2017 Nobel Kimya Ödülü'nün sahipleri belli oldu

2017 Nobel Kimya Ödülü'nün sahipleri belli oldu

Haberler 06 Ekim 2017
İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi Nobel Komitesi, Kimya alanındaki Nobel Ödülü’nün sahiplerini açıkladı. Ödül; çözelti içerisindeki biyomolekül yapılarının, yüksek çözünürlüklü olarak görüntülenmesini sağlayan kriyo-elektron mikroskobunu geliştiren ekibin oldu.

Ekipte yer alan, Jacques Dubochet, Joachim Frank ve Richard Henderson, geliştirdikleri dondurma özelliğine sahip kriyo-elektron mikroskobu ile biyomoleküllerin görüntülenmesini hem basitleştirmiş hem de geliştirmiş oldular. Bu metot ile biyokimyada yeni bir dönemin açılacağı öngörülüyor.

Kimya alanında, moleküllerin yapılarının ve birbiri ile ilişkilerinin saptanması için görüntüleme oldukça önemli bir yere sahiptir. Fakat biyolojik moleküllerin yüksek çözünürlükte görüntülenmesinde var olan cihazlar yetersiz kalmakta. Geliştirilen bu teknik sayesinde, araştırmacılar biyomoleküllerin hareketini herhangi bir anda dondurarak bu süreçleri görüntüleyebilecekler. Bu görüntüler sayesinde hem yaşamın kimyası daha iyi anlaşılabilecek hem de yeni ilaçların geliştirilmesi sağlanabilecek.

1990 yılına kadar, elektron mikroskobu ile yalnızca cansız materyallerin görüntülenebileceği düşünülüyordu fakat 1990 yılında, Richard Henderson, proteinlerin üç boyutlu yapısını atomik çözünürlükte görüntüleyerek bu teknolojinin temellerini atmış oldu.

Joachim Frank, 1975-1986 yılları arasında, bu teknolojiyi, üç boyutlu bir görüntü işleme yöntemi geliştirerek daha uygulanabilir hale getirdi.

Jacques Dubochet, elektron mikroskobuna su ekleyerek biyomoleküllerin vakum altında bile doğal şekillerini korumalarını sağladı.

Son yıllarda elektron mikroskopisindeki gelişmelerin ışığında, antibiyotik direncine neden olan proteinden Zika virüsünün yüzeyine kadar pek çok şey görüntülenebildi. Mikroskopideki gelişmeler sayesinde biyokimya alanında devrim niteliğinde gelişmelerin olması beklenmektedir.

Kaynak
https://www.nobelprize.org/nobel_prizes/chemistry/laureates/2017/press.html

  FACEBOOK YORUMLARI

  YORUM YAP

Bu içeriğe yorum yapabilmek için lütfen

Giriş Yap

Arkadaşına Gönder