• 0

  Modern Fizik hakkına tartışabileceğim donanımlı insanlar lütfen cevap verin

  Furkan Tuğrulelçi 23 Eylül 2013
 • 0
  buyrun nasıl yardımcı olabilirim
  hilmi yıldırım 05 Ekim 2013
 • 0
  4. boyut ve karadelikler üzerine bazı çalışmalarım var. Eğer istrseniz fikir alış-verişinde bulunabiliriz
  Furkan Tuğrulelçi 08 Ekim 2013
 • 0
  evet arkadaşım soruyu alalım bizde kendi çapımızda bi ömür verdik sayılır fiziğe....
 • 0
  Öncelikle kendi makalemi yayınlayayım......

  4. BOYUT VE MEKAN YIRTILMASI
  4.Boyut hep insanların kafalarını karıştıran bir konu olmuştur.Fakat çoğu insan 4. boyutu insan duyularının algılayamayacağını bilmez.Bu konuyu şöyle bir örnek ile açıklığa kavuşturabiliriz.
  Öncelikle 2 boyutlu bir dünya düşünün, en ve boy olsun ama yükseklik olmasın ve bu insanlar maximum 2 boyutlu görebilsinler(Tıpkı bizim maximum 3 boyutlu görebildiğimiz gibi).Sonra bu dünyanın bir şehrini düşünün, insanlar,evler arabalar falan olsun.Sonra bu şehrin tam ortasına, şehri iki yarıya ayıracak bir çizgi çekin.Çektiğiniz o çizgi bizim için yani 3 boyutlu dünya için yalnızca bir ''ÇİZGİ"den ibarettir.Fakat bu, 2 boyutlu dünyanın insanları için de geçerli midir? Tabi ki hayır, çünkü onların dünyasında yükseklik yoktur yani o çizgi o insanlar için "AŞILAMAZ BİR DUVAR"olmuştur.Şimdi bizim dünyamızda yani 3 boyutlu dünyada aşılamaz bir duvar düşünün(aşılamaz olması için tepesinin tavana bitişik olması yeterlidir).Bizim için o duvar "AŞILMAZ"dır fakat az önceki karşılaştırmaya göre 4. boyuttaki bir varlık için o duvar "YALNIZCA ÜÇ BOYUTLU BİR DUVAR"dır,yani o duvarı aşmak çok kolaydır.Peki, ama nasıl?
  Evet, bu sorunun cevabı "İNSAN DUYULARI ALGILAYAMAZ"dır.Sanırım 4. boyutu insanların algılayamayacağına hatta hayal bile edemeyeceğine ikna olmuşsunuzdur.Öyleyse KARADELİKLER VE MEKAN YIRTILMASI konusuna geçebilirim.
  KARADELİKLER VE MEKAN YIRTILMASI
  Az önce sözünü ettiğimiz 2 boyutlu dünyayı tekrar hayal edin.Simdi bu 2 boyutlu dünyadan herhangi bir nesne seçin, mesela bir taş.Taşın ağırlığını sürekli artırın ama hacmi sabit kalsın.Taşın ağırlığını artırmaya devam edin taki ağırlığı "karşı konulamaz bir kuvvet" olana kadar.Sonunda taş ağırlığından dolayı 2 boyutlu dünyanın merkezine doğru hareket etmeye başlayacaktır yani mensub olduğu 2 boyutlu mekanı esnetecektir.Tabiri caizse taş 2 boyutlu dünyaya derinliği olan yani 3 boyutlu bir kuyu açacaktır.Aynı olayı bizim dünyamıza taşıyarak doğru orantı kurmaya çalışalım.
  Şimdi kendi 3 boyutlu dünyamıza dönelim.Bu kez bir taş değil de çok büyük bir yıldız hayal edin.Bu yıldız çekirdeğindeki nükleer yakıtını bitirsin, ardından patlayarak hacmini artırsın yani Kırmızı Dev'e dönüşsün.Yakıtını tükettiği için soğumaya ve kendi içine çökmeye başlasın.Bu çökme o kadar kuvvetli olsun ki elektron itme kuvveti ve nötron dejenere kuvveti dahi bu çökmeyi engelleyemesin. En sonunda "nerede ise sonsuz bir ağırlık nerede ise 0 hacme" sıkışsın.Şu ana kadar olanları bir gözden geçirelim.2 Boyutlu Dünya'daki taş örneğinde hacim sabit iken ağırlık artıyordu, burada ise ağırlık sabit iken hacim azalıyor.Sonuçta iki olayda da yoğunluk artıyor.Bu yoğunluk artışı 2 Boyutlu Mekan'ı esneterek 3 boyutlu bir kuyu açıyordu.Öyle ise aynı yoğunluk artışı bizim dünyamızda(3 boyutlu dünya)da aynı sonucu vermelidir.Yani 3 Boyutlu Mekan'ı esnetecek ve 4 boyutlu kuyular açacaktır.Peki bu kuyular gerçekten var mı?EVET! KARADELİKLER.Fakat akıl karıştıran bir nokta var, hani biz 4. boyutu göremezdik?
  Cevap gayet basit: zaten göremiyoruz.Karadelikler muazzam kütle çekim kuvvetine sahip varlıklardır.Karadeliklerin çekim alanına giren hiçbir şey onlardan kaçamaz, ışık bile.Öyle ki doğrusal yayılan ışığı bükerek emebilirler.Hiç ışık olmadığı için bu 4 boyutlu kuyuları KARA birer DELİK gibi görürüz.Pekala, buraya kadar herkes az çok fikir yürütmüş ve anlattıklarım ile tatmin olmuştur.Her şey bitti diye düşünmeyin, aslında yeni başlıyor çünkü şu 3 sorunun cevabı hala yok!
  1. SORU:Bu mekan esnemesi sonsuza kadar mı sürecek?
  2.SORU:Karadeliği oluşturan yıldız nereye gitti?
  3.SORU:Karadelik oluşurken hacmi nerede ise 0'dı, fakat oluştuktan sonra hacmi neden ve nasıl sonsuza çıktı?
  Gelin bu soruların cevaplarını birlikte bulalım.İlk olarak esnekliği sonsuz olan bir madde yoktur, dolayısı ile 3 boyutlu mekanın esnekliği de sonsuz değildir.Biryerden sonra yıldız 3 boyutlu mekanı delecek ve 4 boyutlu mekana bir kapı açacaktır.Bu fikir bu 3 sorunun da yanıtıdır.
  1.CEVAP:Hayır, mekan bir müddet sonra elbette yırtılacaktır.
  2.CEVAP:Yıldız, açılan delikten 4. boyuta geçecektir.
  3.CEVAP:Karadelikler 3. ve 4. boyutlar arasında birer kapıdır.Bu konuyu şöyle bir örnek ile daha iyi kavrayabilirsiniz.Bir şişeye su doldurun ve yanını delin, maximum akabilecek suyun hacmi deliğin hacmi kadar mı, yoksa döküldüğü evrenin hacmi kadar mıdır? Yani karadeliklerin hacmi açıldıkları 4 boyutlu evrenin hacmi kadardır.

  Evet sayın fizikçi arkadalarım, ne düşünüyorsunuz ?
  Furkan Tuğrulelçi 12 Ekim 2013
 • 0
  BUYRUN FİZİK VE ASTRO FİZİK LE İLGİLİ ÇOK BİLİGİM OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM
  Sercan Polat 23 Ekim 2013
 • 0
  Sayın Sercan Polat;
  Makalemde sözsünü etmiş olduğum boyutların ve karadelikler ile bu boyutların aralarında kapıların açılabileceği fikri aslında Amerikalı fizikçi Hugh Everett tarafından ortaya atılan ve kuantum mekaniğinin çok popüler bir kuramı olan "Paralel Evrenler" teorisine bir destek niteliği taşıdığını düşünüyorum.
  Sizin fikirleriniz nelerdir ?
  Furkan Tuğrulelçi 29 Ekim 2013
 • 0
  mekan esnesmesi elbette sonsuza dek sürmez ve sizinde dediğiniz gibi bu başka bir boyuta bir geçiş kapısı olması olasılığı da oldukça yüksektir .karadeliğin hacmi nekadar küçük olursa olsun içinde yoğun madde barındırıyor olması da aynı zamanda karadeliğin başka bir boyuta hatta belki birçok boyuta açılabileceğinin bir göstergesidir ki bu da karadeliğin hacminin neden sonsuz olduğunun göstergesidir
  Özlem Tuğrul 11 Kasım 2013
 • 0
  Affedersiniz yeni katılıyorum aranıza, Karadeliklerin bir çok boyuta açılma ihtimali var mı dır ?
  Ömer Tak 20 Kasım 2013
 • 0
  bir kaç boyuta derken söz ettiğim boyutlar arası geçişte izlenen yoldu .kara delikler boyutlar arası bir kapı kabul edilirse belki bir evrene açılabilir ancak bir yol kabul edilirse bunun aksi yani pek çok boyuta açılma olasılığıda var ama bu önceki yorumumda da yazdığım gibi olasılık .bildiğimiz gibi referans aldığımız sisteme göre sonuçlar değişir .
  Özlem Tuğrul 30 Kasım 2013
 • 0
  Sayın Ömer Tak;
  Her bir karadelik, 2 farklı boyut arasındaki bir kapıdır. Yani bu teoriye göre karadeliklerin birden fazla boyuta açılmaları mümkün olamaz. Daha basite indirgersek, karadelikleri herhangi bir evdeki kapılara benzetebiliriz, ve bir kapının 2 yada daha fazla odaya birden açılmasının imkansızlığı ile karadeliklerin birden fazla evrene açılmalarının imkansızlığını ilişkilendirebiliriz.
  Furkan Tuğrulelçi 23 Kasım 2013
 • 0
  Sayın Furkan Tuğrulelçi
  Benden bi önceki yorumda Özlem arkadaşımın yazdığı yorumda "hatta belki birçok boyuta açılabileceğinin" derken bizim söylediğimizin aksi olmuyor mu ?
  Ömer Tak 24 Kasım 2013
 • 0
  Ben varım. Her konuda tartışabiliriz.. :)
  Area Tsuna 23 Ocak 2014
 • 0
  Furkan bey makaleniz mükemmel fakat sorduğunuz sorular garıp ilk soru karadelikler hawking işıması yapıp yok olurlar nötrino salınır
  mertali mutlu 02 Mart 2014
 • 0
  2. Yanıtınıza katılıyorum oluşan bebek karadelik ölù yildız kalıntılarını yutar 3. Yanıtınız karadelikteki tekillik için geçerli olay ufku ve biraz içi değil tekillik
  mertali mutlu 02 Mart 2014
 • 0
  Fakat biz zaten 4 boyuttayız x y z ve t yani zmn einstein bunu birleştirdi biraz izafiyet te gerekli . Kara delikler bnce paralel evren kuyularıdır buradan madde girerse orda enerji çıkar .
  mertali mutlu 02 Mart 2014
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.054 soru

30.221 cevap

30.628 kullanıcı

Giriş Yap