• +3

  Karanlık madde nasıl bulunmuştur,yani madem görünmüyorlarsa nasıl varolduğu açıklanmış?

  Mr.Physics 22 Şubat 2016
 • 0
  Karanlık maddenin yakınında ki varlıklar aşırı derece ısınırlar, ve aşırı derecede radyasyon saçmaya başlarlar. Bu şekilde tespit var olma tezleri ortaya atılmış
  Muhammet Şan 23 Şubat 2016
 • 0
  Ayrıca kara maddenin yoğun olduğu bölgelerde yarattıkları kütle çekimi sebebiyle ışığı büktüğünü, bu sebeple uzak galaksilerden bize gelen ışığın bükülerek galaksilerin şekillerinin deforme olduğunu gözlemleyebiliyoruz.
  Mehmet Ali 23 Şubat 2016
 • 0
  Karanlık maddenin o kadar nötr-etkileşimsiz olduğu saptamış ki (kuvvetle muhtemel);birbirinin yakınından-içinden geçen galaksilerin içinden bile etkleşmeden geçebiliyorlarmış. Üstelik galaksi oluşumlarının öncesindeki ortamlarda (yanlış anlamadıysam) daha fazla karanlık madde olduğu tahmin ediliyor. (Gözlem sonucu mu yoksa simulasyonmu hatırlamıyorum) ( http://www.hngn.com/articles/95268/20150526/dark-matter-dwarf-galaxies-interpreted-solve-small-scale-crisis-according.htm , http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-3417014/Galaxy-clusters-NOT-formed-gravity-Dark-matter-halos-remember-shape-original-galaxies-control-evolve.html )

  Bunlara göre karanlık maddenin, bilinen kütleyle bir özel bağı daha (kütle çekimi haricinde ama onu da içeren ) olmalı diye düşünüyorum.
  Bu konuda hiç yorumunuz var mı?
 • +2
  Sevgili Necmi,

  Kaç defa söyledim bilmediğin konularda yorum yapma diye:) Bak yukarıda doğru bir açıklama yapmışsın çünkü konu hakkında bilgin varmış. Yanlış yorum yapan arkadaşa da "bilginizin kaynağı var mı?" diye sormuşsun ki bu da doğru bir davranış ama gel gelelim benim açıklamamın yanlış olduğunu iddia etmişsin. Halbuki bana da sorsan kaynağın nedir diye,ya da biraz araştırsan bu bilgiler zaten internette var:)
  Mehmet Ali 24 Şubat 2016
 • 0
  Necmi söylediklerimde kesinlikle hakaret yok. Ben bilimsel olarak doğruluğu kanıtlanmış şeyleri yazıyorum. Kendi teorilerimi işin içine katmıyorum. Nerede bir şey yazsam sen çıkıp yanlış olduğunu iddia ediyorsun hiç araştırmadan. O yüzden diyorum bilmediğin konularda yorum yapma diye ya da illa ki yorum yapacaksan bir araştır. Benim vermiş olduğum doğru bilgilerin yanlış olduğunu neden iddia etme gereği duyuyorsun anlamıyorum. Kara maddenin ışığı büktüğü çok bilinen bir konu ama sen bilmiyormuşsun:) Madem kaynak istiyorsun gir wikipedia'ya bak. İngilizce bilmiyorsan google translate kullan. Ben linki aşağıda veriyorum.

  https://en.wikipedia.org/wiki/Dark_matter

  "Although it has not been directly observed, its existence and properties are inferred from its various gravitational effects: on the motions of visible matter; via gravitational lensing; "

  Anlayamadıysan tercüme edebilirim. Senden ricam benim yazdığım şeylere itiraz etmeden önce biraz araştırma yap. Kaçıncı seferdir aynı şeyi yapıyorsun. Bu şekilde yorumlar yaparak burada soru soran insanları yanıltman hoş bir davranış değil.
  Mehmet Ali 24 Şubat 2016
 • 0
  Sanırım ben daha uzağı görüyorum.
  Şahsi olarak birbirimizi tanımıyoruz ve bir dostluğumuz, hısımlığımız ya da akrabalığımız yok.
  Ayrıca hasımlığımız da yok... Olmamalı. Her birimiz bir diğer için "kaynak", ortak zekanın bir diğer parçası. Birbirimize olan tek borcumuz, o da bilim felsefesi çerçevesinde, saygı ve nezaket...

  Bu çerçeve de, şu benim soruya yorum yaparsanız çok daha güzel olur... Karanlık madde ile kütle arasındaki ilişki ne olabilir? Kütlenin olduğu her yerde karanlık madde var. Ama karanlık maddenin olduğu her yerde kütle olmayabilir. Diğer yandan galaksilerin sadece içinde değil, daha çok çevrelerinde (bulut gibi ) yoğunlaşmışlar... Düzenli bir biçimleri yok. Galaksilerin kütle çekim alanlarına göre dağılım gösteriyorlar. Çok küçük, etkileşimsizler ama bağlı oldukları galaksilerin hareketi ile hareket ediyorlar. Yani A galaksisinin karam maddesi, daha büyük olan B galaksisi tarafından toplanmıyor, çekilmiyor. A galaksisi etrafındaki karanlık madde yan yana geçseler bile, B'ye kapılmadan A çevresinde kalıyor...
  Bunu nasıl yorumluyorsunuz?
 • +2
  Evet Necmi internetteki her şeyi doğru kabul edemeyiz, özellikle de senin yazdıklarını:))))
  Mehmet Ali 24 Şubat 2016
 • 0
  Tartışılacak şey var tartışılmayacak şey var. 2x2=4 tartışılmaz, bence 9 dur diyemezsin. Lens etkisi kara maddenin en onemli kanitlarindandir. Verdigim wikipedia linkinde bununla ilgili uzun bir yazi var ve alt tarafta butun kaynaklar yazılmış. Seninle sacma sapan tartışmalara girecek değilim. Bana daha fazla cevap yazma.
  Mehmet Ali 25 Şubat 2016
 • 0
  Necmi Bey, benzer durumuı yaptım. Site yönetimi profesyonel hareket etmediği için protesto etmek için. Kurulan bir sistemin her tarafında kurucu bile olsanız hak idda edemezsiniz. Hukukun verilen hak, alınamaz (gapedilemez) mantığından.
  Verdiğiniz hediye üzerinde hak iddanızı kaybetmeniz gibi... Fizikist bir fizik sitesi de olsa aynı zamanda bir basın kurumuda, bunun farkında değiller. (Yeterince)
  Mehmet Ali bey'in sağlam bir net yargısı ve tutuculuğu var. Gençliğinden kaynaklanan cesareti ve atılımcılığı var. Bir fikrin mevcut açıklamalara uymayan kısımlarını bulmada onun bu durumu çok faydalı oluyor. Zayıf yanı, gururu... Gurur'un bilim önünde ciddi bir engel olduğunu farkedemeyecek kadar genç...
  Denklemleri çözmek yeni mezun (her şeyi bilen) gençlerin işidir. Çözülen denklemleri anlamak (hiç bir şey bilmeyen) profesörlerin işidir. (Bu yakın zamanda okuduğum bir kitaptan aklımda kalan şekli...)

  Bence protestonuzu bırakın. Eğer çok kızgın iseniz, birbirinizin sorularına cevap vermezsiniz, ya da farklı sorularda karşılık vermezsiniz olur biter.
  Önemli olan bilginizi burada gençlerle paylaşmanız. Belki de sizinle olan fikir dalaşmaları, Mehmet Ali bey'in dünya çapında bir fizikçi olmasını sağlayacak... Değmez mi?
 • +1
  Bu sahsiyet bana hakaret etmiş. Ekran görüntüsünü aldım. Önümüzdeki gunlerde avukatima ileteceğim. Mahkemede hesabini verir artik.

  Bir konu hakkinda bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak boyle bir sey olmali.

  Sevgili shubumi, burda elbette kendi tekrilerinizi aciklayabilirsiniz ama sorulan sorulara cevap olarak sunmak dogru degil. Bilim bu sorulari cevaplandirmis ve fizikciler arasinda kabul gormus. Biz bu bilgileri yansitmaliyiz kendi teorilerimizi degil. Kendi teorilerimizi bilim dergilerine gondererek yayinlattirmayi denersek daha dogru olur. Bilim dunyasinda kabul gormesi durumunda cevap olarakta sunabilirsiniz tabii ki.
  Mehmet Ali 25 Şubat 2016
 • 0
  Cevaplarınız için teşekkürler.Peki neden karanlık maddenin yakınındaki cisimler aşırı ısınır sayın Muhammet?
  Mr.Physics 25 Şubat 2016
 • 0
  Değerli bilgi aktarımları için Mehmet Ali'ye teşekkürler. Bir de çocukça kaprisle, eksi koymasa daha bilimsel olurdu. (Sanırım sınıfının en hırslı, çalışkın öğrencisidir de...)

  Kitaplarda yazanları tekrar etmek bilimsellik değil, papağanlıktır. Mevcut bilgilerle, yorumlayıp özgün bir şey koyamıyorsanız tartışmaya girmeyin bile. Yazdıklarınızı zaten kitaplarda internette okuyoruz.
  Büyük ihtimalle soran kişi (Emir Bey bu sitede sizden çok daha kıdemli) yazılanları zaten biliyor. Burada insanlar farklı bakışları öğrenmek için soruyor bence
  Bu farklı bakışlar ne kadar bilimsel verilerle uyuşuyorsa o kadar iyi ve değerli. Çok yazıyorsunuz ama hiç yeni bir bilgi üretmiyorsunuz. Birazda kendinizi ve tutumunuzu sorgulayın. Saldırgan ve tepeden yaklaşan bir tarzınız var.
 • 0
  Erkan bey, ben sizin gibi duygusal davranıp eksileme yapmıyorum. Yanlış bilgi gördüğüm zaman eksiliyorum. Siz olayı kişiselleştirerek ben ne yazarsam hepsini eksiliyorsunuz gördüğüm kadarıyla:) Sonuçta sizin takdirinizdir bir şey diyemem, nasıl istiyorsanız öyle yapabilirsiniz.
  Mehmet Ali 28 Şubat 2016
 • +1
  Karanlık madde hakkında Türkçe bir belgesel:
  https://www.youtube.com/watch?v=Xnd4Ak3iWEc

  Belgeselde kara maddenin etkileri, ışığı nasıl büktüğü vs. anlatılmış. Merak edenler, özellikle de konu hakkında hiç bilgisi olmadan kendi teorilerini yazmaya çalışanların izlemesi gereken bir video.
  Mehmet Ali 06 Mart 2016
 • 0
  Özellikle 10. dakikadan sonrası kara maddenin yarattığı mercekleme etkisini açıklıyor.
  Mehmet Ali 06 Mart 2016
 • 0
  Teşekkürler. Benim karamadde önerimi çok güzel destekliyor... Hatta biraz eksik bile...
 • 0
  Bak şu işe... Kara madde önerinizi destekliyor öyle mi?:) O zaman ben burada bazı kişilere laf anlatmaya çalışırken neden destek vermediniz ve hatta karşıt yazılar yazdınız sorabilir miyim?:))
  Mehmet Ali 07 Mart 2016
 • 0
  Bak şu işe... Kara madde önerinizi destekliyor öyle mi?:) O zaman ben burada bazı kişilere laf anlatmaya çalışırken neden destek vermediniz de yanlış bilgiler veren tarafı desteklediniz sorabilir miyim?:))
  Mehmet Ali 07 Mart 2016
 • 0
  Neye ve kime destek vereceğimi elbette gözlemlerime göre yaparım. Size gerekli desteği ve fırsatı verdim. Siz algılayamamışsınız. Kimse yanlış bilgi vermedi. Farklı açılardan olayı ele aldılar.
  Bilgi sahibi olmak insanı şüpheci ve güvensiz yapar. Bunu yanlış anladınız.

  Sizin evren ile ilgili şahsi yaklaşımız nedir? Bu kadar bilgiyi topladığınıza göre kendinize göre tutarlı ve her yönden az-çok açıklama getiren özgün bir yaklaşımız olmalı.

  Bir gün bunu ortaya koymanızı umuyoruz. Bu arada İngilizceniz de iyi olduğuna göre, http://physics.stackexchange.com/ da filan yazsanız daha tatmin edici sonuçlar alırsınız.
 • 0
  Ben gerekli kaynakları gösterdikten sonra "ben de öyle düşünüyordum" demesi kolay. Yukarıdaki şahsiyete bir şeyler açıklamaya çalışırken bir de hakaret yedik. Hidrojen bulutlarıymış, kara madde ışığı bükmezmiş falan filan, yalan yanlış bilgiler ve saçmalıklar. Böyle farklı açı olmaz. O şahsiyet hala yanlış bilgiler vermeye devam ediyor. Sizin gibi fizik bilgisi az olan kişiler de onu otorite sanıyor maalesef.
  Mehmet Ali 07 Mart 2016
 • 0
  Size karşılık verdiğim için hatalıyım... Değersizmiş. Kusura bakmayın.

  Kılıcınız keskin yolunuz açık olsun...
 • +2
  Çok tartışmayın ama yanlış bilgi de vermeyin(verenler için söylüyorum).Video adresi ve verdiğiniz bilgiler için,bu soruma zaman ayırdığınız için teşekkür ederim Sayın Mehmet Ali
  Mr.Physics 09 Mart 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.026 soru

30.072 cevap

30.540 kullanıcı

Giriş Yap