• +1

  Etki tepki kanuna göre ben bir cismi 20 N ile itersem o da bana zıt yönde 20 N uyguluyor. Bileşke kuvvet sıfır oluyor. Bu durumda hareket nasıl oluşuyor ?

  Daredevil 20 Temmuz 2016
 • 0
  Hareket kazandırabileceğin sabit olmayan bir cisim ise kuvvet cismi ivmelendirdiği andan itibaren kinetik enerjiye dönüşmeye başladığından bileşke kuvvet sıfır olmaz. Denge bozulur böylece hareket oluşur. F=ma olarak bakarsan kuvvetin kütleye ivme kazandırdığını görebilirsin. Bunu uzay boşluğunda düşünmen daha iyi olur. Sürtünmeler söz konusu olduğunda önce sürtünme kuvvetini yenmelisin ardından kuvvet ivme oluşturacak ve kinetik enerjiye dönüşecektir.
  Vide supra 20 Temmuz 2016
 • 0
  Bileşke kuvvet 0 olur ise hareket olmaz. Misal sen bir kutuyu iterken 20N uyguladın eğer sürtünmeden ötürü sana 20N ile tepki gösterir ise hareket etmez. Yok sürtünme 20N'u karşılamadı o 5N tepki gösterdi o zaman (20-5)=m*a şeklinde net kuvvet ile hareket kazanırsın
  Ahmet K. 21 Temmuz 2016
 • 0
  Diyelim ki bir cismi 20 N kuvvetle itiyorsun ve o da sana zıt yönde 20 N kuvvet uyguluyor. Bu durumda cisim sabit duruyor demektir. sen itme kuvvetini artırarak 30 N'ye çıkardın, cisim yine sana 20 N uyguluyor fakat aksi yöne doğru10 N'lik kuvvet oluşuyor ve cisim harekete başlıyor.
  Mehmet Ali 21 Temmuz 2016
 • +1
  arkadaş burda başka bir yerden sormuş. demişki ben 20N uygularsam oda ban 20N uyguluyor. bu doğru ancak bir cismin hareketini incelerken bileşke kuvvete baktığımızda o cisme etki eden kvvetler hesaba katılır. yani senin ona uyguladığın kuvvet onun hareketini etkiler. onun sana olan tekpkisi onun hareketinde bileşke kuvvet i değiştirmez.
  Haydar Özdemir 22 Temmuz 2016
 • -1
  Tepki illa aynı cinsten olmak zorunda değildir. Bir davula vurursun, oda tepki olarak ses çıkartır. Bir cismi itersin, oda tepki olarak; gider...
 • 0
  Tepki aynı cinstendir. O da atomlar etrafındaki elektronların aynı yükten mütevellit birbirlerini itmesi sonucu oluşur. Tepki enerjisi madde içerisinde her daim bir titreşim oluşturacaktır. Titreşimler ses dalgası yayabilir ya da fazla ısınma sonucu ışık dahi yayabilir. Kuvvetleri birbirleriyle karıştırmamak daha sağlıklı olacaktır.
  Vide supra 24 Temmuz 2016
 • 0
  20 N kuvvet uygulayan cisim 20Nluk kuvveti karşılayan bir cisimle karşılaştığında, dünyaya düşen normal boyutlarda bir göktaşı gibi olur, sinek ısırığı kadar bile etki etmez,
 • 0
  20 N kuvvet uygulayan cisim 20Nluk kuvveti karşılayan bir cisimle karşılaştığında, dünyaya düşen normal boyutlarda bir göktaşı gibi olur, yerinden oynatamaz..
 • 0
  20 N kuvvet uygulayan cisim 20Nluk kuvveti karşılayan bir cisimle karşılaştığında, dünyaya düşen normal boyutlarda bir göktaşı gibi olur, yerinden oynatamaz, göktaşı sekmez bile..
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap