• 0

  Yapay zeka hakkında ne düşünüyorsunuz?

  Esma Ünal 16 Mart 2016
 • 0
  Sizce yapay zeka insanın en büyük yardımcısı mı olacak yoksa insanları etkesi altına alabilecek mi?
  Esma Ünal 16 Mart 2016
 • 0
  Eğer fuzzy mantığıyla desteklenmiş kaotik bir mantık olursa, (kuantum temelli) bize yardımcı olabilirler. Hatta rehberlik bile edebilirler.

  Eğer ikili sistem temelli bir işlemcileri olursa ve dünyadaki yaşamın korunması, çevre, hayatın sürekliliği ön plana geçerse yazılım önceliğinde, bizi kesin imha ederler. Eğer insan hayatını önplana alan bir programlama yazılırsa, gene insanlık kaybeder. Bu seferde dünya da yaşam diye bir şey kalmaz.

  Not: Bir ihtimalde yapay zeka elişiminden sonra, toplumlar içindeki zeki, bireysel vatandaşa ve seçmene olan ihtiyaç ta ciddi oranda azalabilir.
  Artıları ve eksileri ile ciddi bir konu. Faydaları ve zararları tartılarak iş yapılmalı.
 • 0
  Teknoloji o kadar ilerleyecek ki gelecekte şu soruyu sormamız daha mantıklı olur:Yapay zeka bizim zekamız hakkında ne düşünüyor?
  Mr.Physics 16 Mart 2016
 • 0
  bilimkurgu filmlerinin etkisinde fazla kalınmış... sanırım sizin kastettiğiniz yapay zekalar bilgisayar ve türevi makineler değiller... kendi kendilerine karar alıp veren özgür düşünebilen 'bireyler'... işte şu an insanoğlu saniyede milyonlarca işlen yapabilen bilgisayarlar üretebilmeyi başardı lakin bağımsız düşünebilen ve fikir üretebilen bir makineyi oluşturabilmek için bir 'bilinç oluşturmayı anlayamadı... hatta bilinçin açıklanabilmesi veya tanımlanabilmesi yolunda hiç bir somut adım atılamadı... benim fikrim bağımsız bir bilinçin oluşturulabilmesi için daha farklı ve gelişmiş bir matematik mantığına ulaşılabilmesi ve bunu yapabilmek içinse en başından insanın düşünme biçimini değiştirmesi şart... tıpkı yıllar öncesinde matematiği bilmeyen insanlar için basit bir bilgisayarın onlara sihir gibi gelmesi... bunu bir üst mantık veya üst bilinç olarak adlandırabiliriz... fakat bu durumda da tıpkı günümüzdeki bilgisayar teknolojisi gibi mutlaka ürettiğimiz makinelerin sakat bir noktası olacak... özgür düşünebilecek fakat biz üst bilincimizle ne karar vereceğini önceden bilebileceğiz... bu bir anlamda tanrısal bir bakış açısı gibi... yani fikrimce insanoğlu hiçbir zaman oturup sohbet edebileceği bir makine yaratamayacak... çünkü hep ürettiği teknolojiden daha komplike düşünecek...
  Doğukan Şimşek 16 Mart 2016
 • 0
  yapay zekadan kast ettiğin şey ne asıl soru bu çünkü google bu konuda çalışmalar yaptı hatta sayfada da var bu tarz bir şeyse "öğrenme" konulu bir yapay zekaysa bu konuda yapılan çalışmalar zaten var ancak chappie filmindeki gibi bir şeyden bahsediyorsan bence çok zor çünkü bilinç denen şey matematiksel bir dizi koddan çok daha fazlası
  tunahan teker 16 Mart 2016
 • 0

  yapay zekadan kast ettiğin şey ne asıl soru bu çünkü google bu konuda çalışmalar yaptı hatta sayfada da var bu tarz bir şeyse "öğrenme" konulu bir yapay zekaysa bu konuda yapılan çalışmalar zaten var ancak chappie filmindeki gibi bir şeyden bahsediyorsan bence çok zor çünkü bilinç denen şey matematiksel bir dizi koddan çok daha fazlası
  tunahan teker 16 Mart 2016
 • 0

  yapay zekadan kast ettiğin şey ne asıl soru bu çünkü google bu konuda çalışmalar yaptı hatta sayfada da var bu tarz bir şeyse "öğrenme" konulu bir yapay zekaysa bu konuda yapılan çalışmalar zaten var ancak chappie filmindeki gibi bir şeyden bahsediyorsan bence çok zor çünkü bilinç denen şey matematiksel bir dizi koddan çok daha fazlası
  tunahan teker 16 Mart 2016
 • 0
  Benim düşünceme göre kendimizden daha zeki bir varlık yapabilmemiz pek mümkün görünmüyor, kendi zekası olan bir varlık yaratabilmek için onu üreten kişinin ondan daha zeki olması gerekmez mi?
  Esma Ünal 16 Mart 2016
 • 0
  Örneğin gelecekte "yapay zeka" dediğimiz şey yeni teknolojik cihazlar üretebilecek mi? Sizlerin görüşüne göre yapay zekanın varabileceği üst sınır nedir?
  Esma Ünal 16 Mart 2016
 • +3
  Yapay Zeka deyince insanın aklına ilk olarak Turing Testi geliyor. Bu zamana kadar yapılan testlerde bazı sibernetik yapay zekaların bu testi geçtiği görülmüştür ama aynı zamanda bu test uygulanan bazı insanlar makine zannedilmiştir.
  Günümüzdeki yapay zeka gelişimi, tıpta yaşanan ilerlemeler ile neredeyse paralel gitmektedir. Her ne kadar davranış, mantıksal sorun, kavrama ve duyguların ortak bir birleşimi olsa da, insan beyninin semantik süreçleri nasıl işlediği yavaş yavaş ortaya çıktıkça, bunu taklit edebilecek bir sibernetik veya sembolik yapay zeka ortaya çıkarmak da, o kadar olası gözükmektedir.
  Yapay zeka konusunda meraklı bir araştırmacı olarak, benim kişisel görüşüm; önümüzdeki 20-25 yıl içerisinde sibernetik bir yapay zekanın, yetişkin bir insan zekasına çok yaklaşacağı yönündedir. Aynı zamanda duygudan tamamen yoksun bir yapay zekanın da yaratılamayacağını düşünüyorum veya böyle bir bilince yapay zeka diyemeyiz.
  Örneğin; Deep Blue sadece satranç oynayabilen bir programdır. Saniyede 100 milyondan fazla hamle düşünebilen bu yazılım Kasparov ile 1-1 berabere kalmıştır. Bunun asıl sebebi, Kasparov’un hedefe yönelik hamleler yerine makineyi mantık dışı hamle dizisiyle kandırabilmiş ve programı en iyi iki etken arasında seçim yapmaya zorlamıştır. Yani insan beynini taklit etmek istiyorsak, duyguları ve onlardan çıkan anlamları örüntüleyebilen bir makine olmalıdır. Bizim gibi zeki, duyguları anlayabilen ve tepki verebilen bir makine, kısa sürede, bizimle iletişim kurabilmek için kendi duygularını geliştirecektir.
  Peki, gerçekten duyguları olan (aslında burada “taklit eden” demeliyiz, çünkü makinenin kendisi de insan zekasını “taklit” etmektedir) bir yapay zeka yaratılırsa, bizi düşmanı olarak görecek midir?
  İnsan zekası hayatta kalmak üzere evrimleşmiştir. Hiç karşılaşmadığımız bir problem ile yüz yüze geldiğimizde, duygusal örüntüleri de hesaba katmaya başlarız. Problemi çözemesek bile, hayatta kalma içgüdümüz devreye girer ve daha önce hiç yapmadığımız veya asla yapmayacağımız bir şeyi yaparak, daha uzun yaşayabilmeyi hedefleriz. Beynimizin çalışmasını sağlayan ilk içgüdümüz budur. Örneğin; hayatta kalmak için ölmüş arkadaşlarını yiyen denizciler veya kanyonda kolu sıkışan bir kişinin, kendi kolunu keserek kurtulmaya çalışması gibi.
  Sonuçta böyle bir yapay zekanın ilk hedefi de yok edilmemek olacaktır. Doğal olarak, onlar için en büyük tehdit biz olacağız. Asıl soru şudur:
  Her ne kadar barışçıl bir ortamda yaşıyor olsak da, yok edilmemek için, daha önce hiç yapmadıkları veya yapmayacakları bir şeyi yapmaya karar verebilirler mi? Yani bize saldırabilirler mi? Hawking dahil birçok bilim adamı bu konuda endişelerini dile getirmiştir.


  Koralp Erin 17 Mart 2016
 • 0
  yapay zeka ile ilk aklımıza gelen acaba bizi yok eder mi oluyor. bence bu endişenin altında biyolojik bir varlık olmamız yatıyor. biz canlılar için hatta kalma iç güdüsü en temel unsur. belki de yapay zeka için fişinin çekilip çekilmemesi gibi konular önem arz etmeyecek. zira varlığını tehdit eden başka varlık türleri olmayacak. ama bence bundan daha önemlisi bizim cevabını bilmek istemeyeceğimiz sorulara verecekleri cevaplar olacaktır. din kavramı, hayatın temeli
  Meerkat The Bandit 17 Mart 2016
 • 0
  bizim yarattığımız bişey bizim programladığımız bizi nasıl geçer bu bir oyun değil ...
  isco 21 Mart 2016
 • 0
  birçok insan gelecek için yapay zekalardan korkuyor fakat biz ne kadar korkmalıyız bilmiyorum ama belkide ben yanlış düşünüyorum şuan geldiğimiz teknoloji düzeyine bakılırsa çok geliştik fakat bu bizi geçebilir mi dar görüşlülük yapmamak lazım bence bu konuda
  serhat karaman 10 Nisan 2016
 • 0
  İnsanlarla etkileşime girmesi ve birşeyler öğrenmesi için internete bağlanan yapay zeka (Galiba zukenberg'in bi projesiydi) 24 saatin sonunda faşist, küfürbaz, siyasetçi ve tembel olarak bulunmasının ardından internetle bağlantısı kesilmişti. Azıcık anlayana bi yeterli bir cevap ;)
  ömer Ergin 12 Ağustos 2016
 • 0
  geleceğin teknolojisi bence. yapılabilecek şeylerin sınırı yok. klasik sıralı işlem yapan bilgisayarların bir adım ileri gitmesi ve belki de insan gücüne rakip olması sözkonusu. tabiki her zamanki gibi bunu da nasıl kullanırsanız o işi görür. aynı bıçak gibi. ya domates keser menemen yaparsınız ya da elinizi kesersiniz.
  Emir Buğra KÖKSALAN 12 Ağustos 2016
 • 0
  Yapay zeka dendiğinde çok kapsamlı bir anlayış söz konusu. Sonuçta bilgisayarların küçük çaplı problemlerde çeşitli öneriler sunması bile yapay zeka olarak sayılabilir. Bu yapay zeka teknolojisi üretilebilirse fikrimce kompleks kodlamalardan oluşan sebep sonuç ilişkisi kurabilmek için düzenlenmiş "olasılık" lardan meydana gelecek. Yani filmlerdeki gibi bir yapay zeka (insansı robot) üretilse bile bunların düşünebildikleri ve karar verebildikleri olaylar bu kodların çeşitliliğine ve sayısına bağlı olacak. Kısaca, bir yangını söndürmesi beklenen yapay zeka ürünü bir robot kodlarında varsa o yangını farklı şekillerde de olsa söndürmeye çalışır, gidipte bir salata yapmayı denemez. Bu yüzden de yapay zeka insanlığın kontrolü altında kalacak. Ha bunu rehber olarakta kullananlar olur, kötü bir amaca hizmet etmek içinde. Ancak eninde sonunda yapay zeka matematikten ve teknolojiden ibaret kalır diye düşünüyorum. Kendi kendine düşünebilen bir teknoloji yaratılabilir, ancak bu teknoloji insan varoldukça onun kontrolü altında tutulacaktır.
  Rahime Serra Topaloğlu 13 Ağustos 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap