• +1

  merhaba arkadaşlar bir aracın uçması için gereken gücü hesaplamamı sağlayacak bi formül varmıdır ? yani bi uçak yaparsam onu uçurabilmem için gerekn gücün ne kadar olduğunu nasıl hesaplayabilirim ? uçağın aerodinamik uygunluğunu sağladığımı varsayarak cevaplarsanız memnun olurum

 • +1
  Zaten aerodinamik hesaplarla bu temin ediliyor. Kütle, sürtünme kat sayısı (Ön görüş alanı) ve kanatın altından ve üstünden geçen hava farkları gibi bir sürü aerodinamik unsur rol oynuyor.
  Mustafa Okat 13 Ocak 2016
 • +2
  insanlı taşıt ise insan sağlığına uygun ivmeler seçilmeli insansız ise ataletinin (arabalardaki gibi) savrulma momentine maruz kalınmayacak şekilde hesap edilmesi de gerekiyor, dönüş dairesi (uzaysal tutunabilirlik ve viraj radyusları) tespit edildikten sonra flap ve kanatçık hareketleri ne göre müsade edilen ivmelenmeler iyi etüd edilmeli. irtifaya göre değişen hava yoğunluklarında (sıcaklik ve rüzgar basıncı etkileri gibi) rasat edilen değerler kaale alımalıdır. Yani uçak için düşünülen tüm varyasyonlar hava bğşlukları dahil hava tünelinde de etüd edilmelidir.
  celal öğretmen 14 Ocak 2016
 • +1
  Araçların aerodinamik yapısı aşağı doğru kuvvet üreterek yere yapışmasını sağlayacak biçimdedir yani uçamazlar. Öyle basit bir denklem yok. Akışkanlar mekaniği gibi dersler almalısınız. Veya deneme yanılma yoluyla bişeyler çıkabilir.
  Görkem Seven 15 Ocak 2016
 • 0
  bi oyuncak arabam var ve bunu uçağa çevirmek istiyorum. aracı hafifletmek için üst gövdeyi çıkardım ve sadece aks kısmı kaldı strafor köpükten aerofoil kanat yaptım şimdi kanatlara birer motor ekleyip uçurmak istiyorum bunun oluru nedir peki ?
 • 0
  İstersen bu yıl akışkanlar mekaniği dersinde gördüğümüz bi kaç soruyu atabilirim. Ders kapsamında verilen standartlara ve flap sayısına göre hesaplama yapılıyor. Bunun dışında formüllerde kullanılan bazı değerlerde NACA sistemine göre tablolardan okunup hesaplanıyor. Değişik NACA formları da aerodinamik yapının değişmesiyle oluyor.
  Fazlurrahman Sever 16 Ocak 2016
 • 0
  olabilir tabi işime yarar sanırım
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap