• 0

  sıcak süper iletken olur mu ?

  yaren lopcu 29 Nisan 2016
 • 0
  r yariçapli bir bakir tel düşünelim bu tel içindeki atomlar enerjileri artıkca hareket etme miktarlari değişecektir bu da direnç adlı kavrama bizi götürür...yani elektrik geçerken düzgün bir yol yerine saga sola geri ileri gibi rastlantısal hareket edip biraz enerji kaybedecektir...ki bu dirençtir...genel olarak her madde sicaklik artışıyla direnç kazanır benim bildigim kadarıyla süper iletkenler düşük sıcaklıkda olabilir
  Sosyal Hirdavatçı 30 Nisan 2016
 • +1
  Her maddenin sıcaklığı artınca direnci artmaz hatta yarıiletkenlerin direnci, sıcaklık arttıkça azalır. Sıcak süperiletkenden kasıt oda sıcaklığında süperiletkenlik ise benim bildiğim şu ana kadar böyle bir materyal bulunmadı. En yüksek sıcaklıkta süperiletkenlik gösteren bileşik hidrojen sülfit. O da -70 santigrat derecede süperiletken oluyor.
  Cengiz 30 Nisan 2016
 • 0
  Şu an için oda sıcaklığında bir süperiletken bulunamadı. Daha yüsek sıcaklıklarda süper iletkenler geliştiriliyor. ama çoğu eksi 150-200 arası diye biliyorum.

  Ancak süperiletkeniğin esas ayırdı, tam bir antimanyetik alan olması. Yani manyetik alanı, hatta (tam emin değilim) kuantum dalgalanmalarını bile düzleştiriyor. Ve foton bu ortamda kütle kazanıyor.
  Belki bu alanlara yönelik özelliğinden faydalanarak gelecekte, daha kolay ulaşılabilir derecelerde süper iletkenler üretilebilir. Hidrojen sülfit'i bilmiyordum. Teşekkür ederim.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap