• 0

  Büyük Patlama nasıl olmuş olabilir?

  Burtay Mutlu 20 Şubat 2014
 • 0
  Big bang hakkinda bişeyler ogrenmek istiyosan stephan Hawking kitaplarini okumani tavsiye ederim bununla ilgili YouTube'da bi kac türkçe alt yazılı videolarida var..
  Selçuk kıcırgan 28 Şubat 2014
 • 0
  Diş uzaydaki kara enerjinin deşarj olup anı bir patlamayla maddeye dönüştüğünü duymuştum ve entropi ardindan alan guth un yer itiminden oluşan evrenin genişlemesi ve paralel evrenler .
  mertali mutlu 02 Mart 2014
 • 0
  Tavsiye için teşekkür ederim. O ve daha bir çok kitabı okudum ve bu konudaki belegelelerden de önemli bir miktar izledim.
  Yukarıdaki tanımlamaya çalıştığım şey, bunlardan sonra vardığım bir ilham, kafamda canlanan imaj. Betimlemede bu alanın yabancısı olduğum için yetersiz kalabilirim. Çünkü cevabını almak istediğim ana soru şu:
  Evren'in ard arda gerçekleşen iki patlama ile oluştuğunu algıladım. İlk patlamanın nedeni (herkes gibi benim içinde) belirsiz. Bu patlama alanına kadar evren dediğimiz olmayan hacim, tamamen homojen esnek minik güç alanlarından oluşuyor.
  Bu güç alanlarından birinin ani bir patlaması ve genleşmesi ile etrafındaki güç alanlarını itiyor. Ancak esnek bir yapıda olduğu için dış taraftaki alanlar bu itilen alanları yerlerine geri itiyor.
  Bu ikinci itme, mantarı itilen bir şarap şişesi gibi artmış bir kuvveti bir bir merkezde topluyor. Tekrar karşı karşıya gelen en içteki güç alanları bu baskı ile yapısal bozunuma iriyor ve ilk seferinde 1 tek güç alanı patlarken bu sefer en az 12 tanesi patlıyor ve bu itme hızı ile tüm güç alanlarını önünde süpürmeye başlıyor.
  İlk patlamada oluşan parçacıkların çoğu bozuluyor. İkinci patlama da ise temel parçacıklar oluşmaya başlıyor. Büyük olanları zaman(=genleşme hızı) nedeniyle parçalanıyor ve daha küçük parçacıklara dönüşüyorlar.
  Bugün karanlık madde dediğimiz kütle, bu durağan dönemdeki minik enerji alanlarının kanlarından oluşuyor. Bilinen madde değiller, bilinen enerji de değiller ama kütleleri var. Çok minikler kütleleri ile varlıkları ancak biliniyor. (du) :-)
  Burtay Mutlu 04 Mart 2014
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap