• 0

  Neden varlığın var olduğu gerçeğini ispatlayamıyoruz? Ya da ben mi böyle düşünüyorum?

  ykpzg 16 Mayıs 2016
 • +1
  Bilim varlığın gerçekte var olup olmadığıyla ilgilenmez. Bilim varlığı gerçek kabul edip bunu açıklamaya çalışır ve bir varlığın diğerine olan etkisini de açıklamaya çalışır. Yani bilim bu evren gerçekten var mı demez, evreni var kabul edip gizemini araştırır. Varlık konusu daha çok felsefeyi ilgilendirir. Varlık felsefesinde bu soruya(varlık var mıdır?) var diyenler olduğu gibi yok diyenlerde olmuştur. Açıkçası ben bu soruya yok diyen görüşe katılmıyorum. Çünkü varlığın olmadığını söylemek yani varlık yoktur demek bana hiç mantıklı gelmiyor. O zaman bana yokluğun ne olduğunu söylemen gerekiyor. Ben de aslında varlığın var olduğu gerçeğine inanıyorum ama ilginç olan şey biz bunu ispatlayamıyoruz. Ben bunu bir arkadaşıma sorduğumda o bana şunları söyledi "Bu sorunun aslınca çok basit bir cevabı vardır. Soyut bir şeyden de bahsetmiyoruz ki bu işin felsefi farklılıklarını irdeleyelim. Şüpheci görüşü benimseyen bazı antik çağ filozofları dışında varlığın hakiki olmadığını iddia eden pek olmamıştır. Bu gün bu soruyu soruyorsanız ve bizler de cevaplıyorsak varlık vardır." şimdi ben düşünüyorum ama ne yani cevap bu kadar basit mi? Bence biz bir varlığı açıklarken başka bir varlığa dayanarak açıklarız. Bu yüzden genel anlamda varlığın var olduğunu kendi penceremizden ispatlayamayız. Ama neden ben varlık var diyorum çünkü varlığın olmaması durumunda yokluk ne? Herkes kafasına göre yokluk tanımlayamayacağına göre o zaman bence varlık var. Bugüne kadar felsefecilerin bile cevabını bulamadığı bir soruyu arkadaşımın bu şekilde cevaplaması bana tuhaf geldi doğrusu. Acaba varlığa ilişkin en temel bu soruyu ispatlayabilmek Allah'ın ilmine mi girer? Bence Allah'ın varlığını ispatlamak çok kolay ama varlığın kendisini ispatlamak mümkünse bile çok zor. Ayrıca biz ikili düşünürüz ya var ya yok gibi .
  ykpzg 16 Mayıs 2016
 • 0
  Bu konuyu daha önce yüzeysel açmıştım ama meşgul olduğum için takip edemedim. Umarım tekrardan bu sitedeki arkadaşlarımın görüşlerini öğrenmiş olurum.
  ykpzg 16 Mayıs 2016
 • +1
  Örneğin sigara içmek mantıklı değil diyoruz. Bu herkes tarafından kabul edilecek bir husus çünkü bize zarar veren bir şeyi kullanmak mantıklı değil. Kimse bunu reddedemez . İşte yukarıdaki arkadaşımın varlık var mı sorusuna verdiği cevap ta bu şekilde kabul görebiliyor mu?
  ykpzg 17 Mayıs 2016
 • 0
  O zaman boyut meselesine gelince bizim gerçekten var olduğumuz ispatlanabilir ama bu ispatı biz yapamayız.
  ykpzg 17 Mayıs 2016
 • 0
  Biz her hangi 2 boyutlu biseyin var oldugunu ispatlaya bilirmiyizmiki?
  Murat 19 Mayıs 2016
 • +1
  Böyle bir soruya cevap verebilmek için öncelikle Platon un mağara felsefesini ele almak lazım. Duyulara asla güvenilemeyeceğini söyler Platon ve Platon a göre bir varlığın varlığın bu nedenle kanıtlayamazsın.
  Arjin Acar 22 Mayıs 2016
 • +1
  Arjin Acar yorumunuz için teşekkür ederim ama sizden ricam boş vaktinizde bunu birazda detaylı anlatmanız.
  ykpzg 27 Mayıs 2016
 • 0
  ilk önce varlık nedir onu düşünelim: varlık, var olma evrende ya da düşünce de yer alma durumu veya evrende var olan her şey anlamındadır var olamk ise bulunmak yaşamak anlamındadır var olmak herkese göre farklılık gösterir kimi susarak kimi bağırarak kimi konuşarak kimisi de ağlayarak var olmak ister var olmak ile ilgili bazı ünlü düşünürlerin bile sözleri vardır örn.descartes in 'Düşünyorum öyleyse varım'Berkeley in 'Var olmak,algılamaktır' aslında bana göre tam varlık yoktur göreceli varlık vardır
  esra içaçan 20 Haziran 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
HAFTANIN EN İYİLERİ
İSTATİSTİKLER

5.158 soru

30.943 cevap

31.424 kullanıcı

Giriş Yap