Neden Bilgisayar Mühendisliği?
Üniversiteye geçişin ilk yarısı YGS bitti ve ikinci yarısı olan LYS başladı. Bununla birlikte üniversite ve bölüm seçimleri de artık yeni gündem olmaya başlayacak. Biz de Fizikist ailesi olarak üniversite tercihi yapacak arkadaşlara yardımcı olabilmek adına okuduğumuz bölümleri inceliyoruz. Bu yazımda ise Bilgisayar Mühendisliği bölümünü inceleyeceğiz.

Ben Nevzat GÜNAY. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar Mühendisliği ikinci sınıf öğrencisiyim. Yazımda Bilgisayar Mühendisliği hakkında genel bilgiler verip,Bilgisayar Mühendisi hangi alanlarda çalışır? Tam olarak ne iş yapar? İş bulma sıkıntısı yaşanır mı? Bilgisayar Mühendisliği hangi dersleri içerir? Bölüm için yabancı dil şart mı? vb. soruları da cevaplamaya çalışacağım.

Bilgisayar Mühendisliği ismi genellikle yurtdışında kullanılmamakla beraber bunun yerine Bilgisayar Bilimi (Computer Science) ismi tercih edilmektedir.Ülkemizde ise bütün üniversiteler Bilgisayar Mühendisliği (Computer Engineering) adını kullanmaktalar. Bilgisayar Mühendisliği için ülkemizdeki bazı üniversiteler Türkçe eğitim verirken,bazıları ise %30,%50 ve %100 İngilizce olarak eğitim vermekte. Bu yüzden eğitim süresi 4 ya da İngilizce hazırlık eğitimiyle beraber 5 yıl olabilmekte. Bununla birlikte Bilgisayar Mühendisliği bölümü sadece YGS/LYS sınavı ile değil, önlisans okuyan öğrencilerden de DGS ile öğrenci alımı yapmaktadır.

Bölüm hakkında genel bilgiler verdikten sonra şimdi sorularımızı cevaplayabiliriz. Bildiğiniz gibi bilgisayar dünyası aslında bir çok alana yayılmış ve yayılmakta olan bir alan. Bu alanlardan bazıları yazılım, donanım, ağ teknolojileri, mobil, bulut, telekominikasyon vb. Ayrıca bu alanlar birbirleriyle de doğrudan ya da dolaylı olarak bağlantılı. Bu yüzden bu bölüme başlayan öğrencilerde “Peki ben hangi işte çalışacağım?” endişesi hakim oluyor. Aslında önlerinde bir çok seçenek mevcut sadece yapmaları gereken kendilerine bir alan seçerek o konuda uzmanlaşmaya çalışmak ve projelerini, araştırmalarını bu yönde yapmak. Peki Bilgisayar Mühendisi ne iş yapar? Bilgisayar güvenliği şirketlerinde ağ yöneticisi,bankalarda, bilişim şirketlerinde, ajanslarda ya da devlet kurumlarında veritabanı uzmanı, yazılım geliştirici, yazılım uzmanı, iş analisti, takım lideri, yönetici olarak çalışabilirler. Hatta bazı girişimci öğrenciler kendi şirketlerini kurarak kendi işinin patronu olabilmekte. Tekno Girişimcilik eğitimleri, Startup'lar ülkemizde de artık yapılmakta ve yatırımcılar bu projelere para yardımı ya da mentörlük yapmaktadır. Ayrıca Tübitak da uygun olan projelere hibe veriyor.

Ülkemiz kalifiye elemana bir çok alanda ihtiyaç duyduğu gibi Bilgisayar Mühendisine de ihtiyaç duymakta. Tabi burada “kalifiye” sözünün altını çizmekte fayda var. Çünkü her yıl binlerce insan bu bölümden mezun oluyor ve bu bölüm dışından olan insanlarda bu işi yapabiliyor. Örneğin, bir fizik bölümü mezunu insan yazılım geliştirici olabiliyor ki benim tanıdığım bir ziraat mühendisi yazılım geliştirici olarak çalışıyor. Böyle bir durumda iş bulmak sıkıntı gibi görünebilir ama şirketler kalifiye eleman ayrımını yapmaya çalışarak en faydalı, en bilgili ve öğrenmeye açık insanları istihdam etmeye çalışıyor. Bu noktada da iş öğrenciye düşüyor.

Gelelim derslere ve müfredata. Müfredatlar hemen hemen bütün üniversitelerde benzer,sadece öğretilen programlama dillerinde farklılıklar oluyor ve bazı derslerin içerikleri daha geniş olabilmekte. Dersler ilk yıllarda matematik ve mühendislik dersleri ağırlıklı olmakla beraber az sayıda bölüm dersini içerir, ancak ilerleyen yıllarda dersler tamamen bölüm dersi olur ve proje bazlı çalışmalar yapılarak öğrencilerin öğrendiklerini pratiğe dökmeleri istenir. Öğrenciler okuldan okula değişen sürelerde resmi stajlarını yapabildikleri gibi,gönüllü olarak da yazları ve dönem içlerinde part time çalışabilmekteler. Bu sayede iş yaşamını tanıma ve okul sonrası iş için bağlantılar edinebilirler.

Bilgisayarın dili de bir çok alanda olduğu gibi İngilizce, bu yüzden bir Bilgisayar Mühendisi çok iyi bir İngilizce bilgisine sahip olmasına gerek yok ama en azından yabancı kaynakları okuyup anlayabilecek derecede İngilizce bilmesi gerekmekte ki gelişmeleri takip edebilsin. Tabi ki iyi bir İngilizce bilgisi o kişiye iş yaşamında muhakkak artı katacaktır. Ayrıca günümüzde İngilizce bilmeyen sayısı gittikçe azalmakta, bu yüzden İngilizce bilmek şart haline geliyor.

Bilgisayar Mühendisliği için yıllar önce geleceğin mesleği, bilgisayar işte her yerde var goygoyu sürekli yapılırdı ve hala yapılıyor. Peki Bilgisayar Mühendisliği geleceğin mesleği oldu mu ya da olacak mı? Tabi ki hayır, çünkü Dünya'da bir çok önemli meslek var, ama bu Bilgisayar Mühendisliğinin gereksiz olduğunu, değerinin düşeceğini göstermiyor. Bilişim sektörü sürekli genleşerek yeni iş alanları açıyor, bu da öğrenciler için yeni fırsatlar doğuruyor. Umarım yazım sizlerin kafasındaki sorulara cevap olabilmiştir ya da en azından ufak bir işaret vermiştir. Bölüm, DGS vb. ile ilgili sorularınızı bana [email protected] e-posta adresinden direkt olarak ulaştırabilirsiniz. Başka bir yazıda görüşmek üzere.

Nevzat Günay
İzmir Yüksek Teknoloji Enst. / Bilgisayar Mühendisliği - Ä°zmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi bilim teknoloji ve programlama meraklısı

1 yorum

  • Sümeyye Varmış
    Sümeyye Varmış
    8 yıl önce

    nevzat abi ya şimdi ben bilgisayar mühendisliği istiyorum ama bilgisayarı çökertmekten başka bişey yapamıyorum abi napıyım ben akıl ver abi bana.