Zihin okuma cihazı sayesinde düşüncelerimiz görüntülenebilecek mi?

Zihin okuma cihazı sayesinde düşüncelerimiz görüntülenebilecek mi?

Biyoloji 25 Haziran 2016
Sırlarımızı saklayabileceğimiz tek güvenli alanın zihnimiz olduğunu düşünüyorsak, bu düşüncemizi yapılan son araştırmalardan sonra gözden geçirmemiz gerekecek.

Oregon Üniversitesi’nden araştırmacılara göre, insanların düşünceleri beyin taramaları sayesinde okunabiliyor ve ekrana yansıtılabiliyor.

Araştırmacılar bu çalışma kapsamında; 23 gönüllüye 1000 tane insan yüzünden oluşan renkli fotoğraf gösterdiler. Gönüllüler bu fotoğrafları incelerken, beyinlerindeki kan akışındaki değişimler fMRI cihazı ile incelendi ve beyinlerinin nörolojik aktivitesi ölçüldü. Kullanılan bu yapay zeka programı sayesinde beyin aktivitesi matematiksel tanımlamalar vasıtasıyla ölçüldü. Programın insan yüzlerini kod olarak algılayabilmesi için, yüzdeki özelliklerin tanınmasına yönelik 300 numara belirlendi.

Çalışmanın ilk aşaması, nörolojik aktiviteler ile fiziksel özellikler arasındaki bağlantının anlaşılması aşaması olarak tanımlandı. İkinci aşamada ise; gönüllülerin nörolojik aktivitelerinden zihinlerindeki yüzler tanımlanmaya çalışıldı. İkinci aşamada tanımlanan yüzlerin, birinci aşamadaki yüzlerden tamamen farklı olduğu ortaya çıktı. Çalışma kapsamında; beynin angular gyrus ve occipitotemporal  cortex bölgelerinde her bir yüz görüntülendi.

Bu çalışma düşüncelerin ekrana yansıtılması açısından çok büyük bir adım olmakla birlikte proje üzerinde geliştirilmesi gereken pek çok parametre bulunmaktadır.

Kaynak
http://www.sciencealert.com/scientists-have-invented-a-mind-reading-machine-that-can-visualise-your-thoughts-kind-of

  FACEBOOK YORUMLARI

  YORUM YAP

Bu içeriğe yorum yapabilmek için lütfen

Giriş Yap

Arkadaşına Gönder