SpaceX Roketi Yine Başarısız Oldu

SpaceX Roketi Yine Başarısız Oldu

Uzay 07 Mart 2016
SpaceX roketi Falcon 9 yine inişte başarısız oldu. Falcon 9 5. denemesinde uyduyu yerleştirmesine rağmen inişta sorun yaşadı. Başarısızlık sebebi ve daha fazlası haberimizde.

SpaceX art arda Falcon 9 roketinin uçuşunu erteledikten sonra sonunda göreve gönderebildi. Falcon 9 roketi başarılı bir şekilde üzerindeki SES-9 uydusunu yörüngeye yerleştirdi fakat başarısız bir iniş gerçekleştirdi.

HuffPost’un haberine göre deniz üzerindeki platforma iniş yapması gerekenFalcon 9, platforma çok sert bir iniş gerçekleştirerek başarısız oldu. İnsansız platforma inişindeki başarısızlığın sebebi olarak ise Falcon 9’un taşıdığı uydunun ağırlığının yakıtı azalttığını ve dönüşte kontrolü zorlaştırdığı söylendi.

SpaceX şirketinin sahibi Elon Musk ise Twitter üzerinden bir sonraki denemenin başarılı olma şansının daha yüksek olduğunu söyledi.

Falcon 9 her ne kadar inişte başarısız olsa da SES-9 uydusunu 40,600 kmyüksekliğe başarılı bir şekilde yörüngeye yerleştirdi. Burada esas sorun defalarca kullanılmak üzere tasarlanan Falcon 9’un henüz deniz üzerindeki platforma başarılı bir iniş gerçekleştirememesi.

Önce görevinde yine uyduları başarılı bir şekilde yörüngeye yerleştirmiş hatta neredeyse başarılı bir iniş gerçekleştirmişti. Son anda roketin ayaklarından birinde arıza gerçekleşmiş ve patlamasına sebep olmuştu.

Kaynak
http://shiftdelete.net/spacex-roketi-yine-basarisiz-oldu-69411

  FACEBOOK YORUMLARI

  YORUM YAP

Bu içeriğe yorum yapabilmek için lütfen

Giriş Yap

Arkadaşına Gönder