• 0

  Göreliliğe göre ışık hızında biyolojik süreçlerimiz nasıl yavaşlıyor?biyolojik süreç yavaşlarsa insan vücudu bozulmaz mı?

  ozan konar 27 Mart 2016
 • 0
  necmi bey biyolojik süreçlere yönelik göreliliğin çıkmazlarını kimse söylemiyor bunlar incelenmeli.
  ozan konar 05 Nisan 2016
 • 0
  Bu soruya göre öncelikle zamanın ne olduğu, nasıl olduğu ve ne şartlar altında oluştuğu göze alınmalıdır..
  Mehmet Koca 05 Nisan 2016
 • 0
  Bu soruya göre öncelikle zamanın ne olduğu, nasıl olduğu ve ne şartlar altında oluştuğu göze alınmalıdır..
  Mehmet Koca 05 Nisan 2016
 • 0
  Işık hızına çok yaklaşsan da bunu algılayamazsınız zaten. Algılamanızın tek yolu, dışınızdaki evrene bakıp onların normalden hızlı hareket ettiğini görmenizdir.

  Bütün biyolojik işlevleriniz eş zamanlı olarak yavaşlayıp hızlandığından size bir zararınız olmaz. Zira dışarıdaki bir gözlemciye göre bir hücreniz 10m miktarda enerji üretip 10m lik besin alacaktır. Işık hızına çok yaklaştığınızda bu değerler diyelim ki 5m ye 5m şeklinde düşecek fakat yine de birbirine yetecektir. Saygılarımla
  Görkem Seven 05 Nisan 2016
 • 0
  Zaman yavaşlaması gözlemciye göre oluyor. Hemde karşılıklı olarak. Yani siz ışık hızıyla dünyayı terkettiniz diyelim ben sizin saatinizin yavaşladığını ölçüyorum aynı şekilde sizde benim saatimin yavaşladığını ölçüyorsunuz. Fakat ikimizde kendi saatlerimizin doğru çalıştığını görüyoruz. Dolayısıyla herkes kendine bakarsa bir sorun olmuyor.
  oktay eldem 06 Nisan 2016
 • 0
  Biyolojik süreç yavaşlamıyor normal işleyişine devam ediyor. Yavaşlayan şey zamanın ta kendisi, biyoloji ile bir ilgisi yok. Işık hızına yaklaştıkça zaman yavaşlıyor, bütün hücrelerinin işleyişi yavaşlıyor, atomların titreşimi yavaşlıyor, atom çekirdeği çevresinde dönen elektronların hızı yavaşlıyor, saatler durma noktasına geliyor,
  Mehmet Ali 09 Nisan 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
HAFTANIN EN İYİLERİ
İSTATİSTİKLER

5.157 soru

30.940 cevap

31.356 kullanıcı

Giriş Yap