryali gazoz gibi evrene yayıldı bu nedenle entropi bir anlamda yüksek basıncın yayılmasıdır.
  ozan konar 24 Temmuz 2016
 • 0
  0Entropi,çoğunlukla bir sistemdeki rastgelelik ve düzensizlik olarak tanımlanır.
  Entropik özellige göre,düzgün,kararlı,tertipli ve intizam icinde bulunan bir sistem;zaman ilerledikce,bu özelliğini kaybederek daha az kararlı,daha az tertipli ve daha az intizamlı hale gelir.  Özetle, entropi bir sistemde düzensizliğin göstergesidir.Her cisim ve nesnede varlïğı bilinen informasyon denilen bir bilginin (madde ve enerji yükünün) zamanla azaldığını gösteren faktördür.Evren deki madde ve enerjinin tekdüze hale gelmesine yönelik bir eğilimin mevcut olduğunun işaretidir...

  Biri daha sıcak iki cisim yanyan yana gelirse sıcak cisimden,daha az sıcak olana doğru bir ısı geçişi olur.Isı geçişi,iki cismin sıcaklığı eşit hale gelinceye kadar devam eder.Odamızda yanmakta olan bir aoba veya kalorifer radyatörü ısı yayar ve odayı ısıtır.Bu durum da ısının tek yönlü geçişi geri döndürülemez bir olaydır.Isı enerjisi hiçbir zaman soğuk bir cisimden daha sıcak bir cisme geçmez.Sobadan odaya yayılan sıcaklığın tekrar sobanın içine dönmesi asla mümkün olamaz.
  Fizikist 24 Temmuz 2016
 • 0
  Teşekkürler .
 • 0
  Entropi , mutlak sıfıra ulaşana dek artacak diyebilir miyiz arkadaşlar ?
 • 0
  Yukarıda da yazdığım gibi hiçbir şey tekrar eski haline gelemez.Yayılma,düzensizlik ve yıpranma;kısaca bozulma temel bir yasadır.Yani,evet entropi mutlak sıfıra ulaşana kadar artacaktır.
  Fizikist 24 Temmuz 2016
 • 0
  Entropi düzensizlikle açıklanmaya çalışır ama daha çok şöyledir; topa vurduğunda vurduğun yöne doğru gitmesi tersine doğru gitmesinden daha kolay olması durumu.. Bigbang bu evrende bilinen en güçlü vuruştur o yüzden bir şeyleri yapmak, yıkmaktan daha zordur. Mesala bir köprüyü yapmak ve yıkmak için gereken enerji birbirine eşittir. Yalnız 2000 işçinin enerjisiyle2 yılda yapılan köprüyü 2000 işçinin enerjisine denk bir bombayla daha kısa sürede yıkabilirsin ki bunun sebebi de bigbangin yarattığı entropinin zorlamasıdır. Ya da bir karadeliğin olay ufkuna yakınlaşınca onun tekillik düzenine doğru çekilmen ondan kaçmaya çalışmandan daha kolaydır..
 • 0
  Entropi düzensizlikle açıklanmaya çalışır ama daha çok şöyledir; topa vurduğunda vurduğun yöne doğru gitmesi tersine doğru gitmesinden daha kolay olması durumu.. Bigbang bu evrende bilinen en güçlü vuruştur o yüzden bir şeyleri yapmak, yıkmaktan daha zordur. Mesala bir köprüyü yapmak ve yıkmak için gereken enerji birbirine eşittir. Yalnız 2000 işçinin enerjisiyle2 yılda yapılan köprüyü 2000 işçinin enerjisine denk bir bombayla daha kısa sürede yıkabilirsin ki bunun sebebi de bigbangin yarattığı entropinin zorlamasıdır. Ya da bir karadeliğin olay ufkuna yakınlaşınca onun tekillik düzenine doğru çekilmen ondan kaçmaya çalışmandan daha kolaydır, ama kaçmak içinde çekilmek içinde gereken enerji aynıdır..
 • 0
  Entropi düzensizlikle açıklanmaya çalışır ama daha çok şöyledir; topa vurduğunda vurduğun yöne doğru gitmesi tersine doğru gitmesinden daha kolay olması durumu.. Bigbang bu evrende bilinen en güçlü vuruştur o yüzden bir şeyleri yapmak, yıkmaktan daha zordur. Mesala bir köprüyü yapmak ve yıkmak için gereken enerji birbirine eşittir. Yalnız 2000 işçinin enerjisiyle2 yılda yapılan köprüyü 2000 işçinin enerjisine denk bir bombayla daha kısa sürede yıkabilirsin ki bunun sebebi de bigbangin yarattığı entropinin zorlamasıdır. Ya da bir karadeliğin olay ufkuna yakınlaşınca onun tekillik düzenine doğru çekilmen ondan kaçmaya çalışmandan daha kolaydır, ama kaçmak içinde çekilmek içinde gereken enerji aynıdır.. Karadeliğin entropisi düzensizlikten düzene doğru eğilimlidir çünkü..
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap