• 0

  Sizce ışık hızından sonra en hızlı şey düşünme hızımız olabilir mi ? yoksa ışık hızından sonra en hızlı şey parçacık mıdır ?

  YinYang 23 Şubat 2016
 • 0
  Bizim düşüncelerimiz dahil her şey ışıktan yavaştır, bununla birlikte verim de düşeceği için ışık hızında bile olsa illa kayıplar illa ki olacaktır.
  Mustafa Okat 24 Şubat 2016
 • 0
  Beynimizde sinirler arası düşünce hızımız ışıktan hızından yavaştır.
  Ancak zaman ve mekan olarak, hayal gücümüzle desteklenmiş düşünce hızımız sonsuz hızdadır. :-)

  Güneşi düşündüğümüz zaman, güneşten gelen ışıktan 8 dakika önce orada oluyoruz.
  Tabii "düşünce hızı" gerçete var olan bir şey değildir. Mecazi bir anlatımdır. Daha çok "Şimdi" orada veya burada kavramlarını kıyaslarken kullandığımız metafor.

  İşte "Şimdi "Alfa Centauiri"de olsak ve oradan bir ışık demeti dünyaya yollasak gibi...." Bilimsel anlamda bir değeri olmayan kavramdır.

  Bizim evrenimizde hiç bir şey ışık hızından daha hızlı değildir. Bilgi iletimi bile... Kaldık ki kütlesi olan hiç bir parçacık bu hıza ulaşamaz ama Işık hızını limit alarak, bu hıza yaklaşabilir.
 • 0
  Düşünce hızıyla ilgili sorular artmaya başladı son zamanlarda ama arkadaşlar düşünce hızı düşündüğünüz kadar hızlı değil hatta ortalama bir bilgisayara göre kat kat daha yavaş. Basit bir şeyi düşünmek için bile beyninizdeki nöronlar milyonlarca işlem yapmak zorunda.
  Mehmet Ali 24 Şubat 2016
 • 0
  Fakat bazen bir şeyi düşünmek istediğimizde o an hatırlıyoruz.
  YinYang 24 Şubat 2016
 • 0
  Kalıcı hafizadan bahsediyorum
  YinYang 24 Şubat 2016
 • 0
  Evrenin genişleme hızı ışık hızından çok daha hızlıdır. Evrenin yaşı 13.7 milyar yıldır ama evrenin hesaplanan çapı 93 milyar ışık yılıdır. Bunun dışında yanılmıyorsam takyonlar da olması lazım bazı parçacıklar ışıktan daha hızlıdır hatta ışık hızının altına inemez gibi teoriler vardır.
  Çağatay Demir 25 Şubat 2016
 • 0
  An dediğiniz süre ne kadar şimdi hocam? Planck süresinde düşünebiliyorsanız ne ala ama ışığın bir feet (30 santimetre) mesafeyi 1 nanosaniyede kat ettiğini hesaplayabiliriz. Bu şu demek, 1 milisaniyenin 1000000 nanosaniye olduğunu düşünürseniz, ortalama bir insan sinirinin koldaki bir hissi beyne 25 ms de ulaştırdığı da göz önüne alındığında insan vücudu yeterince yavaş. İnsan beynine gelince, Işık 1 saniyede Ekvator üzerinde 7 tur atıyor. Yaklaşık 140 milisaniyede 40 bin kilometre yol kat ediyor. 7 milisaniyede Edirne'den Azerbaycan'a gidiyor. Beynin içerisindeki veri aktarımının mesafesi kaç bin kilometre değilse (Yani hepi topu bir kaç santim mesafe arasında iletim oluyorsa) beyin oldukça yavaş. :)
  Mustafa Okat 26 Şubat 2016
 • 0
  Yapılan araştırmalara göre gördüğümüz cismi anlamlandırabilmemiz için 0.15 saniye geçmesi gerekiyor. Yani bir ampüle baktığını düşün. Ampül yandıktan 0.15 saniye sonra sen ampülün yandığını anlayabiliyorsun. o zamana kadar ampülden çıkan ışık çoktan dünyanın çevresini 1 kez dolaşacak kadar mesafe kat etmiş oluyor.
  Mehmet Ali 26 Şubat 2016
 • 0
  Yapılan araştırmalara göre gördüğümüz cismi anlamlandırabilmemiz için 0.15 saniye geçmesi gerekiyor. Yani bir ampüle baktığını düşün. Ampül yandıktan 0.15 saniye sonra sen ampülün yandığını anlayabiliyorsun. o zamana kadar ampülden çıkan ışık çoktan dünyanın çevresini 1 kez dolaşacak kadar mesafe katetmiş oluyor.
  Mehmet Ali 26 Şubat 2016
 • 0
  Yanlış düşünüyorsam düzeltin lütfen ama ışık ve düşünce hızlarının birbirleriyle kıyaslanmasını yanlış buluyorum. Gelecekte uzay gemilerini ışık hızına çıkarttığımızda gezegenler arası seyahatler saniyelerle ölçülebilecek ama düşünce hızıyla fiziki olarak bir yerden bir yere gitmemiz mümkün olmayacak. Işık tarafında fotonların fiziksel hareketliliği var, diğer tarafta ise vücudumuzu hiç kıpırdatmadan herşeyi beyinde yaşamak..
  Özgür Özer 29 Şubat 2016
 • 0
  Düşünce hızı demek bir yerden bir yere gittiğimizi düşünmek demek değil, beynimizin işlem yapma hızı demektir.
  Mehmet Ali 29 Şubat 2016
 • 0
  Özgür Bey, şöyle bir husus var. Işık hızının %99.999...998 oranında hızla giden bir otomobilde farları yakarsak ne olur? 600.000 km/saniye hızla giden bir ışık ışını mı elde etmiş oluruz? Maalesef ki hayır. Işık hızı her şartta, her koşulda sabit. Onun yerine o hızlara yaklaştıkça zaman kavramı değişmeye başlıyor. Zaman daha yavaş akmaya başlıyor. Mesela bir uzay gemisi yaptınız devasa, süper, über olağanüstü bir güç kaynağınız var ve bu gemiyi hızlandırmak için üstün teknoloji motorlarınıza yükleniyorsunuz. Hızlanıyorsunuz hızlanıyorsunuz bu arada her kademede ihtiyaç olan enerji katlanarak artıyor. Örneğin 100 birim hızla giderken 100 birim enerji harcıyorsanız, 200 birim hızda 400 birim enerji, 400 birim hızda 1600 birim enerji diye katlanarak gittiği için, ışık hızına yaklaştıkça ihtiyacınız olan enerji karşlılanamayacak boyutlara varıyor, hatta evrende bugüne kadar var olmuş bütün enerjiyi motorunuzda yakıt olarak kullansanız ve motorunuz tüm bu enerjiyi mutlak bir verimlilikle işe çevirse bile ışık hızına ulaşamayacaksınız. Net ışık hızı 299.792.458 metre / saniyedir. Mesela olağanca enerjiyi boca ettiniz ve hızınız 299.792.450 oldu, onu 451 yapmak için belki o anda sisteme verdiğiniz enerjinin 2 katını vermeniz gerekecek. 452 yapmak için 4 katını, 453 yapmak için 16 katını, 454 yapmak için 256 katını. Siz zaten evrende var olan tüm enerjiyi kullanıyorsunuz ama birazcık daha hızlanmak için çok devasa enerjiye ihtiyaç duyuyorsunuz. E şimdi Dünya'da kullandığımız araçların hızının sınırının olmasının sebebi belli. İç sürtünme, rüzgar direnci efendime söyleyeyim böyle şeyler. E bomboş uzayda bizim gemimize ne direnç gösteriyor ki birazcık daha hızlanmak için devasa enerjiler harcamak zorunda kalıyoruz? Tamam bir otomobil yüksek hızlara çıkınca karşısındaki havayı yarmak çok aşırı zorlaşmaya başlıyor ama gemide?
  Burada bir terslik var sanırım. Hiç bir enerji yoktan var edilemez, vardan yok edilemez. E peki ben sisteme 2 kat enerji verdim ama hızım kayda değer bir oranda artmadı. Ne oldu benim bu enerjim? Yok olmadı. Hızınız artmadı ama zaman yavaşladı. Hareket için harcadığınız enerjinin konvasyonel ortamlarda (Otomobilinizde, uçaklarda, trenlerde v.b) %99.999...999'unu fiziksel olarak harekete harcarken %0.000...001'lik kısmını da zamanı yavaşlatmaya harcarsınız ama bu o kadar küçük bir farktır ki asla hissedilemez ve ölçülemez. Ancak hızınız arttıkça harcadığınız enerjinin, size dedim ya katlanarak artıyor, fiziksel harekete harcadığınızın karşısında zamanı yavaşlatmaya harcadığınız kısmı ağır basmaya başlıyor. Bir yerden sonra ibre tersine dönüyor, harcadığınız enerjinin %0.000...001'lik kısmı fiziksel hıza dönüşürken geri kalan %99.999...999'u da zamanı yavaşlatmaya yarıyor. Yani teorik olarak ışık hızını geçmiyorsunuz ama, gideceğiniz mesafeye gayet kısa sürelerde varabiliyorsunuz (Zira zamanın akışı kişiye göre değişkenlik göstermez. Yani siz hareketlerinizi slow motion olarak görmezsiniz ama çevrenizdeki her şey "hızlanmaya" başlar. Hırs yapıp harcadığınız enerjinin miktarına göre belki 1 milyon ışık yılı mesafeyi bile bir kaç saatte gidebilirsiniz ama tabii sizin için dakikalar akarken arkanızda ne Dünya kalır ne yaşantımız. Bir milyon yıl sonrasına gitmiş olursunuz bir yerde. Ha Dünya'da ne olur? Onlar da aynı sizin gibi dakikalarını gayet keyifle geçirirken sizi ışık hızına çok yakın bir hızda gidiyor olarak görür ve ömrü bir milyon yıl olan bir gözlemci sizin hedefinize tam bir milyon yılda vardığınıza şahit olur.
  Bu yüzden gezegenlere bir kaç saatte gidebilsek bile ışık hızının hep altında kalacağız. En azından benim bilgim bu yönde.
  Mustafa Okat 01 Mart 2016
 • 0
  Mustafa Okat 02 Mart 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
HAFTANIN EN İYİLERİ
İSTATİSTİKLER

5.158 soru

30.943 cevap

31.424 kullanıcı

Giriş Yap