Einstein’ın İcat Ettiğini Yüksek İhtimal Bilmediğiniz 4 Şey

Einstein’ın İcat Ettiğini Yüksek İhtimal Bilmediğiniz 4 Şey

Bilim İnsanları 12 Şubat 2017
Einstein çoğunlukla, fizik bilimine sunduğu, evrene bakış açımızı değiştiren, eşsiz ve büyük katkıları ile biliniyor fakat öte yandan, başka şeyler yapmak için de zaman bulmuş.

Bir kitap kulübü kurdu, keman çalıyordu ve arşivlerinden bir kısmını bağışladığı Kudüs'teki İbrani Üniversitesi'ni kurdu. Ayrıca ezoterik bilimsel teorilerle ilgisi olmayan bir dizi icat yaptı  ister inanın, ister inanmayın, bunların arasında bir de bluz var ve İsviçre patent bürosunda çalıştığı yıllarda, buluşları için yaklaşık 50 tasarım patenti aldı.

İşte Einstein'ın icat ettiği birkaç şey:

1) Genişletilebilir takım elbise

 

Görsel 1

Hiç kilo aldığınızı ve giysilerinizin artık olmadığını düşündünüz mü? Öyle görünüyor ki, Einstein düşünmüş; dolgunlaşan (!) insanlar için genişleyen bir takım elbise icat etmiş. Bu takımın ceketinin iki set düğmesi var: bir tanesi diyet günleri için, diğeri ise pizza ve çörek günleri için. Ayrıca yan taraflarında genişleyebilen, bazı garip kol oyukları var. Modadan kaçınan bir adam için bu beklenmedik bir buluş. Kendisinin söylediği gibi:

"Evreni, genişleyen bir şey olarak kabul ettikten sonra, örgülü çizgileri giymek kolay geliyor.”

2) Ses Kaydedici

Görsel 2

1930'lu yıllarda radyo ve filmler rağbetteydi. Einstein, fildişi kulesinde dünyadan izole bir bilim insanı değildi - filmlere düşkündü ve hatta İngiliz aktör Charlie Chaplin'le dostluk kurdu. Belki de bu yüzden, bu bilim insanının, sesi kaydetmek için bir cihaz düşünmesi şaşırtıcı değildir.

Görsel 3

Elektromanyetik cihaz üretmeyi bilen biriyseniz, bu elektromanyetik ses üretme cihazı görünüşte oldukça basitti. Alman mühendis Rudolf Goldschmidt ile benzer cihazlar üretmeye devam ettiler.

3) Kendinden Ayarlı Kamera

Görsel 4

Otomatik olarak ayarladığı ışık miktarına dayanan bir kamera fikrini ortaya attı. Einstein, Alman mucit Gustav Bucky ile bu alanda iş birliği yaptı ve Bucky, otomatik ayarlama yapan çok sayıda kameraya patent verdi.

Kodak, patentini verdikten beş yıl sonra, kendi elle ayarlanan fotoğraf makinesi "elektrikli göz"ü piyasaya sundu. Einstein'ın kamerasını tanımlamak için kullandığı terim aynıydı (iki cihaz farklı tasarlanmış olsalar da).

4) Einstein-Szilard Buzdolabı

Görsel 5

Einstein, toksik dumanları sızdıran ve Almanya'daki bazı insanların ölümüne neden olan buzdolabını duyduktan sonra, yeni, daha güvenli bir buzdolabı icat etmeye karar verdi. Öğrencisi Leo Szilard ile birlikte, sabit bir basınçta çalışan, hareketli herhangi bir parçası olmayan, bir şekilde toksik duman riskini ortadan kaldıran bir buzdolabı yaratmak için bir araya geldi. İkili, tasarım için 45 farklı patent aldı.

Bu buzdolabının, içini soğuk tutması için dışarıdan ısınması gerekiyor. Bu da, güneş ısıtmalı buzdolabı yapılabilir mi, sorusunu akla getiriyor.

Görünen o ki, fizik dışında, bu konularda da Einstein zamanının ötesinde bir insandı.

Kaynak
https://www.fromthegrapevine.com/slideshows/innovation/albert-einstein-inventor-suit-jacket-refrigerator-electric-eye-camera/page/1

Görsel Kaynaklar
Görsel 1: Albert Einstein
Görsel 2: Titima Ongkantong/Shutterstock
Görsel 3: Hebrew University Jerusalem
Görsel 4: Vladimir Arndt/Shutterstock
Görsel 5: https://en.wikipedia.org/wiki/Einstein_refrigerator#/media/File:Einstein_Refrigerator_pat1781541_clarified.jpg

Kapak Görseli
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/10/Albert_Einstein_photo_1920.jpg

  FACEBOOK YORUMLARI

  YORUM YAP

Bu içeriğe yorum yapabilmek için lütfen
25 Mart 2017
Gerçekten genişleyen ceket veszilerd buzdolobını beyendim.

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ

Yeni Bir Çalışmaya Göre Süpernovaların Öldürücü Menzili 50 Işık Yılı

Dünya üzerindeki yaşamın sona ermesinin pek çok yolu vardır: Bir asteroit çarpabilir, küresel iklim felaketi olabilir veya nükleer savaş çıkabilir. Fakat belki de en ilginci bir süpernova patlaması tarafından ölüm olurdu, çünkü bu konuda yapabileceğimiz hiçbir olmaz, öylece kalakalırdık. Yeni yapılan araştırmalar, bir süpernovanın ölümcül menzilinin, düşündüğümüzden daha büyük olduğunu öne sürmekte. Bu hiç de iyi bir haber değil.
21 Mayıs 2017

Satürn’ün Uydusu Enceladus’ta Canlılık için En Temel Bileşenler Bulundu

NASA’dan bilim insanları, Satürn'ün uydusu Enceladus'un canlılık barındırabileceğine dair daha fazla kanıt buldu: yüzeyden görüntülenen devasa gayzer sularındaki hidrojen moleküllerinin varlığı.
14 Nisan 2017

Stephen Hawking Uzaya Gidiyor!

Ünlü fizikçi ve kozmolog Stephen Hawking, Virgin Grubu (çok uluslu bir İngiliz şirketi) ve biraz modern teknoloji sayesinde uzaya gönderileceği açıklamasını yaptı.
21 Mart 2017

Giriş Yap

Facebook ile Bağlan

Arkadaşına Gönder