• 0

  ışık 3 boyutlu mudur?

  Nur YILMAZ 26 Kasım 2010
 • 0
  son söylediğiniz şey doğru ama pek mümkün değil neyazık ki.ışıkla ilgili daha doğrusu yapısıyla ilgili bilinen somut şey pek olmadığından kaynak bulmakta epey zor oluyor, ayrıca verdiğiniz bilgiler için de teşekkür ederim :)
  Nur YILMAZ 28 Kasım 2010
 • 0
  Rica ederim..
  A. T. 28 Kasım 2010
 • 0
  3 boyutludur.
  mine köker 27 Kasım 2010
 • 0
  3 boyut nedir?
  A. T. 27 Kasım 2010
 • 0
  3 boyut=En, boy we yükseklik bu üç özelliğe sahip maddeler üç boyutludur.ben bu soruyu sorarken ışık bu özelliklere sahip mi acaba diye, öğrenmek için sormuştum.
  Nur YILMAZ 27 Kasım 2010
 • 0
  bide eğer 3 boyutluysa NEDEN? bunu bana ayrıntılı bir biçimde yazarsanız sevinirim :)
  Nur YILMAZ 27 Kasım 2010
 • 0
  En, boy ve yüksekliğe zamanı dahil etmeden bildiğin anlamda üç boyutu elde edemezsin. Yani zaman olmadan saydığın niceliklerde anlamsız olur. Eğer ışığın bilinen yapısına bakarsak, hızına yaklaştıkça zaman da yavaşlar ve en son ışık hızı olarak tabir edilen hıza gelinince zamanın durduğu varsayılır (Henüz teori).
  Bu soruyu bir foton tanesine sorarsan bildiğimiz anlamda bir dört boyuta sahip olmadığını söyler. Ama odanın içinde yanan bir ışık kaynağına baktığında geçen zaman içinde odanın her köşesini aydınlattığını görürsün. Burada da dört boyutlu gibi davranır. Yani ışığın yapısı günümüz itibariyle kesin bir cevap verebilecek kadar aydınlatılmış bir konu değildir maalesef.
  A. T. 27 Kasım 2010
 • 0
  hmm...anladım.benim bi öğretmenim vardı, onada aynı soruyu sordum ve bana ışığın içinden elini geçirebiliyor musun? dedi.evet diyincede "o zaman 3 boyutludur" dedi.peki bana bunu nasıl açıklarsınız.
  Nur YILMAZ 27 Kasım 2010
 • 0
  Öğretmen olmadığım için ne yazık ki çok fazla açıklama yapamam. Herhalde öğretmeniniz de verdiğim oda örneğindeki gibi düşünmüş olabilir. Ama neticede elini iki boyutlu bir düzlem içinden de teorik olarak geçirebilmen mümkün. Soruna verilen her cevaba (buna bile) bağlı kalma, araştır. Ne kadar çok kaynak incelersen o kadar yararına olur.
  A. T. 27 Kasım 2010
 • 0
  peki kardesm 2 boyutlu bi madde var mı evrende ?
  can ipek 05 Aralık 2010
 • 0
  Aslında fizik öğretiminde sadece varsayım olarak tek boyutlu ve iki boyutlu cisimlerden bahsediyoruz.Mesela ince bir tel tek boyutlu, levha ise iki boyutlu derken diğer boyutlarını ihmal ediyoruz.Ve aslında dünyadaki tüm cisimler üç boyutludur diyoruz.x,y,z. Evren dediğimizde biraz çıkmaza giriyor olay önceleri ışık hızında dördüncü boyutta hareket mümkündür diyorduk dördüncü boyıtta zamandır.Ama şu anda kaç boyut olduğu konusunu varsayımsal olarak dahi öngörmek konudan konuya değişiklik gösterebiliyor.Siteden sicim teorisi konusunu okuman seni aydınlatacaktır sanırım..
  Müberra Altın 06 Aralık 2010
 • 0
  3 boyut dediğimis kavram en boy ve yüksekliğe sahip olan maddeler demissiniz ısık maddemiki :)
  kadir emiroğlu 31 Ocak 2011
 • 0
  değil, peki maddeleştirilebilir mi?
