• +1

  Duyu organlarımızın beynimize farklı duyular iletmesini sağlayabilir miyiz?

  OĞUZ G. 23 Mayıs 2016
 • +1
  Evet örneğin siz bir şeye dokunarak neredeyse onu görmüş kadar olabilirsiniz...
  Adam Trkkelte 24 Mayıs 2016
 • 0
  Bu da bi yöntem evet, ama daha bilimsel bi cevap iyi olurdu.. Etiketlere bi göz atabilirsiniz
  OĞUZ G. 24 Mayıs 2016
 • 0
  sizin söylediğiniz bir hastalık duyulardan gelen hipotalamusa geldiğinde beyin zarındaki ilgili duyu bölgesine gideceğine yanlış alana gidiyor bunun sonucunda sinestezi hastalığı oluşuyor
  pek yaygın görülen bir hastalk değil ancak bu hastalığa yakalanan kişilerde bunun bir armağan olduğunu düşünerek mutlu bir şekilde yaşıyorlar
  tunahan teker 24 Mayıs 2016
 • 0
  Ayna nöron etkisiyle gerçekleşen bu durumun bilinçli ve kontrollü olarak gerçekleştirilmesinden bahsediyorum. Bu sayede
  OĞUZ G. 24 Mayıs 2016
 • 0
  Ayna nöronların etkisiyle gerçekleşen bu durumun bilinçli ve kontrollü olarak gerçeklenmesinden bahsediyorum. Belki gerçekten de bir hediyedir..
  OĞUZ G. 24 Mayıs 2016
 • 0
  bunun bilinçli olarak yapılması bence fizyolojik olarak imkansız çünkü nöronlarımıza hükmetmemiz
  bence imkansız
  tunahan teker 26 Mayıs 2016
 • 0
  bilinçli değil fakat dışarıdan bir müdahale ile gerçekleştirilebileceğini düşünüyorum.Nöronların çalışma prensibi üzerine yapılan araştırmalar iletimsel olarak hareket ettiklerini ve çok hızlı aktarım sonucu işlediklerini saptamıştır.Bu yola müdahil olabilecek herhangi sistem ile mümkün olabilir.
  Yunus Çördük 20 Haziran 2016
 • +1
  Hayır.
  Gökhan Demirkıran 29 Haziran 2016
 • 0
  kiz arkadasm daha once tecazuve ugramis ve tahmin edicgnz gibi pisikolojisi normal gibi gozuksede icinde cok farkli bu anlayabiliorm ..bana anlattigi seyler biraz garip gelsede ihtimal veriorm ..benle beraber oldktan bir kac ay sonra bazi seyler gorup hissettigini soledi ornegin ise servisle giderken yasadigi bi olay kisa sureli ormanda oldugumuzu ruzgari ormanin kokusunu bile alabildigini baska bi olayda da is yerinde moladayken uctugunu onu da gerck gibi hissettgnden bahsetti.yargilamadm cunku beynimizn herseyi gerckmis gibi gostereblr.bunu okuyan bazilarinz uyusturucu veya antidepresan tarzi biseyler kullandigini dusunebilr ama tek ictigi sey raki .bu konuda deneyimi yada bilgisi olan varsa paylasirsa sevinirm
  odin zeus 29 Haziran 2016
 • -1
  Mümkündür , fakat bunun için beyni eş zamanlı ve senkronize bir şekilde kullanmamız gerekirdi . Limbik sistemin çalışma prensibini çok iyi anlamak gerekirdi galiba . Bence bunu bilinçli bir şekilde de gerçekleştirebiliriz.
 • +1
  Burda sormak istediğin gözdeki reseptörlerle duymak gibi veya da derideki sinire dokunma değilde görme reseptörü takıp görme merkezine aktarmak gibi mi? Yoksa yapay olarak duyu sinirlerine bağlanan aletlerle yapay duyu sinyalleri oluşturmak mı? Ya da organların beyindeki yerlerini karıştırmak mı?
  yusuf 29 Haziran 2016
 • +1
  Reseptörlerden hipotalamusa gidişe müdahale mümkünse farklı eylemler gerçekleştirerek farkı duygular hissedebiliriz.Ama bunun vücut işleyişine zararı olacağını düşünüyorum.
  Alperen Ünal 29 Haziran 2016
 • 0
  Bu konuyu daha ilk aşamasında genel kapsamda düşünmek gerekiyor. Nöroloji veya Nano teknoloji konusunda yeterli bilgiye sahip birisi değilim. Ama şunu söyleyebilirim. Bu tür yüksek teknolojide müdahale isteyen insan deneylerinin kolay kolay gerçekleşmesi mümkün değildir. Bu tür teknolojilerin gelişmesinin en önemli adımı argelere yapılan yatırımlardır. Şirketler de kendilerine para olarak dönecek yatırımları değerlendirirler. Yani kimse "Dur ben şunlara bi 2-3 milyar euro vereyim, belki böyle sinesteziyi falan bulurlar eheh" deyip de, böyle araştırmalara bütçe ayırmazlar...Dolayısıyla sizin burada sunduğunuz teklif ilk aşamada gerçekleşmesi çok zor olarak görünüyor. Benim açımdan.

