• 0

  İnsan için ideal uyku süresi ne kadardır ? Eğer bu uyku süresinin altında bir saat kadar uyursak ne gibi sorunlar ile karşılaşabiliriz ?

  Uğur Mert Özcan 28 Nisan 2016
 • 0
  İdeal uyku süresi her insana göre değişir. Ayrıca uykunun uyunduğu ortam, saat, yatılan yatak gibi pek çok şey uyku kalitesini değiştirir. Eğer az uyku uyunursa beyin işlevlerini tam yapamamaya başlıyor. Tam olarak uyku uzmanı değilim ama çok uzun süreler uykusuz kalmış birisi olarak kendi deneyimlerimden şunları söyleyebilirim; hafıza ve algı zayıflıyor. Olayları bir bütün olarak idrak etmede sorunlar yaşanıyor. Yaşanan olayları bir bütün olarak birleştiremeyebiliyorsunuz. Yani öncelik sırasını, olayların tüm aşamalarını bir bütün olarak değil de parçaları eksik ve dağınık bir yapboz gibi yerleştirebiliyorsunuz. Daha ileri aşamada dalgınlık ve çevreden kopma başlıyor. "İç geçmesi" diye tabir ettiğimiz bir olay. Birisi seslendiğinde duymuyor, olaylara tepki vermemeye başlıyorsunuz. Daha ötesi bir olayın olup olmadığını idrak edememe ve durumuna gidiyor. Yani bir soru sormadan önce "Ben bu soruyu kafamda mı kurdum yoksa sordum mu?" ikilemine düşüyorsunuz. Yani birisine bir soru soracağım, o soruyu kafamda mı kurdum yoksa kelimeler ağzımdan çıktı da karşımdaki kişi cevap mı verecek idrak edemiyorum. Şimdi sorduysam soruyu ikilemiş olacağım sormadıysam hiç soramayacağım (Aslında biraz beklenip sorulabilir tekrar ama o an idrak edemiyorsunuz) düşüncesine düştüm. Daha da ötesi artık "robota bağlama" oluyor. Beden uyanık beyin ayık değil. Bedenin yaşadığı sorunlar daha çok kalp ritminin bozulması ve vücuda tam hakim olamamak (Reflekslerin zayıflaması, ellerin titremesi, takatin azalması v.b) benim yaşadıklarım.
  Mustafa Okat 28 Nisan 2016
 • 0
  Anladım hocam. Kulağıma şu ram muhabbetiyle alakadar olarak 4 ve 4 ün katları saat uyumak kişi için yeterli oluyormuş diye bir bilgi gelmişti de.
  Uğur Mert Özcan 28 Nisan 2016
 • 0
  1.5 katları. 1.5 - 3 - 4.5 - 6
  Shadow Walker 30 Nisan 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap