• +1

  Zamanda ileri/gitmek mümkün mü?

  Emre G. 22 Haziran 2016
 • 0
  ışık hızından daha hızlı harket edebilirsen veya farklı zaman boyutlarına giriş için bir portal yapabilirsen mümkün yani önümüzdeki ilk 500 yüz yıllık sürecçte belki ama öncesinde imkansız
  James Summer Grey 22 Haziran 2016
 • 0
  Onu kimse bilemez işte
  Emre G. 22 Haziran 2016
 • +6
  Zamanda ileri gidiyoruz zaten.
  Mr.Physics 22 Haziran 2016
 • 0
  Sorunun cevabını Albert Einstein özel ve genel görelilik ilkelerini incelemeni isterim sonucu orda yazıyıyor.
  celal 22 Haziran 2016
 • 0
  En, boy, yükseklik gibi kavramlarda nasıl geriye gidersiniz ?
  Ya da hızlanmış bir nesne, hareket yönünün tersine nasıl gidebilir?
  Zaman bir boyuttur. Uzamsal boyutlardan farklı olarak tek yönlü ve bir yönde sürekli açık (sonsuz) bir boyut...
  Işık hızını aşmanız sizi zamanda geriye yollamaz. Çünkü aşamazsınız. (Takiyon olup (ki onlarda şüpheli- göreceli) aşsanız bile zaman'ın açık-sonsuz olduğu yön değişmez.
  Kendi olmuş bitmiş "geçmiş zamanınıza" gene dönemezsiniz. Ancak belki ,başka bir "daha gerçekleşmemiş" bir geçmiş an'a ... O da çok düşük bir olasılık.
 • -6
  bence bu insanın elinde olan bir şey değil bu yaratıcının elinde olan bir şey zaman kavramını ileri veya geri getirmek insan kadar aciz bir varlığın yapabileceği bir şey olduğunu düşünmüyorum bunu ancak yaratıcı yapabilir
  miray yıldız 23 Haziran 2016
 • 0
  Yav hehe
  Emre G. 23 Haziran 2016
 • 0
  uçağın yapımcısına götüyle gülmüşlerdi
  Emre G. 23 Haziran 2016
 • 0
  Zaman makinesi bir gün icat edilecek ama ne zaman
  Emre G. 23 Haziran 2016
 • 0
  Kardeşim geriye gitmek mümkün lakin ileriye gitmek ışık hızında gidemeyeceğin için mümkün değildir.
  Ahmet Tunç 24 Haziran 2016
 • 0
  Hocam 2012 yılına geri gitmek istiyorum nasıl gidebilirim?
  Emre G. 24 Haziran 2016
 • 0
  "Samanyolu galaksisinin uzaydaki hızı saatte 950.000 km.dir. Durmaksızın devam eden hareket öylesine yoğundur ki, Dünya ve Güneş Sistemi her sene bir önceki sene bulunduğu yerden 500 milyon kilometre uzakta bulunur" ( alıntıdır; David JEFFERSON (@med_jefferson ) 500 milyon km geride bir geçmişimiz (1yıl) var yine 500 milyon km ileride bir gelecek (1yıl).
  DİNÇ ERDEM 25 Haziran 2016
 • 0
  bu bağlamda bizin zamanımız bu koskoca kütlenin evrendeki hareketi ve kutle çekimiyle ilişkili ise bunu yapmak okadar zor olmamalı dıye düşünüyorum
  DİNÇ ERDEM 25 Haziran 2016
 • 0
  şöyle mümkün, çok hızlı hareket edersen, senin için atıyorum 1 hafta geçmişken durup etrafına baktığında senden daha yavaş olan diğer nesneler veya insanlar için 100 yıl geçmiş olur. Böylece zamanda ileriye atlamış olmasan da yaşlanmanı yavaşlatarak ölmemiş, algını yavaşlatarak 100 beklemiş kadar sıkılmamış ve 100 yıl ileriye gitmiş olursun. Tabii bunun için muazzam bir hız ve enerji gerekir. Yani koşmaya falan kalkma sakın bir hafta. Onun dışında senin istediğin anlamda zamanda ileriye sıçrama henüz bilinen bir şey değil. Olayın düşünce boyutu da şöyle, diyelim zamanda 100 yıl ileriye sıçradın, oradaki insanlar ne yapıyor? onlarda mı sıçramış, yoksa onlar hep orada mı yaşıyordu? Sen mi geçmişten geldin yoksa onlar mı gelecekte yaşıyor? hanginizinki doğru? yani bunu başarsan bile bir sürü derdi var bunun. Zamanda geriye gitmenin olanaksız olduğunu ise Stephen Hawking dede torun deneyinde kanıtlamıştı. Onu da uzun uzun yazmayayım şimdi internette her yerde var.
  Emin Akben 28 Haziran 2016
 • 0
  her canli icin kendi zaman kavrami vardir diye okumustum..mesela bazi bocekler bize gore cok hizli hareket eder onlarin zaman kavraminda ise biz onlara cok yavas gorunuruz,ayni sekilde fil ya da zurafa gibi hayvanlar da bize gore yavastir,onlarin zaman kavraminda biz onlara ayni boceklerin bize gorunduyu gibi hizli gorunuruz..burdan cikan mantikla eger zamanda ireli gitmek istiyorsan etrafin sana gore daha hizli irelilemeli,boylece senin icin 1 dk gecerken onlar 1 saat gecirmis olur mesela
  Drnaz T-va 01 Temmuz 2016
 • 0
  Zamanda yolculuk yapamazsın onun için ışık hızından daha fazla bir hıza sahip olman gerekiyor.Onun için de kütlenin olmaması gerekiyor.Ha ne olur ışık hızına yaklasırsın zamanın göreceliliğinden yararlanırsın; ikizler paradoksunda oldugu gibi.
  Caglar Çaylı 09 Temmuz 2016
 • 0
  Zamanda ileriye gidemezsiniz. Zamanda geriye de gidemezsiniz. Fakat yeterince hizli bir şekilde dünyadan uzaklasirsaniz geçmişi görebilirsiniz ancak müdahale edemezsiniz değiştiremezsiniz. Zaten halk hazırda ışıktan hızlı hareket edemediğimiz için bu dediğim olay da mümkün değildir.
  Murat Aktaş 12 Temmuz 2016
 • 0
  Karadeliklerin merkezine doğru hareket ettikçe zamanın görece olarak yavaşlamakta olduğu ve karadeliğin merkezinde durma noktasına geldiği bilinen bir durum. Buradan hareketle karadeliğe yaklaşarak zamanın giderek yavaşlaması teorik olarak mümkün gibi geliyor bana. Ayrıca ışık hızına yaklaşmakta ayrı bir yöntem ki, Hawking "Zamanın Kısa Tarihi" kitabında fotonlar ortaya çıktıkları ilk ana esir olmuşlardır minvalinde bir söz söylemişti.
  Fatih Boyalı 18 Temmuz 2016
 • 0
  zamanda ileri gitmek mümkündür tabi göreceli olarak. eğer hzınızı diğer tüm herşeyin hızının üzerine çıkarırsanız evet... zamanda ileri gidebilirsiniz . fakat orada sizi ne karşılar bu hayali tahminlerimin dışında kalıyor.
  sevim 21 Temmuz 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

4.811 soru

28.505 cevap

30.378 kullanıcı

Giriş Yap