Sigaranın DNA ya Verdiği Zarar Haritalandırıldı
Bilim insanları, sigaranın akciğer kanserine sebep verecek şekilde DNA’ya zarar verdiği konusunda uzun zamandır hemfikirler. Şimdi ise, sigaranın sebep olduğu DNA hasarını genom seviyesinde yüksek çözünürlükte gösteren ve haritalandıran bir teknik geliştirdiler.

Nobel ödüllü Aziz Sancar önderliğindeki araştırma ekibi tarafından UNC Tıp Akademisi Biyokimya ve Biyofizik Profesörü Sarah Graham Kenan Laboratuvarı’ndaki uzun süreli araştırma ve çalışmanın sonucunda ortaya çıkan buluş, Proceedings of the National Academy of Sciences’ ta yayınlanmıştır ve güçlü bir mutajenik kanserojen olan benzo[α]piren’nin (BaP) DNA dahil bütün hasarlarının haritalanmasıyla da öncü niteliğindedir.

Sancar, araştırma sonucunu; "Benzo[α]piren, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki kanser ölümlerinin yaklaşık yüzde 30'unu oluşturmaktadır ve şu anda hasarın genom çapında bir haritasına sahibiz" şeklinde ifade etmektedir.

Bu tipte haritalandırmalar, sigara kaynaklı kanserlerin kökenini anlamada, kansere karşı dirençli veya zayıf olma durumunun kişiye göre nasıl değişiklik gösterdiği ve bu tip kanserlerin nasıl önlenebileceğini çözümleme aşamasında bilim insanlarına olanaklar sağlamaktadırlar. Amerika Birleşik Devletleri'nde yaklaşık 40 milyon ve dünya çapında ise bir milyara yakın sigara kullanan bireyin olduğu düşünüldüğünde, Aziz Sancar, hücresel düzeyde sigaranın zararlı olduğuna dair böylesine karmaşık ve kesin kanıtların ortaya çıkmasının birçok sigara kullanıcısında farkındalık yaratabileceği konusunda umutlu.

Mehmet YAR
İngilizce Öğretmeni / Eskişehir -

0 yorum