  Daha bilimsel olarak düşünecek olursak eğer, duyu organlarının bilgi iletmesine müdehale etmek için iki yol mantıklı gibi geliyor bana: Birincisi hormonlar ve nöronlar gibi organik formlara ilaçlar ile müdehale ederek bazı farklılıklar ortaya çıkarmak. Fakat beyin gibi kompleks bir yapıda bunu sağlamak çok riskli ve yan etkilerinin ön görülemez olması da insan deneylerinin yapılmasını mümkün kılmıyor.

  Bir başka yöntem ise daha makul gelen nano robotların nöronların etrafında konumlandırarak duyu organlarından gelen sinyalleri değiştirmesi/saptırması. Bu sayede belki bişeyler elde edilebilir fakat hem nano teknoloji bu kadar üst düzey değil biliğim kadarıyla, hem de ilk seçenekteki gibi, bu robotların konumlandırılması, kontrolü, enerji ihtiyacı gibi belli başlı temel sorunlar mevcut.

  Aslında işin temelinde şu sorun yatıyor. Beynimizin nasıl çalıştığını henüz tam anlamıyla kavramış değiliz. Tamam nöronlardan elektrik sinyalleri geçiyor gidiyor tamam ama, bunu nasıl bilinçli bir şekilde yapıyor, nasıl bazı şeyleri hafızada tutuyoruz, nasıl mantık kurup düşünebiliyoruz gibi sorular hala tam olarak cevaplandırılabilmiş değil...

  Yazının başında da dediğim gibi bu tür araştırmalar için ciddi paralara ihtiyaç var ve dünya şu an sadece akıllı telefon, sosyal medya gibi insanları düzleştiren, sorgulama özürlüsü varlıklara çeviren şeyler ile ilgileniyor, bunlara para veriyorlar. Bu gidişat şirketlerin işine o kadar çok gidiyor ki, bu süreci böyle devam ettirebilmek için ellerinden geleni yapacaklardır bence. Dolayısıyla global pazardaki müşteri kitlesinin beklentileri ve arzları değişmediği sürece bu tür teknolojilerin ortaya çıkması oldukça zor görünüyor.
  Mustafa Şarkışla 29 Haziran 2016
 • 0
  ArkadaşlarYusuf; sanırım aklımdakine en çok yaklaşan sen oldun, teşekkürler
  OĞUZ G. 29 Haziran 2016
 • 0
  Arkadaşlar; imkansız, gerçekleştirilemez, olamaz, hayır vs cevaplarınıza saygı duyuyorum. Ancak hak verirseniz, bilimsel çerçevede bir beyin fırtınası yapalım istiyorum. Lütfen fikirlerimizin bilimsel dayanaklarını açıklayalım ki her adımda konuyu daha da geliştirelim birlikte.
  OĞUZ G. 29 Haziran 2016
 • 0
  Yusuf; sanırım derdimi tam olarak aktarabildim sana
  Temel hatlarıyla açıklamama izin ver lütfen..
  Reseptörlerle sinirlerin yerini değiştirmek değil amacım. Şu ki; görme olayında veya herhangi bir duyu organımızın algılaması esnasında aslında farklı türde iletim ve uyarı mekanizmaları mevcut. Tüm bu farklı algılama sistemleri beynimizde yorumlanmadan önce elektrik sinyallerine dönüştürülüyor. Buraya kadar herşey birbirinden farklı. Ancak tüm bu uyarılar, elektrik sinyallerine dönüştürüldükten sonra beynimizde yorumlanmaya gönderilmesi esnasında nöronlar vasıtasıyla beynimize iletiliyor. Bu aşamada gönderilen sinyallerin hepsi benzer türden birer elektrik sinyalidir. Yalnızca spektrumları ve sinyallerin beynimizde iletileceği hedef bölgeleri farklıdır.
  Sinestezi hastalarında olduğu gibi bu sinyallerin birbirilerinden etkilenerek(püf nokta burası) gitmesi gereken hedefe değil de farklı bir hedefe gitmesi ve ilgili spektruma oturmasından kaynaklı insanların algıladığı bir takım rahatsızlıklar mevcuttur.
  Püf nokta dediğim durum da şöyle ki;
  Eğer biz bu iletilmesi gereken sinyalin spektrumunu ve hedefini kontrol edebilirsek istemli olarak bu etkiyi yaratabiliriz.
  OĞUZ G. 29 Haziran 2016
 • 0
  Alperen Ünal; Bu durumun vücut işleyişine olabilecek zararları hakkında neler söyleyebiliriz ??
  OĞUZ G. 29 Haziran 2016
 • 0
  Mustafa Şarkışla;
  1.Amacımız finansal kaynak bulmak değil.
  2.Hormonlar, ilaçlar vs içeren yasadışı insan deneylerinden de bahsetmiyorum.
  3. Hızları (0,5 ile 100 m/sn) arasında değişen nöron iletiminin kontrolü için nano robotlar kullanmak da, şu anki teknolojiyle nöronların nano robotlardan elektromanyetik olarak etkilenmesine neden olabileceğinden, pek mantıklı olmayacaktır. Yine de güzel bi fikir, uzun vadede kullanılabilir.
  OĞUZ G. 29 Haziran 2016
 • 0
  Ben beyin gücüyle herşeyin yapılabileceğine beynimizin buna izin verdiği sınır çercevesinde inanıyorum bana hak verenlerde olabilir olmayabilirde ama bazen çok başım ağrıdığında genelde sakin bir yere geçerim gözlerimi kapatırım ve başımın ağrımadığını düşünürüm bunu daha önce çok denedim ve gerçektende ağrıyı ya tamamen hissetmez oldum yada çok az hissedir oldum.
  Erdem Can Akpınar 29 Haziran 2016
 • 0
  Bence mümkün, izlediğim eski bir belgeselde görme engelli bir adam çıkardığı çeşitli sesleri, duyu organını kullanarak zihninde objeleri oluşturuyor ve trafikte bu sayede bisiklet kullanabiliyordu. Merak edenler için Stan lee yarasa adam olarak aratabilirler.
  Fatih Yenen 30 Haziran 2016
 • 0
  Bence mümkündür. Kokular buna örnek olabilir.
 • 0
  Neil harbisson isimli bir müzisyen -yaratıcılığını geliştirmek için zannedersem - beyninin duyu işlevini yerine getiren kısmına özel bir kamrra bağlıyor. Bu kamera aldığı görüntüleri elektriğe çevirerek duyu kısmını uyarıyor. Kameranın aldığı her görüntüde bir çesit ses duyuyor. Mesela portakala baksa portakalın sesini duyuyor. Bu yönüylr biraz sinestezi hastalarına benziyor.
  ömer ç. 30 Haziran 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap