• -1

  Sesin enerji harcanmadan elektrik enerjisine dönüşümü mümkün mü?

  Vide supra 01 Temmuz 2016
 • 0
  enerji harcanmadan hiç bir şey mümkün değil.
  Emin Akben 01 Temmuz 2016
 • 0
  Ayrıca oluşacak her bir çevrim verimlilik mevzusu yüzünden kayıplı olacaktır.
  Mustafa Okat 01 Temmuz 2016
 • -1
  Daha geliştirilmemiş bir teknolojinin çevrimini bilmeden verimlilikten bahsetmek doğru olmayacaktır. Termoakustik adında bir yöntemle sesten ısı üretebilen bir sistem bulunmuş şuradan inceleyebilirsiniz. http://www.forbes.com/sites/williampentland/2013/12/10/silicon-valley-start-up-company-powers-homes-with-sound-waves/#4ece681c389c
  Vide supra 02 Temmuz 2016
 • 0
  Bakın enerji harcamadan dönüşmek başka bir şey, faydasız enerjiyi azaltmak başka bir şey, zatenden harcanacak ve ziyan olacak faydasız enerjiyi kullanabilmek başka bir şey. Sesi üretmek için harcanacak enerji (Nereden gelirse gelsin) işlemin sonucunda ortaya çıkacak enerjiden fazladır. Ama şöyle bir şey var, mesela bir otomobil geçtiği yerde arkasında bir rüzgar bırakır değil mi? Bu rüzgarın hiç kimseye faydası yoksa bu entropidir. Faydasız enerjidir. Üretim kaynağı otomobilin yanma odasında yaktığı yakıttır ancak bir otomobil rüzgar üretmeden seyir edemez (Aslında edebilir ama bunu sağlayacak düzenek otomobilin yaktığı benzinden daha maliyetli ve daha fazla enerji gerektiren bir yapı olacaktır). Peki bu rüzgarı kullanmanın bir yolunu bulursak? Otomobile rüzgar gülü bağlamak aerodinamik yapıyı bozup yakıt sarfiyatını artırır. Benim bahsettiğim konu bu değil, zatenden açığa çıkmış rüzgar enerjisi. Otobanın kenarını rüzgar gülleri ile donatır ve bunlara da birer dinamo bağlarsanız araç yoğunluğu ve hızı yeterli bir otoyol kenarında tam manasıyla "bedava" enerji üretebilirsiniz. Çünkü o rüzgarın hiç kimseye faydası yoktu ve öyle ya da böyle çıkacaktı. Ancak bu enerji bedava olsa da evren açısından bedava değil. Yanan yakıtın ürettiği ürünlerden birisi. :)
  Mustafa Okat 04 Temmuz 2016
 • 0
  Bakın enerji harcamadan dönüşmek başka bir şey, faydasız enerjiyi azaltmak, zatenden harcanacak ve ziyan olacak faydasız enerjiyi kullanabilmek başka bir şey. Sesi üretmek için harcanacak enerji (Nereden gelirse gelsin) işlemin sonucunda ortaya çıkacak enerjiden fazladır. Ama şöyle bir şey var, mesela bir otomobil geçtiği yerde arkasında bir rüzgar bırakır değil mi? Bu rüzgarın hiç kimseye faydası yoksa bu entropidir. Faydasız enerjidir. Üretim kaynağı otomobilin yanma odasında yaktığı yakıttır ancak bir otomobil rüzgar üretmeden seyir edemez (Aslında edebilir ama bunu sağlayacak düzenek otomobilin yaktığı benzinden daha maliyetli ve daha fazla enerji gerektiren bir yapı olacaktır). Peki bu rüzgarı kullanmanın bir yolunu bulursak? Otomobile rüzgar gülü bağlamak aerodinamik yapıyı bozup yakıt sarfiyatını artırır. Benim bahsettiğim konu bu değil, zatenden açığa çıkmış rüzgar enerjisi. Otobanın kenarını rüzgar gülleri ile donatır ve bunlara da birer dinamo bağlarsanız araç yoğunluğu ve hızı yeterli bir otoyol kenarında tam manasıyla "bedava" enerji üretebilirsiniz. Çünkü o rüzgarın hiç kimseye faydası yoktu ve öyle ya da böyle çıkacaktı. Ancak bu enerji bedava olsa da evren açısından bedava değil. Yanan yakıtın ürettiği ürünlerden birisi. :)
  Mustafa Okat 04 Temmuz 2016
 • 0
  Mümkün, ki piezoelektrik maddeler bunu yapıyor. Mesela USG cihazlarının piezoelektrik elemanlarına elektrik verilerek ses üretiliyor, sonra bu ses dokudan yansıyıp tekrar beklemekte olan elemana gelince elektrik sinyali oluşturuyor. Bu sinyaller sonrasında yükseltilip filtre edilerek değerlendiriliyor.
  Gökhan Kapıcı 02 Nisan 2017
 • 0
  Gürültülü bir alanda Hoparlör gibi bir ses toplayicidan toplanan ses dalgalarinin mıknatısları titrestirmesiyke olabilir .ne kadar verimli olur bilmem ama sonuçta beleş bı ekektirik üretilir.hoparlor ne kadar elektrik harcıyor sa biraz daha azı..çapı 1km olan verimli bı ses toplayıcı olursa belki 10daire ye yeter
  Emre Sarıkaya 27 Şubat 2020
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap