• +1

  "Zaman Akıyor" terimindeki "akma-akıntı" kavramına zamanın hangi özelliği neden oluyor olabilir? Bu sürekliliği nasıl açıklarsınız?

 • 0
  Zaman, sürekliliği temsil eden bir ölçü birimidir. Evrenin oluşmasından, bugüne kadar geçen ve sonsuza kadar devam edebilecek (evrenin yok oluşuna kadar) birbirini takip eden olayların, kronolojik değeridir. Sürekli ileri doğru gitmesinin (akmasının) sebebi; her yeni bir olay için, yeni bir değer vermek zorunda kaldığımız içindir. Sürekli ölçebildiğimiz en küçük değer atomun rezonans frekansını saymaktır. Her sayı bir öncekinin aynısı olamayacağı için, bize göre bir süreklilik arz eder. Tıpkı sayı saymak gibi, her rakam bir öncekinden farklı ve eşsizdir. Bir bütün olarak baktığımızda, akıp giden bir nehir gibi algılanabilir. Aynı rakama geri döndüğünüzde, sayma işlemi durur, o akıp giden nehir algısı bozulur, oysa yavaş da saysanız hızlı da saysanız hatta atlayarak saysanız bile süreklilik algısı bozulmaz. Bunu da zamanın göreceli olması ile açıklayabiliriz.
  Umarım yazdıklarım yardımcı olmuştur, çünkü zamanın, açıklaması çok zor ama algılaması kolaydır.
  Koralp Erin 14 Nisan 2016
 • 0
  Zaman, sürekliliği temsil eden bir ölçü birimidir. Evrenin oluşmasından, bugüne kadar geçen ve sonsuza kadar devam edebilecek (evrenin yok oluşuna kadar) birbirini takip eden olayların, kronolojik değeridir.

  Sürekli ileri doğru gitmesinin (akmasının) sebebi; her yeni bir olay için, yeni bir değer vermek zorunda kaldığımız içindir. Sürekli ölçebildiğimiz en küçük değer atomun rezonans frekansını saymaktır. Her sayı bir öncekinin aynısı olamayacağı için, bize göre bir süreklilik arz eder.

  Tıpkı sayı saymak gibi, her rakam bir öncekinden farklı ve eşsizdir. Bir bütün olarak baktığımızda, akıp giden bir nehir gibi algılanabilir. Aynı rakama geri döndüğünüzde, sayma işlemi durur, o akıp giden nehir algısı bozulur, oysa yavaş da saysanız hızlı da saysanız hatta atlayarak saysanız bile süreklilik algısı bozulmaz. Bunu da zamanın göreceli olması ile açıklayabiliriz.

  Umarım yazdıklarım yardımcı olmuştur, çünkü zamanın, açıklaması çok zor ama algılaması kolaydır.

  Koralp Erin 14 Nisan 2016
 • 0
  Derenin aynı yerinde iki kere yıkanmaz olayı bu işte. Zamanın tek yönlülüğünden bahsediliyor "zamanın akması" deyimiyle.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap