• 0

  Güneşin yok olduğu varsayımından yola çıkılarak kütle çekim kuvvetinin yokluğu ışık hızı gecikmesiyle mi hissedilir?

  Vide supra 05 Temmuz 2016
 • 0
  Ligo araştırma merkezleri kütleçekim dalgalarının varlığını uzayzamanın şeklini değiştirmesini gözlemleyerek keşfettiler. Işık hızında ilerleyen dalgalar uzayzamanı deforme edecek kuvveti de beraberlerinde taşıyorlarsa bu aynı zamanda kuvvedin de ışık hızında iletildiği anlamına gelmez mi?
  Vide supra 05 Temmuz 2016
 • 0
  Evet söylediğin gibi olması lazım.
  Ahmet Tunç 05 Temmuz 2016
 • -2
  Bence gelir yada gelmez demek zor çünkü Ligo'nun gözlemlediği dalgalar, 2 büyük karadeliğin uzay-zaman'nı deforme etmesi sonucu oluştu . Aynı şey 1.98 çarpı 10 üzeri 30 'luk bir kütleye sahip güneşimiz için geçerli olur mu , bence olmaz.
 • 0
  Eğer kütle çekim dalgalarının hızları, kaynaklarının kütle büyüklerine göre değişiyor olsalardı dediğiniz doğru olabilirdi. Dalgalar ışık hızındaysa ve etkileri kuvvet barındırıyorsa merkez kütlenin boyutunun bir önemi kalmaması gerek. Zira zaten güneşin etkisi 2 karadrlikten daha büyük ki dünya güneş etrafında dönüyor.
  Vide supra 05 Temmuz 2016
 • 0
  Bence iyi bir noktaya değindiniz ama ben şöyle düşünüyorum , bence bir cismin uzay-zamanda kütleçekim dalgaları oluşturması için uzay-zamanı belli bir yoğunlukta ve tekillikte büküyor olması lazım bence bu dalgaların oluşmasına etki eden şey o cismin kütlesi değil yoğunluğudur . Çünkü bir karadeliğin içinde milyonlarca güneş kütlesi bulunur ve bu kütle küçücük bir noktada muhafaza edilir . Belkide tekillikleri daha iyi anlamamız gerekir. Belkide, uzayda bir cismin uzay-zaman fenomeninde kütleçekim dalgaları yayması için kütle-yoğunluk-hacim gibi parametleri doğru noktalara çekmesi gerekiyordur. (:
 • 0
  Eğer düşündüğün gibi ise tüm bilim dünyasının bu kadar heyecanlanması fiyaskoyla sonuçlanacak demek:) Ama kütlenin kütleyi çektiğini biliyoruz. Çekmesi için kuvveti taşıyan bir parçacık olması gerek. Tüm kütleler bu parçacığı barındırıyorsa uzayzaman dalgası üretmemesi için bir neden yokmuş gibi geliyor.
  Vide supra 05 Temmuz 2016
 • 0
  Açıkcası olması gereken senin dediğin ama gel gör ki bilim, olması gerekeni değil maddenin ve enerjinin arkasındaki gerçeği ortaya çıkarır . Bazen o gerçekte bilim dünyasını çok şaşırtabilir .
 • 0
  Ölçülebilir. Eğer gravitasyonu gözlemleyenler, gravitasyon dalgalarındaki değişime neden olan durumu gözlemledilerse, gözlemleme ve kütle çekim dalgalarının ölçülmesi arasındaki zaman farkından hız hesaplanabilir. "Namlu ağız alevi ve ses ile mesafe tahmini" örneğindeki gibi.
  Mete Fafal 06 Temmuz 2016
 • 0
  Dalgalar ışıkla aynı hızda olduğu için gözlem yoluyla ortaya çıkarılabilecek bir fark olmayacaktır.
  Vide supra 08 Temmuz 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap