• 0

  Boyutlar Arası Geçiş

  Abdulmecit Kotan 03 Şubat 2014
 • 0
  Erdem bey cismin toplamda sahip olduğu enerji değişmeyeceğinden E=MC² den maddenin kütlesi artmaz tam tersi azalmaz mı?Zamanın sınırı ışıktır konusunu biraz açabilir misiniz ?
  Yücel bey Furkan beyin makalesine göre ışık bağıl hıza dahil değil bende öyle bilmekteyim yani ışık her zaman bizden ışık hızı kadar hızlı gitmekte.
  Abdulmecit Kotan 07 Şubat 2014
 • 0
  madde hızlandıkça kütlesi artar yani ışık hızını aşamayız bu yüzden boyut da atlayamayız ayrıca boyut kavramı bu kadar basit değil ve sadece bir düşünce bir boyut daha olmak zorunda değil olsa bile orda da zaman olacağı için yine sınır ışıktır veya ışık gibi davranan neyse :)
  ERDEM EMRE 03 Şubat 2014
 • 0
  YANİ IŞIĞIN PEŞİNDEN NE KADAR HIZLI KOŞARSAN KOŞ IŞIK YİNE DE SENDEN AYNI HIZLA UZAKLAŞIYOR..."
  şeklinde bir ifade kulanmışsınız abdulmecit bey ışık dalga şeklinde ilerler siz ışık hızına çok yaklaşırsanız ışığın ilerleyişini gözlemlersiniz ''ışık hızında ilerleyen bir araç farlarını açarsa önünü aydınlatmaz''.
  yücel doğan 06 Şubat 2014
 • 0
  Öncelikle yanıt vermekte geciktiğim için özür diliyorum. Boyutlar arası geçis mevzuunda yoğunluğunu muazzam bir seviyeye taşıyan beyaz cücelerin 4. Boyuta geçtiğini düşünüyoruz.Fakat bilmediğimiz bir nokta var, boyut atlayan yıldızın 4.boyuta nasıl bir fiziksel durumda geçtiği. Bildiğimiz üzre karadeliklerin merkezlerinde cekim kuvveti sonsuza yakın bir değer alıyor. Cekim kuvveti , ağırlık ile doğru orantılıdır ve ağırlık da zaman ile ters orantılıdır . Yani çok yüksek çekim kuvveti demek, cok büyük ağırlık demektir ve çok büyük ağırlık demek de yavaşlayan zaman demektir(tıpkı hızlanan cismin ağırlaşması gibi).Yani tahmin ettiğimiz üzre karadeliklerin merkezlerinde, cisimler bu cekim kuvveti yüzünden ezilirler ve atomlarına ayrılırlar . Yani 4.boyuta geçen bir beyaz cüce 4.boyuta ancak atomlarına ayrılmış bir biçimde geçebilir. Fakat bilinmelidir ki bu bir teoridir(en azından ben boyle düşünüyorum), gercekte 4.boyuta geçmis bir cisim görüntülenememiştir. Öte yandan ışık hızında seyehat kütlesi olan cisimler icin imkansizdir, önceden de belirttiğim gibi cisim kendini ezer. Sayın Abddulmecid bey, hızı artan bir cismin hem ağırlığı hem de enerjisi artar, ornek olarak daha hizli atılan bir top çarptığında daha çok acıtır.Sayın Yücel bey, verdiğiniz ornekte ışık arabadan yine sabit ışık hızı ile uzaklaşır. Işığın dalga özelliginden bahsetmişsiniz, fakat bilmelisiniz ki ışık hem dalga hem de tanecik özelliği gösterir, ve göstermis olduğu dalga özelliği ses dalgaları gibi değildir.Abdülmecid Bey, fikrinize bir yönden katılıyorum, boyutlar arası geçis sonucu isik hızı nın aşılacağını sanmıyorum çünkü belirttiğim gibi geçen madde atomlarına ayrılacaktır, ama öte yandan ben de 4. Boyuttaki varlıkların hızlarının bizim evrenimizdeki varlıkların hızlarından fazla oldugunu düşünüyorum. Saygılarımla ...
  Furkan Tuğrulelçi 13 Şubat 2014
 • 0
  Furkan Bey Nasıl ki 2. boyutta çizgi geçilemiyorsa acaba bizim yani 3. boyutun geçilmezi ise ışıktır diye yaklaşabilir miyiz? ve çizginin 3. boyuttaki haline bakarak 4. boyutun nasıl olabileceğine dair fikir yürütmemiz ne kadar doğru olur acaba ? Ve son olarak bu konuda herhangi bir teori bulunmakta mıdır? Malum türkçe ve Türkiye de ki kaynaklar yeterince araştırma olanağı sunmamakta . . .
  Abdulmecit Kotan 13 Şubat 2014
 • 0
  4. boyuta geçmek gibi bir düşünce doğru değildir çünkü bizler zaten 4. boyuttayız. bizim algılama biçimimiz yüzünden sadece 3 boyutu ve kalan boyutların etkilerini anlayabilmekteyiz.
  Evin abbat ın düz ülke kitabındaki gibi bir mantıktan yola çıkmışsınız. Boyutları anlatabilmek için bolca örneği verilen bir şeydir bu.
  Ancak şunu unutmayın iki boyutlu evrenlerinde yaşayan geometrik canlılar. siz onları kaldırsanız bile bir fark görmeyeceklerdir. hatta normal hayatlarında hiçbir değişiklik olmayacaktır. çünkü romandakinin aksine iki boyutlu canlının algılama biçimi de 2 boyutludur. Bizim de durumumuz budur bizim bilincimiz 3 boyut ve diğerlerinin etkisi(zaman) algılamak üzere tasarlanmış (ya da gelişmiş) olduğundan kaç boyutun içinde yüerseniz yüzün (ki durum aslında böyle sürekli boyutlar arasında gezinerek yaşıyorsunuz) durum sizin için şimdikinden hiç farklı olmayacaktır.
  Ama ben parelel bir yaşamı görmek stiyorum diyorsanız.. o zaman bu bilinen fizik içidnde bir şey değil. umarım bir gün olur.
  başar tanrıken 11 Nisan 2014
 • 0
  2 boyutlu bir dünyada nasıl bir göz olabilir ve iki boyutlu görebilir?
  Orhun Demirci 01 Haziran 2014
 • 0
  2 boyutlu dünyada yaşayanlar sadece bir boyutlu algılılayabilir. 3 boyutlu yasıyanlarsa sadece 2. ozaman biz 3 boyutlu algıladığımıza göre 4 boyutlu yaşıyoruz
  Orhun Demirci 01 Haziran 2014
 • 0
  Bilmiyorum fakat paralel evren diye bir şey duydum.Eğer kara deliğin içine girip ,beyaz delikten çıktığımızda paralel evrene varmış oluyoruz.
  Mr.Physics 15 Ağustos 2014
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
HAFTANIN EN İYİLERİ
İSTATİSTİKLER

5.142 soru

30.877 cevap

31.202 kullanıcı

Giriş Yap