Sıcak suyu soğuk havaya atarsak ne olur? - Mpemba Etkisi

Sıcak suyu soğuk havaya atarsak ne olur? - Mpemba Etkisi

Bilimsel Deneyler 14 Ocak 2017
Mpemba etkisiyle alakalı birçok teori vardır. Bunlardan bazıları, sıcak suyun daha hızlı buharlaşmasıyla suyun hacminin azaldığı için hızlı donduğu bu teorilerden birisidir. Diğer teori ise soğuk suyun üzerinin buzlanmasından dolayı oluşan izolasyona bağlı olarak bu etkiyi açıklamaktadır. Ancak bu teorilerin hepsi ne yazık ki tam olarak açıklayamamaktadır.

Singapur, Nanyang Teknoloji Üniversitesinden bir grup bilim insanı 2014 yılında, Mpemba etkisini açıklayan temel unsurun, suyu bir arada tutan kimyasal kuvvetler olduğunu kanıtladı. Su molekülleri aralarında hidrojen bağları adı verilen zayıf bağlarla birbirlerine bağlanırlar. Suyu ısıttığınızda, suyun özkütlesi azalır ve moleküller arasındaki hidrojen bağları esner ve molekülün içerisinde kovelent bağlar kısalır. Kovalent bağlar kısalırken sahip olduğu enerjiyi dışarı atar. Bu atım teknik olarak “soğuma” ile aynı fiziksel olaydır. Dolayısıyla diğerine göre daha sıcak olan su, kaybettiği enerjiden dolayı daha hızlı soğur.

Etiketler:
#Mpemba Etkisi

  FACEBOOK YORUMLARI

  YORUM YAP

Bu içeriğe yorum yapabilmek için lütfen

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ

90 Saniyede Bilim - Neden Ay'ın Tek Yüzünü Görürüz?

Dünya’dan Ay’ın yüzeyine baktığınızda, Ay’ın hep aynı yüzünü görürüz. Çoğu kişi ise Ay’ın diğer tarafının sürekli karanlık olduğunu düşünür. Fakat bu pek doğru sayılmaz. Hadi gelin, bu olayı birlikte inceleyelim.
15 Mayıs 2017

90 Saniyede Bilim – G Kuvveti Nedir?

G kuvveti daha çok astronot ve pilot eğitimlerinde karşımıza çıksa da, fiziksel bir ifade olan bu kuvvet hayatımızın her anında bulunmaktadır. Hadi gelin bu kuvveti birlikte inceleyelim.
15 Mart 2017

Soluk Mavi Nokta - Carl Sagan

Pale Blue Dot, yani soluk mavi nokta, 1977de fırlatılan Voyager 1 uzay aracının 1990 yılında dünyaya yaklaşık 6.000.000.000 km uzaklıktan çektiği, videoda görülen fotoğrafın adıdır.
17 Ekim 2016

Giriş Yap

Facebook ile Bağlan

Arkadaşına Gönder