• 0

  BİR SİNEK HAREKET HALİNDEKİ ARABAYA ÇARPTIĞINDA SİNEĞİN ARABAYA UYGULADIĞI KUVVET ARABANIN SİNEĞE UYGULADIĞI KUVVETE EŞİTTİR ? DOĞRUMU YANLIŞ MI ?

  süleyman erdem 24 Mart 2018
 • 0
  Arabanın duran sineğe çarpmasıyla sineğin duran arabaya çarpması arasında bir fark yoktur, her ikisinin hareketli olmasının da bir fark yaratmadığı gibi. Arabanın ya da sineğin ivmeli olması ise dış bir kuvvetin daha sistrme etki ettiği gösterir ve buna göre hesap yapmak gerekir. Çünkü momentumda zamanla değişim gözleniyorsa bu ancak başka bir kuvvetin etkisi ile gerçekleşir. (F=dp/dt) Fakat bunların aktarılan kuvvetlerin eşit ve zıt yönlü olduğu gerçeğiyle bir alakası yoktur.

  Kuvvetlerin eşit olmasının nedeni de momentumun korunma isteğinden dolayıdır. Arabanın sineğe daha büyük bir kuvvet uygulayabileceği düşünmek masada duran kalemin kendi kendine masayı delmesini düşünmeye benziyor.
  Vide supra 28 Mart 2018
 • 0
  Hareketli cisimlerin çarpışmadan önce momentumlarının farklı ya da aynı olmasının konuyla alaklası yoktur. Dengelenmemiş kuvvet olsaydı basit olarak araba artan ivmeli hareket yapıyor olurdu ki bu durumda motorun kuvveti de sisteme dış bir etki olarak eklenmesi gerekirdi.
  http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/truckc.html
  https://physics.stackexchange.com/questions/54150/small-car-colliding-with-large-truck
  Vide supra 28 Mart 2018
 • 0
  Necmi bey sineğin cama yapışması olarak verdiğiniz olay aslında sineğin hız değişiminin arabanınkine nazaran çok büyük olmasından dolayı sineğin şeklinde meydana gelen değişimin dramatik halidir. Momentum değişimi eşit olduğundan dolayı itme(impuls) ve kuvvetler de eşit olacaktır, ya da kuvvetler yasa gereği eşit olduğundan momentum değişimleri eşittir de denebilir. Her etkiye eşit ve zıt büyüklükte bir tepki vardır ve bu nedensellik ilkesinin değişmesini düşünmek dediğim gibi kalemin masayı kendi kendine delmesini beklemeye benziyor.
  Vide supra 28 Mart 2018
 • -3
  evet eşittir sorunuz çok açık ve cevabıda çok net EŞİTTİR ( newtonun hareket yasaları 3. yasa) sinek arabaya çarptığında uyguladığı kuvvet değerinde bir tepki kuvveti alıcaktır NEDENİ : sinek arabaya çarptığı anda durucaktır bunun için sineğin arabaya uyguladığı kuvvetin yok edilmesi lazım yani uygulanan kuvvete zıt kuvvet uygulanmış olucak etkiye zıt olan tepki kuvveti iki zıt vektörün birbirini götürmesi içinde eşit büyüklükte olması gerek . umarım net cevap amışsınızdır saygılar...
  onur cem dağ 28 Mart 2018
 • 0
  Masada dengelenmiş halde duran bir kalemin bir anda masayı delmesini örneğini dikkat çekmek için vermiştim. Çünkü araba ve sineğin birbirlerine eşit ve zıt yönlü kuvvetler uygulamadığını söylemek yoktan bir enerji ya da kuvvetten söz etmek anlamına geldiğinden dolayı en az bu örnek kadar absürt bir yaklaşım Necmi bey.
  Vide supra 29 Mart 2018
 • +5
  Yahu necmi bey cisimler hareketli değilse zaten nasıl çarpışacaklar?? Eğitim hayatınızda hiç mi bir çarpışma örneği çözmediniz? Sürekli "hesaplamayı buna göre yapmak gerekir" şeklinde cümleler kuruyorsunuz ama ne denklemleri ne de yasayı dikkate aldığınız yok (yok saymadığınız zamanlar dışında). Şimdi siz şu iki sineği kağıt üzerinde çarpıştırır ve mzgnccn'nin de belirttiği denklemler ile işlemleri yapabilirseniz eğer bu kadar konuşmaya gerek kalmadığını göreceksiniz. Şu gerekli işlemleri yapında hem siz hem de biz sizin egonuzdan bir zahmet kurtulmuş olalım.
  Vide supra 29 Mart 2018
 • +6
  iki tarafın da uyguladığı kuvvet eşittir. Yukarıda bileşke kuvvet gibi düşündüğüm için yanlış cevap verdim. Burada sorulan soru iç kuvvetlerdir. Etki-tepki prensibine göre bu kuvvet her zaman eşittir. Bir cisme uygulanan F kuvvetine karşılık mutlaka aynı miktarda F tepkimesi gelmelidir. Bu prensip olmasaydı cisimlerin birbirinin içinden geçmesi gerekirdi.
  Mehmet Ali 30 Mart 2018
 • 0
  Necmi Bey tek söylemek istediğim şey her etkiye karşılık eşit ve zıt yönlü bir tepkinin olduğu. Zor durumda kalmaktan çekinseydim eğer sizin doğru olmadığını düşündüğüm fikirlerinize itiraz etmezdim. Son yazdıklarımda biraz ileri gittiysem kusura bakmayın.

  Duvar, eylemsizlik kütlesi yüzünden harekete direnç göstermez. Eylemsizlik kütlesi genelde bir cismin harekete karşı koyma eğilimi olarak açıklanır ki cisim ancak hareket ettiği zaman eylemsizlik kütlesi bilinebilir. Duvar hareket etmez. Mesela uzay istasyonlarında astronotları ivmelendiren ve gereken kuvvete göre kütle hesaplayan tartılar bulunur. Yani eylemsizlik kütlesini doğru kullanmıyorsunuz.

  Hareketli araba-hareketli sineği konuşurken bir anda iki tane hareketli sineği örnek verdiniz. Çünkü kuvvetleri değil impulsları düşünerek hataya düştüğünüzü fark etmiyorsunuz. İki sineğin birbirlerine uyguladıkları kuvvetler, araba ve sinek sisteminden elbette daha küçük olacaktır. Fakat kaçınılmaz olarak her sistem kendi içerisinde eşit ve zıt yönlü kuvvetler barındırmak zorundadır.
  Vide supra 30 Mart 2018
 • -6
  sinek arabaya yapışırsa arabanın kuvveti büyük, araba sineğe yapışırsa sineğin kuvveti büyüktür.
  hknQQ 01 Nisan 2018
 • -6
  arabanın kütlesi nşa da sineğin kütlesinden büyüktür. newtonun temel yasası f=ma dan ivmelenme oranlarına bakacak olursak sineğin arabadan daha çok ivmelenmiş olması gerekir kütlesi de arabanın kütlesinden daha küçük olduğuna göre karşılıklı bir denge söz konusu olabilir. yalnızca kişisel yorumlarım.
  sayo cooper 07 Nisan 2018
 • -5
  Einstein'ın teorilerinden birine benziyor gibi:)
  Salih İMERT 07 Nisan 2018
 • -5
  Soruyu okuduğumda çarpma durumunu düşündüğüm zaman aklıma tek durum değil 2 durum geldi. Üzerinde hız olan arabanın hareketsiz sineğe çarpması veya ivmelenmiş bir sineğe çarpması.İlk durumdaki sinekle,ikinci durumdaki sinek arabaya farklı kuvvetler uygulamış olmaz mı? Hal böyleyken araba da iki durum için farklı kuvvetler uygulamalı.
  Atilla T. 09 Nisan 2018
 • -5
  Burda işin içine hareket girdiği için, üzerinde hız olan sineğin hareket yönüne(arabayla aynı yönde giderken çarpışma veya zıt yönde giderken çarpışma) bağlı olarak bile farklı kuvvetler oluş maz mı?Ben fizikçi değilim,sadece beyin fırtınasına katılmak istedim.Doğrusunu siz daha iyi bilirsiniz.Selamlar.
  Atilla T. 09 Nisan 2018
 • -5
  Hareketin 3 yanlış yasası ve üzerinde bunu bilmiyormuş gibi tartışan insanlar newtonun hareket yasaları sadece test çözmeye yarar
  Saber 17 Nisan 2018
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap