• +1

  "Birbirine karışmayan denizler" durumunun fizik açıklaması nedir?

 • +1
  Yoğunluk farkından biraz daha derinlemesine bir cevap umuyorum.
  Nehirlerin denize döküldüğü yerlerde özellikle alüvyonlu tatlı su, uzun bir mesafe boyunca deniz suyu ile karışmadan-dağılmadan durumunu koruyarak duruyor. Temel sebep, yoğunluk farkı. Ancak bunun tamamlayıcı etkenleri nelerdir? Fikri-bilgisi olan?
 • 0
  sıcaklık farkı olabilir yoğunluğuda etkilediği için
  AYTAÇ TİRYAKİOĞLU 10 Mayıs 2016
 • +1
  Güzel de doğru ama ilkel daha doğrusu eksik kalan yüzeysel genel bir anlatım var. Bunları zaten internet ortamında bulabiliyoruz. O bilgileri göz önüne alarak, daha derinlemesine bir soru soruyorum. Yani bu konuda daha derinlemesine bilgiye ihtiyacım var.

  Biraz daha açarsak, akışkan dinamiğinden, yoğunluk farkları ve parçacık momentumları ile basınç farklarından da söz eden bir bilgi ya da yorum bekliyorum.

  Ucu nereye mi varacak? Eğer uzay dokusunu bir akışkan olarak kabul edersek ve nesneler arasındaki akışkan basıncı bellki bir mesafe de düşüyorsa; buralarda hızlanan (böylece düşen basınca karşılık, artan parçacık momentumu ile enerji yoğunluğunu dengeleyen) akışkanın durumu, benzer - ait olduğu ama farklı niteliklerdeki- diğer akışkan ile olan ilişkisi nasıl olur? Oluyor?
 • 0
  http://arxiv.org/pdf/1004.0597v2.pdf (Konuyla ilgilenenler için bir kaynak)
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.054 soru

30.221 cevap

30.628 kullanıcı

Giriş Yap