• +2

  bir uyartı nöronlardan dallanan aksonlardan hangi sinaptik yapıyı takip edeceğini ve gerekli merkeze ulaşacağını nasıl bilebiliyor ?

  sevim 07 Ağustos 2016
 • 0
  Konu ile alakalı bir bilgim olmadan fikir sahibi olmak gerekirse; belki de bilmiyordur. Yeni bir şeyi öğrenme aşamasında insanın daha önceki deneyimlerinin üzerine bilgi koyduğu görüşü üzerinden yorum yaparsak, beynin eski iletim yolları üzerine sürekli yeni bilginin yollarını yazdığını düşünüyorum. Mesela dokunmak a deneyimi, ağırlığına bakmak b, ısırmak c... tüm bunların sonunda sert olmak a+b+c yollarının sonunda sert madde yani A olarak yeniden öğreniliyor olabilir. Hatta bazı kokuların insanlarda belirli duyguları uyandırabildiğini de göz önünde bulundurursak bu şekilde düşünmek mantıklı geliyor bana. Belki insanlardaki sosyal ya da sayısal zekanın eğitim aşamasında değişebiliyor olması da buna örnek gösterilebilir.
  Vide supra 07 Ağustos 2016
 • 0
  @Sevim , bu aralar bu konularla iç içeyim , galiba sorunun cevabı , Soma ve Nörotrnansmitterler ve Aksiyon Potansiyelinin mekanizmasında bitiyor .
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 07 Ağustos 2016
 • 0
  Presinaptik nörondan alınan sinyaller( AP ) , somada bazı biyokimyasal değişimlere uğruyor ( nereye yada hangi nöral bağlantıya gideceğine dair ) sonra yeni oluşan AP aksonlar üzerinden, aksiyon terminallerine geliyor , ordan sinaps boşluklarına nörotransmitterler aracılığı ilede bilgi diğer nörona ( postsinaptik ) nörona ulaştırılıyor . Tüm sinir sistemi böyle işliyor bildiğin üzere . Yani senin sorunun cevabı kesinlikle somada ve NT ' de yatıyor .
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 07 Ağustos 2016
 • 0
  Tabi serebral kortex'ten merkezi sinir sistemine inen uzun aksonlara sahip nöronlarıda es geçmemek gerekir (:
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 07 Ağustos 2016
 • 0
  geçen bir tartışmada da geçmişti Mr.Nobodoy. engelleme ve kolaylaştırma ile açıklanabilir bence. birde insan oğlu küçükken (bebeklik dönemi) herşeyi biliyorlar. bir lütüf herhalde bu. zamanla bildiklerimizi unutuyoruz. ama bir kıvılcım geldiğinde tekrar hatırlıyoruz.
  Abdül Hakim Hüseyini 07 Ağustos 2016
 • 0
  Galiba alakasız bir cevap vermişim kusura bakmayın , yanlış algılamışım . (:
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 07 Ağustos 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap