• -1

  merhaba ay ortadan 2 ye bölündümü böllündüysede fiziksel bir açıklaması varmıdır ?

  MAHMUT DUMAN 23 Nisan 2016
 • 0
  bir arkadaşla bu konu hakında tartıştık kendisi hadislerden bahsederken bu ay konusuda değiindi dediğine göre peygamberimizin ayı ortadan ikiye böldüğünü herkesin bu olayı gördüğünü ve ayrıca nasa nında bu olayı doğruladığını söyledi bende böyle bir şeyin mümkün olamayıcağını söyledim kendisine bu konu hakında nasanın böyle bir açıklaması var mıdır varsa da gerçekten dedikleri gibi mühteşem bir şekilde ortadan ikiye mi ayrılmış daha açıklayıcı bilgilendirmenizi rica ederim yazacağınız açıklayıcı bilgiyi sabırsızlıkla bekliyorum ilginiz için teşekür ederim
  MAHMUT DUMAN 24 Nisan 2016
 • -2
  ay gerçekten ikiye bölünmüştür ve ayın yüzeyinde ince bir çizgi halinde bu vardır bu da ispatlanmıştır. Allah c.c. kendi koyduğu yasaları neden es geçmesinki ? Hz. Musa'nın kızıldenizi ikiye bölmesi, peygamber efendimizin hastaları iyileştirebilmesi, hz. Süleyman'ın hayvanlara hükmedebilmesi... bütün bunlar gerçekliğinden asla şüpheye düşülmeyecek mucizelerdir. Bakara suresinde de dediği gibi (2/BAKARA-117: (O), göklerin ve yerin eşsiz yaratıcısıdır. Bir şeyi dilediğinde ona sadece "Ol!" der, o da hemen oluverir.
  gökhan 25 Nisan 2016
 • +1
  Bana göre ay muhakkak görenlerin gözünde iki'ye bölünmüştür. Onların şahitliğine inanabiliriz. Koskoca evreni yaratan için bunu göstermek elbette mümkündür.
  Belki gelecekte sinirleri ve beyin dalgaları daha iyi anlaşıldığında, belki bizlerde çeşitli düşünceleri ve imgeleri hafızalara kazıyabiliriz.
  Diğer yandan fiziksel bir kırılmanın emareleri muhakkak saptanırdı. Sadece ay yüzeyinde değil, değişen kütle çekim nedeniyle dünya üzerinde de bir çok değişime sebep olurdu.

  Bu yüzden fiziksel değil ama zihinsel bir olaya şahitlik edildiğini düşünmek daha mantıklı.
  Esasen hayatta bir illüzyondan ibaret değil mi?

  Sorun yaratıcının gücünü sorgulatarak, gruplar oluşturmak isteyenlerin algılarında ve bakış açılarında... Orta bir yol var iken, iki tarafça da kabul görebilecek bir yol; Niye insanlar kendi yollarının sadece tek doğru olduğunu ısrarla savunur?
  Tek cevabı vardır bunun bence : Sadece kendilerini insan görüp, sadece kendilerini "inanan" saydıkları için. (Bu durumda diğerleri, onların yoluna girmezlerse yok olacaklardır. Ya bu dünya da inananların elinde, ya da diğer tarafta azab içinde...)
  Dünyamızın şu anki haline bakın. Sırf bu tür ayrıntı ayrımlarla başlamadı mı bunca öfke, kin ve nefret ?

  Bu yüzden başkalarının sözüyle değil, kendi gördüğünüzle karar verin. güvendiklerinizin sözünden şüphe duymanıza gerek yok. Onlar bir gerçeği farklı yaşamışlardır sadece.
  Bu, onları hatalı ya da yalancı yapmaz. Sadece bir olgunun, çok farklı yüzleri olabileceğini gösterir.

  Diğer yandan böyle bir olayın, dünyanın bir çok yerinde de aynı anda görüleceğini ve efsanelerle veya yazılı kayıtlarla gelecek kuşaklara muhakkak aktarılacağını düşünün.
  Peygamberimizin doğum döneminde, nasıl görülen kuyruklu yıldızları ve depremleri (İran da) kayıt altına alan gözlemciler varsa, daha sonraki dönemlerde de olmuştur.
  Oysa böyle bir olgunun kayıtı yok.
  Demek ki sadece gönül gözlerinde tevhidi güçlendirmek ve ibret alması istenenlere yönelik uyarı olarak da görülmüş olabilir.
  Gerçeği ben de bilmiyorum. Yazılanın doğruluğundan şüphe etmeden kendime ancak bu şekilde bir açıklama getirebildim sadece. Bunu paylaştım.
 • +1
  Din mi tartışacağız yoksa bilim mi? Tasavvufi ve dini bir çok site var... Bu düşüncelerinizi buralarda dile getirebilirsiniz... Bilim kişisel inançlarınızı doğrulamak için oluşturulmadı... Gerçekleri açıklamak bilimin konusudur... Bu ayrımı yapamayanlar boşuna yorum yapmasın sakıncası yoksa...
  Doğukan Şimşek 26 Nisan 2016
 • 0
  Din ve bilim birbirinden apayrı şeyler değildir, tam tersine ikisi birbirini tamamlar. Birsi olmadan diğeri bir hiçtir. Amacım kimseye gönderme yapmak falan da değil sadece fikrimi dile getirdim.
  gökhan 26 Nisan 2016
 • -1
  Din ve bilim birbirinden apayrı şeyler değildir, tam tersine ikisi birbirini tamamlar. Birsi olmadan diğeri bir hiçtir. Amacım kimseye gönderme yapmak falan da değil sadece bilinmesi gereken bazı şeyleri dile getirdim.
  gökhan 26 Nisan 2016
 • +1
  zaten türkiyede bilimin gelişmemesindeki en büyük etkenler sizin gibi bilimle dini bir bütün olarak algılayanlar... lakin ne kadar çok çabalarsanız çabalayın dogmatik inançlarınız rasyonel düşüncelerinizi hep gölgeleyecektir... mazide kalmış yozlaşmış fikirlerin bilime hiç bir katkısı olamayacağı gibi bilimin de bu yozlaşmış görüşleri savunanların malzemesi olamayacağı açıktır... zaten ne kadar katılmasanız da pozitif bilim dogmatik inançlara karşı olarak doğmuştur... ha manevi bir destek olarak bir dine bağlı kalabilirsiniz... son derece normaldir... lakin çok basit ve temelsiz çağdışı anlatımları (kur'an) burada kaynakça olarak kullanır bilimsel bir fikre argüman olarak sunarsanız büyük yanılgılar içine düşmeniz olasıdır...
  Doğukan Şimşek 26 Nisan 2016
 • 0
  Necmi Tüfek;
  Mucize dediğimiz şeyler,doğaüstü fizik kurallarına aykırı şeydir.Bu olaya inanışın temel sebeplerinden biriside mucize olmasıdır.Olayın gerçek olduğunu kabul edersek zaten mucize olması için 2'ye bölünmüştür.Yaratıcı kendi fizik yasalarını isterse çiğneyebilir.Çünkü o fizik yasalarını evren veya evrenler için oluşturmuştur kendisi için değil.NASA'dan bazı insanlar bu durumu doğrulamıştır.Üstelik bu olayın varlığından haberleri yokken Ay'da boydan boya,tam olarak düz olmayan yani eğri, garip bir çizik gördüklerini söylemişlerdir.Yani asılsız ve talihsiz değilmiş değil mi ?
  Zafer Kaan Karan 28 Nisan 2016
 • 0
  Necmi Tüfek siz gerçekliğin sadece elle tutulur belgelerden mi ibaret olduğunu düşünüyorsunuz ? Peki o zaman şu an bana duygularınızı,fikirlerinizi ve düşüncelerinizi "resimler, dökümanlar, gerçek bilim adamlarının olayı açıklayan makalelerle " kanıtlayın ?
  Zafer Kaan Karan 28 Nisan 2016
 • -1
  Necmi Tüfek;
  Mucize dediğimiz şeyler,doğaüstü fizik kurallarına aykırı şeydir.Bu olaya inanışın temel sebeplerinden biriside mucize olmasıdır.Olayın gerçek olduğunu kabul edersek zaten mucize olması için 2'ye bölünmüştür.Yaratıcı kendi fizik yasalarını isterse çiğneyebilir.Çünkü o fizik yasalarını evren veya evrenler için oluşturmuştur kendisi için değil.NASA'dan bazı insanlar bu durumu doğrulamıştır.Üstelik bu olayın varlığından haberleri yokken Ay'da boydan boya,tam olarak düz olmayan yani eğri, garip bir çizik gördüklerini söylemişlerdir.Yani asılsız ve talihsiz değilmiş değil mi ? Siz gerçekliğin sadece elle tutulur belgelerden mi ibaret olduğunu düşünüyorsunuz ? Peki o zaman şu an bana duygularınızı,fikirlerinizi ve düşüncelerinizi "resimler, dökümanlar, gerçek bilim adamlarının olayı açıklayan makalelerle " kanıtlayın ? Yaratıcı yasaları kendisi için değil yarattıkları için oluşturmuştur.Zaten kendisi mekan ve zamandan soyuttur.Bu şekilde zamana ve mekana hükmeder.Bilimsel olarakta zamana yön vermesi için zamandan soyut olması gereklidir...
  Zafer Kaan Karan 28 Nisan 2016
 • -1
  Doğukan Şimşek burada herkes kafasını kurcalayan herşeyi sorabilir.İnsaların fikirlerine sallıyorsun,din-tasavvuf konuşmayın diyorsun kendin din karşıtı konuşarak din konuşmuşsun oluyorsun.Sen temelden yanlış düşünmüşsün.Dogmatik inançlar rasyonel düşünceleri gölgelemez aksine destekler.Evrenin gerçekleri 2 yolla açıklanır bilim ve dinle.Aklın ve araştırmanın bittiği yerde inançlar devreye girer.İnanmak doğuştan gelir.Ateistler ve diğer dinlere mensup insanlar bilimsel araştırmalarda bulunurken senin o çağdışı dediğin Kuran'dan da bilgi ediniyorlar.Çağdışı dediğin kuranı araştırarak bilimsel eserler ortaya çıkaran müslüman bilim adalarının eserlerini inceliyorlar.
  Zafer Kaan Karan 28 Nisan 2016
 • 0
  necmi tüfek
  gökhan 28 Nisan 2016
 • 0
  necmi tüfek;
  Siz daha saygının ne demek olduğunu bilmiyorsunuz, bide saygısızlık etmedim diyorsunuz. Bence asıl siz yazdıklarınızı bir kere daha gözden geçirin.
  Türkiyede bilim, çağ dışı diye nitelendirdiğiniz Müslümanlık yüzünden gelişemedi sanıyorsunuz. böyle birşeyin olma ihtimali bile yok.8. yüzyıldan günümüze kadar Müslümanlar içerisinden ne kadar çok bilim adamı çıkmış bunu bilmiyorsunuz. özellikle de 8. yüzyıl ile 19. yüzyıl arasında. kaynak mı istiyorsunuz ? alın size kaynak:
  https://tr.wikipedia.org/wiki/M%C3%BCsl%C3%BCman_bilim_adamlar%C4%B1_listesi
  bu arada bu bilim insanlarının çoğu biz Türkler arasında yaşamıştır, bilginize.
  Hem ateist ya da Hristiyan olup da sonradan Müslüman olan ne kadar çok bilim adamı var biliyormusunuz ? tek bir link atacağım, ordan birçok şeye ulaşırsınız.
  https://www.youtube.com/watch?v=dp_1ZIaocU4
  Türkiyede bilim neden gelişmiyor ? kendilerini hep zenginlik içinde ve üst seviyelerde tutmak isteyen insanların dini kullanmaları ve insanlara yanlış şekilde aktarmaları, eğitimi tökezletmek uğruna her sene sistem değiştirmeleri, fetvalarla şu günah bu ayıp diyerek halkı kandırmaları, ben çalışmayayım ama yeşil kartım olsun yoksulluk yardımı alayım diyenlere yardım etmeleri, öss barajlarını düşürelim ülkemizde üniversiteli olmayan insan kalmasın diyip de seviyeyi sokaklara indirmeleri sayesinde gelişmiyor bilim.
  ha birde söylemek istediğim, herkes üniversiteli olsun ne yahu? sınıftaki doğru dürüst ders çalışmayan, şans eseri bir şekilde üniversite sınavından geçebilmiş herkesi üniversiteli yapmaya çalışıyor bu devlet. 108i devlet üniversitesi olmak üzere 175 tane üniversite var bu ülkede ve eğitim kalitesi de o kadar düşük durumdaki. bütün dersler ezbere dayalı. böyle bir eğitim anlayışıyla bilim gelişir mi sizce ? kalkıp da kimse İslamı suçlamasın.
  gökhan 28 Nisan 2016
 • +1
  Her yerde karşımıza çıkmaz zorundamısınız " Eyyy" dinciler? Bi gidin bizi rahat bırakın yahu. Şurda ağız tadıyla beyin fırtınası takip etmek istiyorum ama bazıları bu hakkıma remen tecavüz ediyor. Gidin bir sürü din eksenli site var orada tatmin edin kendinizi.
  hakan orhan 29 Nisan 2016
 • +1
  aynen ya ben de şikayetçiyim bu güruhtan... konu din de olsa bilimi ilgilendirmemesi gerekir... ve bazı değerli arkadaşlar da bu kişilerin önemsiz ve saçma sorularına cevap vererek boşa zaman kaybediyor... fikirlerimizi bu kadar alçaltmamalıyız bence...
  Doğukan Şimşek 29 Nisan 2016
 • 0
  önce bölünmeden kasıt ne onu bilmek lazım ikincisi dini konuların doğruluğunu fizikte aramak bence hoş bir şey , ama bundada idda edilen sonuca direk bakmak eksik bir bilinç , peyganberler bir insandır bizler gibi hayatları vardır , bizim gibi insanara benzerler ve onlarda yaratanın kuludur, elbette ayrıcalıkları vardır ama fizik kanuna aykırı durumları bir daha irdelemek lazım , doğru olan sonuca ulaşma isteğide bu soruda önemlidir, benim mucizem dediği kuran kerimi okumadan ( ki okumak ilk emirdir ve farz olarak geçmelidir ama farz olarak kimse dillendirmiyor ) ve anlamaya çalışmadan gayrii resmi diyebileceğim hususları düşünmek fayda vermez , kanımca tartışılması gereken ayın bölünmesi değil okumanın yani eğitimin farz olmasıdır, bu durumda eğitim alırsak gavur diye tabir ettiğimiz insanların paralarıyla kutsal sayılan mekanımıza gitmez ve onların tespitleriyle öğretici olan peyanberin konularını gene gavur denilen kişilerin bilgileriyle doğrulamak istemezdik, tavsiyem yerdeki işlerinize öncelik verin zira gökteki işler bilmem kaç kuruşa satılan hadis kitaplarıyla çözülmüyor hatam varsa affola.
  Ali Yıldırım 30 Nisan 2016
 • 0
  tartışmanın başında dendiği gibi; "insanlar savundukları veya dayattıkları bilgilerin doğruluğuna insanları ikna etmek için, peygamberleri ile alakalı olmayan şeyler iddia ederler."
  mesela; hz. isa ortadoğuda dogup büyümesine rağmen, ege bölgesinde yaşıyan, yunanca konuşup yazan, romalı havari YUHANNA nın inanırları, yuhannayı hz. isa ile ilişkilendirmek için, hz. isa nın ege bölgesindeki efes kentinde doğduğunu iddia ederler. böylece YUHANNA hz. isa yı bebekkken görmüş, dolayısı ile kutsal bir kişilik olmuştur. bu yalanın ne isa, ne de yuhanna ile alakası yoktur, sadece yuhannayı kullanarak otorite elde etmek istiyenlerin uydurmasıdır. zaten yuhanna incilini hz isa öldükten 20 yıl sonra yazmıştır. yani onun ortadoguda doğan şöhretinin yunanistana ulaşmasından sonra.
  serkan 01 Mayıs 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
HAFTANIN EN İYİLERİ
İSTATİSTİKLER

5.158 soru

30.942 cevap

31.405 kullanıcı

Giriş Yap