• 0

  Su kaynaması noktasını yani 100 dereceyi geçtikten sonra buharlaşmaya başlıyor. Peki dünyadaki sıcaklık 100 dereceyi geçmedigi halde buharlaşma nasıl gerçekleşiyor ?

  İhsan Karataylı 10 Ocak 2016
 • 0
  her zaman ısı farkıyla olmuyor kaynama, eğer ortamdaki gaz basıncı çok azsa eşitlemek adına birkaç sıvı molekülü buharlaşıyor
  Bengü Onat 10 Ocak 2016
 • 0
  Başta söylediğin şey doğru değil yani su 100 dereceyi geçtikten sonra buharlaşma başlamıyor zaten hep buharlaşma oluyor. Buharlaşma dediğin şey aslında sıvı moleküllerinin arasındaki bağların kopmasıdır. Bu bağlar sıvı yüzeyinde daha zayıf oluyor çünkü yüzeydeki moleküllerin üstünde bağ yapacağı moleküller yok. O yüzden genellikle buharlaşma yüzeyden oluyor zaten. Gerekli enerjiye ulaşan moleküller sıvıyı terk edebiliyorlar. Sıvıyı ısıtırsan bu enerjiye ulaşan molekül sayısı artacağından buharlaşan molekül sayısı da artmış oluyor.
 • 0
  su sadece 100 C'de buharlaşmaz su her sıcaklıkta buharlaşır . kaynama dediğin olay sıvının buhar basıncının atmosfer basıncına eşit olduğu an gerçekleşir yani kaynama sıcaklığına kadar artan bir buhar basıncı var ve bu suyun sadece kaynama noktasının üstünde ki sıcaklıklarda buharlaşmadığını gösterir gösterir .
  merakduygunukoru 11 Ocak 2016
 • 0
  Buharlaşma dediğimiz sıvının yüzeyinden gerçekleşir. Sıvı yüzeyinde bulunan moleküller etrafındaki moleküllerden enerji alarak üstlerindeki sıvı basıncını alır ve buharlaşırlar. Hatta bundan dolayı da buharlaşan yüzeyde bir soğuma meydana gelir. Kolanya dökülen elin serinlemesi gibi.
  merve 11 Ocak 2016
 • 0
  Kaynama ise buharlaşmadan farklıdır sıvı yüzeyinde degil sıvının her yerinde gerçekleşir.Bunun içinde kaynama noktasına ulaşması gerekir.
  merve 11 Ocak 2016
 • 0
  Kaynama sıvının her noktasında gerçekleşmez. Kaynama olayı katı yüzey ile sıvı yüzeyi arasında olur bu yüzdendir ki kaynama sırasında tencerenin dibinden buhar yukarıya doğru çıkar.
  Fazlurrahman Sever 17 Ocak 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap