Hubble'ın Yakaladığı Bir Gölge ve Bir Gezegen
Yıldızların etrafındaki gezegenleri bulmak, bu gezegenlerin onlara göre sönük olmalarından dolayı zor bir iştir. Fakat son zamanlarda yapılan araştırmalar ile, yakınlardaki bir yıldız sisteminde, bir yıldızın etrafındaki yassı şekilli devasa gaz ve toz diskini süpüren bir gölge olarak bir gezegenin varlığı gösterilmiş oldu.

Gezegenin kendisi gölge yaratmıyor, ancak, kütle çekimi gücüyle yıldızın yakınındaki malzemeyi çekiyor ve bu gaz ve toz diskinin iç kısmında eğrilik meydana getiriyor. Sonrasında, bükülmüş bu iç disk, gölgesini dış diskin üzerine düşürüyor.

Baltimore'daki Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü’nde John Debes liderliğindeki ekip, bu senaryonun, Hydra takımyıldızında 192 ışık yılı uzaklıkta bulunan yıldız sistemi TW Hydrae'de gördükleri gölgenin en mantıklı açıklaması olduğunu belirtti. Yıldız, yaklaşık 8 milyon yaşında olmakla birlikte, Güneş’ten biraz daha büyük. Araştırmacılar, Hubble Uzay Teleskobu tarafından alınan 18 yıllık arşiv gözlemlerini analiz ederek bu fenomeni açığa çıkardılar.

Nergis Cesur
Şahsıma ait olan istisnasız tüm yazılar Fizikist için yazılmıştır Diğer tüm platformlardakiler kesinlikle izinsiz alınmış kopyalardır

0 yorum