• 0

  Oktay Sinanoğlu'ndan ne öğrendiniz ? Size neler kattı?

 • +2
  Bir kere denk geldim kısa bir sohbeti anında... Konuşulanları değil ama karşısındakine değer veren yumuşak konuşması ile hatırlıyorum.
  Türk insanında , Osmanlı'dan kalma bir "Batı karşısında eziklik hissetme" duygusu var. Benzer duygu; kısmen, nasıl içime işlemiş bilmiyorum ama bende de var.

  Oktay Sinanoğlu, bana göre bu tabuyu kıran, dünya ya karşı (bağırıp, çağırmadan, kabadayılık taslayıp, paylamadan yani duygusal iletişime girmeden) bir Türk olarak, kimliğimizle nasıl çıkabileceğimizi gösteren öncülerdendir.

  Tarihe bakın; sanata, edebiyata, felsefeye, şiire, müziğe, resime, heykele bakın... Kültürel kimliğimizle ortaya çıkan ve iz bırakan Türk kökenli bir miras kişiliğimiz yok, varsa da çok silik. Oysa bizler yüzlerce toplumun, binlerce yıllık birikimini harmanlamış "tek toplumuz dünya" da.
  (Aynı dinden olduğumuz halde Araplar da bile, bu kadar derin ve geniş bir birikim potansiyeli olduğunu sanmıyorum.)
  Bunun iki sebebi var bence. İlki bizlerin onlara sahip çıkmayışımız sonucu, tarihin sayfaları içinde kaybolmaları. İkincisi, diğer kültürlerin mihmandarlarını çok yüceltmiş olmamız.

  Tıp, felsefe ve matematik tarihinde adı geçen 3-4 tane Türk kökenli olmayan, ama çalışmaları ile dünyaca kabul görmüş kişi ile avunuyoruz.

  (Hoş, müslüman dünyası da büyük bir bilimsellik ve sanatsal uyuşukluk içinde ya... Bir kaç milyonluk ülkeler bile 500 milyon insandan daha çok teknoloji, kültürel ve bilimsel birikim üretiyor. Demek ki bu kişilerden onlarda faydalanamamışlar. Ehh... Bu kadar çok ayrıntı ve ayrımcılıkla uğraşırsan olacağı bu.)

  Oktay Sinanoğlu, bizim yapabileceğimizi üstelik en iyi şekilde yapabileceğimizi gösteren kişilerdendi. Bunu öğrendim: İşini en iyi şekilde yapan, yapmak için uğraşanın her zaman saygı göreceğini...

  Özel Not: Kafamdaki "Türk kavramı", genetiksel değil, kültüreldir. Farklı ırk, din ve kültürleri tek bir potada birleştirme gücüne sahip bir kültürün insanını temsil eder. Dili de bu esnekliği ve birleştirme gücünü taşır. Zaten tek bir kelime ile on'larca kavramı aynı anda anlatabilen başka bir dil yok sanırım. (Geçenlerde internette gördüğüm, Seferihisarlılaştıramadıklarmızdan mısınız? Sorusunun İngilizcesi gibi :-)
 • +1
  Oktay Sinanoğlu sanırım bir büyükelçinin oğlu olarak yabancı bir ülkede doğmuş büyümüş bir Türk fakat hepimizden daha fazla Türk (Türklükten kastım ayrımcılık değil farkındalık yaratma)
  Bilal Çaya 26 Nisan 2016
 • 0
  Türklük shubumi_tr abimizin dediği gibi (yazısından anladığım kadarıyla büyüğüm) bir çok kavramı tek kavramla antabildiğimiz hatta duyguları ortak olarak paylaşabildiğimiz bir kimlik idolü
  Bilal Çaya 26 Nisan 2016
 • +1
  Tam bir Türk! Dünyaya karşı Türk'ü Türkçeyi çok iyi anlatıyor. Yaptığı bütün sunumlar yabancı dili bilmesine karşın Türkçe sunum yapan bir insan. Geçmişden geleceğe giden sağlam bilge bir köprü.
  Ve dış ülkelerin kültür mühendislerinin yapmaya çalıştığı neredeyse bütün planlarını deşifre eden mükemmel bir analist. En çok da Türkiyenin şimdiki zamanında çok ihtiyacamız olan bir bilim insanı
  Dünyaya ve özellikle Türkiyenin gençlerine gelecek bilim insanlarına bıraktığı en büyük formülü bulmuş kişi. Gönül + bilim
  Kabuto 27 Nisan 2016
 • +1
  Son yüzyılda ülkemizde yetişmiş en büyük bilim adamı olmasının yanında müthiş bir milliyetçi ve zeki bir insan olduğuna takip edebildiğim hayatından kesitlerden biliyorum.
  mesut Akyörük 29 Nisan 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap