• 0

  ışık olmazsa madde olurmu? maddeyi madde yapan ışıkmıdır? higgs bozonu veya karanlık madde ışıkla etkileşime girmediği için görünmezler.evrenin her yeri böyle maddelerle doluysa?..

  neco akdn 09 Şubat 2016
 • 0
  Maddeyi madde yapan ışık değildir, ışık bir madde de değildir, ışık olmazsa madde yine olur fakat karanlık olacağı için göremezsin. Karanlık bir sokakta yürürken göremediğin kaldırım taşlarını ele al mesela. Ayrica daha guzel sorulara vakit ayırabilirsin ya da daha önce yazılmış beyin fırtınalarına göz gezdirebilirsin.
  zihni ates 10 Şubat 2016
 • 0
  madde var olduğu sürece ışıkta var olur ama çünkü her madde enerjisiyle orantılı olarak ışık yayar eğer enerjisi yüksekse örneğin demiri ısıtırsak sarı ışık yayar normal halde ise kızıl ötesi yayar
  tunahan teker 10 Şubat 2016
 • 0
  Usta kaçırdığın bir nokta var, foton madde değil
  zihni ates 11 Şubat 2016
 • 0
  Son cümlenizle aynı fikirdeyim. Kuantum bilgisayarların bu yüksek işlem kapasitesine rağmen, doğru sonuç üretmede aynı verimlilikte olmadığını okuduydum bir yerlerde... Bu işin uzmanına göre ilke sayılacak yaklaşımıma göre, kuantum alanları: olasılıklar kümesinin en güçlü olasılıklarının çevresinde biçimleniyor. Ancak girdiler de aynı zamanda başka olasılıkların en güçlüsü oluyor.

  Bir bakıma (tersten ) ordu gibi. 10'a kişilik gruplardan bir karar verici, 10'a karar vericilerden, bir üst karar verici, .... En son ortaya çıkan sonuç altında aslında katmanlı bir olasılıklar zinciri var...
  (Veya borsalarda da benzer sonuçlar üretilebilir. Biz akşamları en son durumu öğreniyoruz.
  Oysa o bir çok değişkene bağlı, trendi belli olsa bile kesin olmayan bir eğime sahip.)

  Tabii bu da bir varsayım. Kuantum bilgisayarlarında, hata çıktığını öğrenince, Niye ? diye sorduğumda ürettiğim.

 • 0
  Haklısınız! gerçek anlamda yapıdığını duymadım. Okumadım. :-) Yapılamasının nedeni belki de bu...

  Kristalere bilgi depolanması ve ışıkla bu bilginin çözümlenmesine yönelik bir yazıda , olasılıklar üzerine çalışan yatay çalışan bir sistem den bahsediyorlardı. İşlemciler yatay çalışırken özel bir program kullanmışlar (sanırım yazılımı yazan bir Hintli idi), olasılıkları en aza indirgeyip diğerlerini çökertme üzerine dayalı gibi... İşte o birisini seçme işini makineye yaptırmaya kalkınca, istenilen verimlilikte sonuç alamadıklarını hatırlıyorum. Yazımdaki bakış açısının kaynağı bu... Hatalarım için af ola (???)
 • 0
  Karanlık maddeler sadece ışıkla değil başka olgularla da etkileşime girmediği için görünmezler. Bildiğimiz maddeler ışık olmazsa yine gidip onlara dokunabilir ya da çarpabilirsiniz. Bu görünmez olmaktan ziyade bizim onları göremediğimiz anlamına gelir. Lakin karanlık madde ışığın yokluğundan ziyade ışığa tepkisizlikten görünmezler. Mesela bir foton karanlık maddenin olduğu yerden geçip gider. Yani içinden geçip gider, bilgisini taşımaz. bu görünmezlikten çok daha fazlası. Evrenin yüzde 20'sinin karanlık madde olduğu tahmin ediliyor. Yani evet her yer böyle maddelerle dolu zaten. Onun dışında ışığın maddeye varlık kazandırmak gibi bir yetisi yok. sadece bilgisini taşır. Kara deliklerin ise planck boyutunda yüzeye veya hacime sahip olduğu tahmin ediliyor ama bu konuda çok bilgim yok.
  Emin Akben 16 Şubat 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
HAFTANIN EN İYİLERİ
İSTATİSTİKLER

5.157 soru

30.940 cevap

31.356 kullanıcı

Giriş Yap