  Nur YILMAZ 04 Şubat 2011
 • 0
  olabilir niye olmasın madde enerjidir ısıkta bir enerjidir ama o enerjiyi alıp gözle görülebilir bir maddeye cevire bilirmiyiz bilmiyorum:)
  kadir emiroğlu 18 Şubat 2011
 • 0
  Madde ve enerji aynı şeydir. Birbirine dönüştürülebilir. Bizim tüm algılamamız 3 boyut üzerine kuruludur. tek boyutlu bir tel düşünmek kolay gözükebilir ancak düşündüğünüz tel aslında yine en boy ve yükseklikten oluşmuştur. Işığı da algılayabildiğimize göre 3 boyutludur diyebiliriz.
  Melih İseri 26 Şubat 2011
 • 0
  Işık elektro manyetik bir dalgadır. Elektro manyetik dalgalar Adı üstün de manyetik ve elektrik dalgalardır. Ve manyetik etki ile elektrik etki arasında daima 90 derece fark vardır. Bir ışık için 2 boyut vardır bana kalırsa 3. boyut onun için zaman olur ve mekanda ilerlemesi onun zamanını temsil eder. Biz ise 3 byutlu gibi görünüyoruz. Ancak zaman boyutu bizim için 4. boyut.
  başar tanrıken 04 Mart 2011
 • 0
  Işık maddeleşebilir mi? Einstain bize maddenin enerji olduğunu ve maddenin nasıl enerjiye dönüştürüleceğinden bahsetti. Ancak enerjinin nasıl maddeye dönüştüğü konusunda şu an hiçbir fikrimiz yok. Bunun şartları kavrandığında kimbilir ışık maddeye dönüştürülebilir belki..:)
  başar tanrıken 04 Mart 2011
 • 0
  ışığın hızı yawaşlatılırsa maddeye dönüşebilir mi yada bunu yapmamızı sağlıyacak bi unsur war mı?
  Nur YILMAZ 09 Nisan 2011
 • 0
  ışğın bence boyutu yoktur ! ışın fotonları eğer 2 yada 3 boyutluysa nasıl oluyorda ışık fotonları çapraz haereket edebiliyorlar ? ayrıca şunuda belirtmek isterim ışı herhangi bir şekilde maddeleşemez çünkü einstein in dediği gibi madde enerjiye dönüşür enerji maddeye deil !
  ahmet çetin 16 Temmuz 2011
 • 0
  ışık enine bir dalgadır. bunu tepit edeli çok zaman oldu. bunun dışında nasıl oluyor da çapraz hareket ediyor sorusunu anlamadım açıklarsan sevinirim.
  Bu güne kadar ki tüm fizik teorileri iki yöne de geçerlidir. Yani zamanı tam olarak geri işletseydik hiçbir fizik kuralını çiğnenemiş olurduk aynı fizik ile herşey açıklanabilirdi. Ancak bunun böyle olmaması tam olarak açıklanabilmiş değil. Einstain'in denklemleri de Madde ve enerji arasındaki ilişkide böyle bir kısıt koymamıştır. Ancak enerjiyi nasıl maddeye dönüştürebileceğimiz konusunda tek bir teori bile yoktur. Şimdilik tabi..
  Kişisel görüşüm ışığın maddeye dönüştürülemeyeceği yönünde ama tek enerji biçimi foton değil. Bir gün enerjiyi maddeye çevirmek mümkün olabilir. Ancak işlevsel olur mu bilmem.. çünkü 1 gr madde için gereken enerji bile çok ciddi miktarda olacaktır.
  başar tanrıken 12 Nisan 2014
 • 0
  Enerjiyi maddeye dönüştüremezsek de güneş maddeyi enerjiye dönüştürüyor. Günümüz teknolojisiyle yapamasak da bir gün yapılabileceğine inanıyorum
  Emin Kartcı 07 Nisan 2015
 • 0
  Tek boyutludur. Bu nedenle sadece "doğrusal-lineer- tek boyutlu" hareket edebilir.
  Burtay Mutlu 02 Mayıs 2015
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap