• +3

  E=mc^2 formülünde eklenen enerjinin yaptığı etki aynı zamanda parçacığın kütlesini arttırır diyoruz.Peki buradaki hız günlük yaşamdaki hız olduğunda da bu ifadeyi kullanmamız mümkün müdür?

  merve nur 12 Ocak 2016
 • +2
  Şimdi E=mc^2 deki enerji aslında parçacığın durağan enerjisi. Toplam enerjisi şu şekilde: https://upload.wikimedia.org/math/2/e/9/2e926aaa43938b3b47469e694d7a7c7e.png Parçacığın göreli kütlesi de bu formülü c^2 böldüğünde bulduğun ifade. Şimdi parçacığı hızlandırdığında momentumu artacağı için o formüldeki toplam enerji de artacak. Bu yüzden de efektif kütlesi de artacak. Günlük yaşamdaki hız derken sanırım ışık hızına göre çok çok küçük hızları kastediyorsun. Eğer hız gerçekten bu kadar küçükse relativiteyi kullanmaya gerek yok. Newton mekaniği yeterli. Ama yine de kütleye çok küçük bir katkısı olur.
 • 0
  Sadece hız değil, bir madde enerji kazandığında kütlesi de artar. Örneğin ateşin karşına oturup ısındığınızda enerji kazanırsınız ve kütleniz artar. Tabi burada bahsettiğimiz kütle çok küçük bir kütle. O hassaslıkta ölçüm yapmak pek mümkün değil.
  Mehmet Ali 13 Ocak 2016
 • 0
  Tamam da enerji kazanmak demek hızının artması demek zaten, kinetik enerji... Maddeyi ısıtmak demek de atomların kinetik enerjisini artırmak demek. Isıtınca atomlar daha çılgın şekilde salınım yapar, daha yüksek kinetik enerjiye sahiptir. Yani benim yazdığım zaten her durumu kapsıyor.
 • -1
  hayır çünkü orada herşey tamamen enerji halindedir . günlük hayatta kullanacağın şeyinde tamamen enerji formunda olması gerekir .
  Yasin İlhan 22 Ocak 2016
 • 0
  alayınızla kapışırım bana ulaşınnn kapışmak ısteyenlerr.
  murat yuksel 23 Mayıs 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.026 soru

30.072 cevap

30.540 kullanıcı

Giriş Yap