• 0

  Yanma tepkimelerinde oksijen ile yakma ile hava ile yakma arasındaki fark nelerdir?Azot tepkimeye girdiği gibi çıkmasına rağmen neden bazı yanma tepkimelerinde oksijen tercih edilir

  nedeneden 07 Nisan 2016
 • 0
  Azot tepkimeye girmez. Atmosferin büyük çoğunluğu Azot olduğu için, hava ile yanmada olduğu gibi çıkar. Tepkimeye giren oksijendir. Bu da son yörüngedeki eksik 2 elektronundan dolayı, bileşik yapmaya açık olmasındandır. Bu işlem sırasında ısı açığa çıkar.
  Bu bir tercih değil, zorunluluktur.
  Ancak atmosferde az da bulunan ama oksijenle benzer tepki verebilecek elelmentleri, periyodik cetvelden bulabilirsiniz.
 • 0
  teşekkür ederim ancak benim asıl sormak istediğim havanın kullanılabilirliği olmasına rağmen neden bazı alanlarda saf oksijen tercih edildiği.sonuçta ikisindede oksijen ile yanma tepkimesi gerçekleşecek.
  nedeneden 08 Nisan 2016
 • 0
  Evet ama istenen reaksiyon şiddeti, ısısı önemli. Üstelik taşıma, saklama ve kullanma hacimleri, basınç gibi koşullarda var.
  Saf oksijen, daha tehlikeli olmasına rağmne, daha yüsek ısı üretmek mümkün. Üstelik istenilen rekasiyon sonucu, elde edilecek bileşikteki oksijen oranı ne olacak?

  Yani tepkimenin ihtiyaçlarına göre bir tercih bu. Eğer kontrollü yapabilecekseniz, ortamda hiç başka bileşik istemiyorsanız (Azot oksitler, su buharı, vb) saf oksijen kullanılabilinir.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap