• 0

  Temel parçacıkların spini değiştirilebilir mi ? eğer spini değişirse teorik olarak zaman geriye doğru akmaya başlamalı mı ?

  Özgür Özen 24 Mart 2016
 • 0
  Hafızamız olduğu için az önce şimdi ve birazdan kavramlarına sahibiz.Hafızamız olmasaydı bunları düşünemicektik tek gördüğümüz şey temel parçacıklar sürekli hareket ediyor ve birşeyler oluyor diyecektik.Peki zaman kavramına sebep olan bu temel parçacıkların hareketi terse dönebilirmi ? şu an sağa doğru spin yapıyorlarsa bunu sola çevirdiğimizde reaksiyonlar tam terse döner mi ? aksi halde zamanda bir türlü yolculuk mümkün olmuyor fakat bazı dini konular gereği bunu kanıtlamak gerekiyor.Bilimsel bir mümkünatı olmak zorunda.
  Özgür Özen 24 Mart 2016
 • 0
  Bakın hareketin yavaşlamasını kast etmiyorum.Mesela kolunuza bir saat takıp dünyada duruyorsunuz bir başkasıda gidip plütonda duruyor.1 ay sonra saatlerin farklı sonuçları olduğunu görüyoruz.Fakat bu sadece ilerlemekte olan zamanın hızını değiştiriyor.Benim demek istediğim saat 4 iken 3 olabilir mi ?
  Özgür Özen 24 Mart 2016
 • 0
  Bence, parçacığa yeterli enerji verebilrseniz-alabilirseniz, spini değişir. Ancak ortaya çıkan parçacık artık eski parçacığınız değildir. Kütlesi, yönü, vs ile tamamen yeni bir parçacık olacaktır.
  Bu durumda zaman geriye dönük işlemez. Zamanın dağıtma özelliği nedeniyle, entropi aynı yönde devam edecek. Hiç bir şey (daha doğrusu her şey) aynı anda bir önceki-eski durumuna gitmeyecek. Yani zamanda geriye dönüş yok.

  Zamanda geçmişe yolculuk fiziksel anlamda mümkün değil. Gözlemci olarak belki olabilir.
  Varsayımsal solucan deliklerindeki zaman yolculuğu bile doğru kavranılmış değil bence.

  Tüm olayları kavramak istiyorsanız, doğru olup olmadığına bakmadan şunu deneyin:
  Tüm evreni tarayan titreşimler düşünün. Evrenin kıyısından içeri doğru. Bu titreşimlerin hareketini üç boyut dışında, dördüncü bir boyut üzerinden alın. (Ben bu boyutun ters yönü olarak, evrenin genişlemesini aldım).
  Zaman kavramını da, bu iki titreşim dalgası arasında yapılan harekete bağlayın.

  İleri sürdüğüm sav doğru olmasa bile, eşdeğerli olarak açıklanmış doğrulanmış temel olayları daha basit açıdan anlamayı-kavramayı sağlıyor.

  Deneyin, göreceksiniz. Zamanın niye geriye olamayacağını, Genel ve özel görelilikleri, kütlenin varoluşunu , vs.vs... Ama ciddi olarak deneyin.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap