• +1

  Enerjisi olmayan bir şey hareket edebilir mi ? kütlesi olmayan temel parçacıklar E=mc2 formülüne uymuyor.Ama genede hareket ediyorlar.Enerji olmadan hareket nasıl mümkün oluyor ?

  Özgür Özen 24 Mart 2016
 • 0
  Önceki sorunuzu niye sildiniz? Başka ve daha kullanılabilir cevaplar alabilirdiniz...
  Kütlesi olmayan parçacıklar bu formüle uyuyor. Bu formül sadece foton gibi kütlesizler için geçerli.
  Kütleli nesneleri değerlendirirken bir "+(pc)​" yani momentum da hesaba katılıyor. (p=m.v)

  Enerji olmadan hareket mümkün değil. Ancak siz sabit iken, bir şey sizin ortamınızdan geçerse, göreli olarak hareket ettiğinizi düşünebilirsiniz.
  Size soru: Dalganın üstündeki sörçü de; Dalga mı hareket ediyor, Sörfçü mü? Sörfçü kime göre hareketli ? Hızını ne belirliyor? Bu hızı aşabilir mi, aşamaz mı?

 • 0
  1.Sörfçü hareket etmiyor sürükleniyor, hareket eden aslında dalga fakat dalga sörf tahtasına ivme uyguladığı için adam tahta ile hareket etmeye başlıyor.
  Özgür Özen 24 Mart 2016
 • 0
  1.Hareket eden dalga.Adam sörf tahtasının üstünde durduğu için dalga sahip olduğu ivme ile sörf tahtasını itekliyor.Tahta hareket ediyor fakat adam sadece üstünde dengede durmaya çalışıyor bir yere hareket etmiyor.Ama atmosfer olarak bakarsak adamın konumu değiştiği için atmosfere göre adamda hareket ediyor.Suyun gözü ile suya bakarsan su bir yere gitmiyor su hala aynı yerde adamın gözü ile adama bakarsan adamda hareket etmiyor.Bunlara kendi gözleri ile baktığında hareketsizler 3. veya 2. şahıs olarak bakarsan birbirlerine göre hareket ediyorlar.
  Özgür Özen 24 Mart 2016
 • 0
  Bir önceki soruyu silme sebebim bakış açısı.Sizin edindiğiniz bilgilerden dolayı biliç altınızda oluşmul belli kafes yapıları var.Örnek verirken bine buna göre örnekleme yapıcaksınız.Yani sizin açıklamanız le benim açıklamam aynı şeyi ifade edebilicek ama siz tersine mühendislik yapar gibi ilerliyorsunuz ben hala hareket etmekte olan şekile göre ilerliyorum.Bu yüzden ortak bir noktada anlaşamayız.Tartışma olmasın diye kaldırdım.
  Özgür Özen 24 Mart 2016
 • 0
  Hareketten kastım kristal kafes yapısı oluşmamış olan temel parçacıklar içindi.Herhangi bir şekil almış atom hareket etmeme gibi bir fonksiyona sahip olamaz.Yani bir atomun hareket etmemesi için çevresindeki hiçbirşey ile reaksiyon yada herhangi bir etkileşim yaşamamalı. Buda heralde imkansızdır.Sonuçta atom demek temel parçacıklardan oluşmuş bir şey demek.Atom varsa zaten bir şeyleri hareket ediyordur.Kendi sabit dursa bile elektron proton valans elektronu içinde hareketli bir şeyler olduğu kesindir.
  Özgür Özen 25 Mart 2016
 • 0
  Formüle bakarsak E oluşması için zaten c ve m var olmak zorunda.m ele alırsak bir şeyin kütleye sahip olması için hareket etmesi lazım.Eğer bir evrende hareket denilen kavram yoksa zaten ne yer çekimi olur nede herhangi bir moment meydana gelir.Sonuçta hareket sayesinde bir şeyler birbirini itiyor veya çekiyor.İyi ama en alt temel parçacıklarda kütle kavramı yok.Şimdi dünya bizim kütlemizden dolayı bizi kendine çekebilir. Peki bir ayar bozonu bir fermiyonu nasıl kendisine çekiyor.Sonuçta ağırlığı olan tek temel parçacık graviton. Bunundışındakiler kütleye sahip değil.Temel parçacıkların hareket sebebini düşünmekten kafam ısındı.Einstein keşke bu zaman yaşasaydı.Soruların temelini atıp cevapları vermeden 3. Boyuttan ayrıldı.
  Özgür Özen 25 Mart 2016
 • 0
  6 yıldan fazla hareket denilen kavramı arıyorum.Bilmek istediğim tek şey bütün evren big bang anında küçük bir noktaya sıkışmış vaziyette mi duruyordu yoksa aslında evren madde doluydu fakat hiçbiri hareket etmiyordu.Big bang anında evrene bir rezonans yayıldı ve bunlar hareket etmeye başladı.Ne kadar bilimle uğraşsamda bunun sebebi dini soruları cevaplayabilmek için.LEVH-İ MAHFUZ diye bir şey var.Evren yaratılmadan önce atılacak olan adımlara kadar her şey bu levhada yazılı deniyor.Eğer herhangi bir kişi big bang anındaki toplam madde ve patlama basıncını bilirse evet bir şekilde sonraki hareketleri hesaplayabilir.Fakat nasıl bir ivmedir ki bu 13,5 milyar yıldır hala atalet ile devam ediyor.Veya biri sürekli evrene sabit bir hareket enerjisi sokuyor olmalı aksi halde evren kendi kendine enerji üreten bir jeneratör görevi görüyor olur.O halde böyle bir teknoloji elde edip sınırsız enerjide üretilmeli fakat olmuyor.Evren ya bir yerden enerji alıyor yada bu parçacıklar enerji olmadanda hareket edebiliyor.Yani kütlesi olmayan bir şey hareket etmek istediğinde nasıl bir ivmeye maruz kalır ki zorlanmasını gerektiren bir şey yok yani bir ağırlığı yok.Ağır olmayan bir şey hareket etmek için enerji ihtiyacı duymamalı.
  Özgür Özen 25 Mart 2016
 • 0
  Kendimi aşırı cahil gibi hissediyorum.Okulda bize böyle fizik öğretilmedi bu yüzden fizik temel bilgim çok güçlü değil.İnternetten yada forumlarda öğretmenlerden öğrenebildiğim kadar bilgiyle bunları sorguluyorum.Karmaşık yada anlamsız bir şey yazıyorsam kusura bakmayın.Yani bak kardeşim bu dediğin yanlış bu bu şekilde olmuyor derseniz kasıt aramam.Kabul eder normali neyse onu öğrenmeye çalışırım.
  Özgür Özen 25 Mart 2016
 • 0
  Bir kutu var.İçindeki tüm parçacık özellikleri biliniyor ve parçacıklar kendi istediğiniz gibi yerleştiriliyor.Şimdi bir parçacığa dışardan bir etki ile ilke hareketi veriyorsunuz ve bu parçacık hareket edip diğerlerine deyiyor yaptığı etki kadar ötekine hareket ediyor..........a
  Özgür Özen 26 Mart 2016
 • 0
  Bir kutu var.İçindeki tüm parçacık özellikleri biliniyor ve parçacıklar kendi istediğiniz gibi yerleştiriliyor.Şimdi bir parçacığa dışardan bir etki ile ilke hareketi veriyorsunuz ve bu parçacık hareket edip diğerlerine deyiyor yaptığı etki kadar ötekilerde hareket ediyor..........Birde kutuda hareket asla durmasın diye sabit bir enerji girişi uyguluyorsunuz kutu patlamasın diyede yavaş yavaş genişletiyorsunuz. Şimdi içerde parçacıkların hareketi asla değişmez ve farklı davranamaz.Bir istisna yapıp parçacıklara düşünce imkanı veriyoruz. ŞİMDİ PARÇACIKLAR HAREKETLERİNİ KENDİ İSTEDİKLERİ GİBİ Mİ YAPIYORLAR YOKSA DÜZENLENMİŞ BİR HAREKET DİZİSİNİ Mİ YAŞIYORLAR ? bilimle uğraşmamdaki amaç bu soruyu çözmek için sayılır.Bir yandan diyor kader var bir yandanda bilim parçacıkların hareketi asla değişmez diyor.Ya kader diye bir şey yok biz belli hareketlere boyuneğdirildik.Yada bu parçacıkların hareketi değişiyor olmalı.Başka bir alternatif bulamıyorum.Bilim mi haklı ilim mi haklı ?
  Özgür Özen 26 Mart 2016
 • 0
  Eğer durgun ve kütlesiz bir şey bulursan onun enerjisi yoktur. Böyle bir şey yoktur yani. Eğer olsaydı, ona bir enerji vermeden o hareket etmezdi. Az bir şey dürtersen ona enerji vermiş olursun, böylece o hareket eder. Fakat bir cisme enerji etki etmeden hareket söz konusu olmaz.
 • 0
  E=mc2 formülünü hiç anlamamışsın. Bir şeyin enerjisi tamamen kütlesine bağlı demek değildir bu formül. Kütle enerjiye, enerji kütleye dönüşebilir demektir. Kütlesi olmayıp hareket eden parçacıkları bütün kütlesi hareket enerjisine dönüşmüş olarak düşünebilirsin. Zaten enerjisi olmayan hiç bir şey var olamaz. Çünkü hiçbir parçacık tamamen durmaz. 0 Kelvin (-273 derece)' de atomlar durur, bu sıcaklığa da hiçbir madde erişemez. Yani kütle olsun, hareket enerjisi olsun; her maddenin ve parçacığın enerjisi vardır. Sıfır enerjide hareket olmazdı yoksa
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.026 soru

30.072 cevap

30.540 kullanıcı

Giriş Yap