• 0

  Vücutta beyin haricindeki organlar olmadan canlı kalabilmek imkanlımıdır ? beyin birim zamanda 38 ATP kullanan bir makine.Bunu dışarıdan bir şey ile sağlarsak beyin yaşamaya devam eder mi ?

  Özgür Özen 22 Mart 2016
 • 0
  Demek istediğim ak ciğer kara ciğer miğde eller kollar göz ağız............Bunların hepsi acıktığımızda gerekli enerjiyi üretmek için tasarlanmış gibi duruyor.Acıkma hissini beyin canlı kalabilmek için üretiyor.Beyne bir makine ile birim zamanda sürekli 38 ATP sağlayabilsek bu organlar olmadan yaşamaya devam edebilirmiyiz ? sonuçta beyin herhangi bir organın yaralanması yada hasar görmesi sonucu gerekli reaksiyona ulaşamadığı için ölüyor.Şu durumda bu organların yaptığını yapan bir makine beyni sürekli canlı tutabilir heralde ? bu mümkün mü ?
  Özgür Özen 22 Mart 2016
 • 0
  Aslında mitokondrilerde ATP , ADP'ye dönüşürken açığa çıkan elektronları kullanıyorlar diye biliyorum. Yani en nihayetinde elektrik tüketiliyor. :-) Biyologlar (sanırım) süreci daha iyi biliyorlardır.

  Salt Beyin kaldığında, eğer enerji ihtiyacı için glikoz sağlıyorsanız, uzun süre (mantık olarak) yaşaması lazım. ancak kendisini onarım sürecinde ihtiyacı olan aminoasit ve proteinleri sentezleyemeyeceği için, eninde sonunda hücre ölümü ile zamanla kapasitesi düşecek ve bir yer de bitecektir.

  Peki bu bir canlı olarak varsayılabilir mi?
  Bence hayır... Hatta, HAYIR!
  Çünkü beyin dediğimiz muhteşem sistem sadece anılardan ve düşünceden ibaret değil.
  Bir çok değişkeni aynı anda işlemek üzere gelişmiş. Buna tüm iç organlarınızın çalışmasından ve sistemin stabil tutulmasından (sağlıklı olmaktan), tüm dış uyaranları tespit edip, algılayıp, sınıflandırıp, işleyip aralarında bağlantılar kurmaya kadar.
  Bu süreç zarfında da vücudun çeşitli bölgelerinden sağlanan salgılar ve hormonlar kullanılıyor. Beynin 1000 civarı değişik salgı sentezlediğini okumuştum. Tüm vücutta üretilenlere göre oranı ne bilmiyorum. Ama sadece ter bezlerimizden bile, duygu, sağlık, genetik durumumuza göre 100 civarı farkı feromen salgıladığımızı okumuştum.

  Yani beyin yaşayabilmek için çalışmak zorunda. Aslıda bu doağının temel kuralı. Kullanılmayan veya ihtiyaç duyulmayan her uzuvdan hemen kurtulmaya, enerji tasarrufu yapmaya çalışıyor. (Uzaya giden astronotlardaki kas-kemik erimesi gibi).
  Bu nedenle çalışmadığı zaman önce, akson ve dentritler arasındaki bağlantıları azaltacak. Uzun bağalntıları kesevek. Sonra kullanılmayan hücreleri kapatacak.

  Üstelik düşünme sisteminde duygu, hayal, beklenti ve korku gibi etkenler olmayacağı için, çalışma sistemi bildiğimiz insan mantığından çok farklı olacaktır.
  Belki bir tür organik kuantum bilgisayarı...
  Anılar gereksizleşeceği için, sadece kullanılacak bilgiler için yer bırakılacağından, bir kişiliği bile olmaz bence...

  Tabii bunlar şahsi düşüncelerim...

  Eğer bir makine ile canlı tutuluyorsa, bu makinenin yapısı, bağımsızlığı çok önemli. Robocop flimi aslında bu konuda güzel bir eleştiri. (Zihin fiziksel bağımsızlığını korduğu sürece gelişebiliyor.)
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap