Satürn’ün Uydusu Enceladus’ta Canlılık için En Temel Bileşenler Bulundu

Satürn’ün Uydusu Enceladus’ta Canlılık için En Temel Bileşenler Bulundu

Uzay 14 Nisan 2017
NASA’dan bilim insanları, Satürn'ün uydusu Enceladus'un canlılık barındırabileceğine dair daha fazla kanıt buldu: yüzeyden görüntülenen devasa gayzer sularındaki hidrojen moleküllerinin varlığı.

Bu kimyasal enerji kaynağının keşfedilmesi, Enceladus'un, şu anda Dünya dışı mikroskobik canlılığın hayatta kalması için uygun olabilecek koşullarla, gezegenimizin dışında yaşam aramak için en iyi yer olduğu anlamına geliyor.

NASA’nın Bilim Görevleri Direktörlüğü müdür yardımcısı Thomas Zurbuchen, "Cassini uzay aracı, 2004 yılından bu yana Satürn ve Enceladus çevresinde ölçüm yapmakla meşguldü. Sonunda da yaşanabilir bir çevre için gerekli olan bazı maddelerin yerini tespit edebilmek için bu noktaya kadar gelmiş bulunuyoruz.

Cassini'nin iki yıl önce Enceladus'un gayzerlerinin arasından geçtiği sırada aldığı örneklerin analizi, bilim camiasını bu kadar heyecanlandıran hidrojen moleküllerini ortaya çıkarmıştır.

Hidrojen, hidrotermal aktivitenin Enceladus yüzeyinin altındaki okyanusta devam ettiğini göstermektedir. Öte yandan, Dünya’daki en temel yaşam biçimlerinden bazılarının Cassini'nin üzerinden geçtiği okyanuslardaki gibi okyanuslarda var olduğu düşünüldüğünde, Enceladus’un da benzer tür bir yaşama ev sahipliği yapabileceği olasılığı ortaya çıkıyor.

Cornell Astrofizik ve Gezegensel Bilim Merkezi'nden gökbilimci Jonathan Lunine Gizmodo, "Bu durum, canlılığın orada var olup olmadığını bize göstermiyor. Sadece bu tarz okyanusların, canlılığın varlığını daha güçlü bir şekilde destekleyebileceği bir durumu ortaya koyuyor.

Bu görsel, Cassini görevindeki bilim insanlarının, hidrojen gazı üreten suyun, Saturn'ün uydusu Enceladus'un altındaki kayalar ile nasıl etkileşime girdiğini düşündüklerini göstermektedir. [1]

Bilim insanları bir süredir, okyanuslarındaki suyun Enceladus yüzeyinin altında ısıtıldığından şüpheleniyorlardı, fakat hidrojenin varlığı bunu teyit etmeye yetti: Cassini tarafından bulunan büyük miktardaki hidrojen için bazı minerallerin sıcak kayalarla reaksiyona girmesi en muhtemel açıklamadır. Öte yandan, hidrojenin keşfi, metanın metanogenez olarak bilinen bir süreç olan karbon dioksitten üretilme olasılığını artırıyor. Uzmanlar, Dünya’da olduğu gibi, hidrojenin ve metanogenezin, mikroskobik canlılar için besin kaynağı sağlayabileceğini düşünüyorlar. Başka bir deyişle, Dünya’daki mikroskobik canlılar muhtemelen Enceladus'da da yaşayabilirler.

Canılık, üç temel bileşene ihtiyaç duyar: sıvı su, metabolizma için enerji kaynağı; ve öncelikle karbon, hidrojen, azot, oksijen, fosfor ve kükürt gibi doğru kimyasal maddeler. Bu bulgu ile Cassini, Güneş’e bir milyar mil uzakta bulunan ufak, buz gibi bir uydu olan Enceladus'un canlılık için neredeyse tüm maddelere sahip olduğunu gösterdi. Henüz fosfor ve kükürt bulunduğunu gösteremese de bilim insanları, Enceladus'un kayalık çekirdeğinin kimyasal olarak bu iki elementi içeren göktaşlarına benzediğinden şüpheleniyorlar.

Cassini, Enceladus'tan püskürtülen gaz ve buzlu maddenin içindeki hidrojeni, 28 Ekim 2015'te gaz sütununa son ve en derin dalışında keşfetti. Cassini, görevinin başındaki uçuşlar sırasında gaz sütunlarının kompozisyonunu da örnekledi. Bu gözlemlerden bilim insanları, gaz sütunlarındaki gazın neredeyse %98'inin su, %1'inin hidrojen ve geri kalanının da karbon dioksit, metan ve amonyak içeren diğer moleküllerin bir karışımı olduğunu saptadı.

Ancak, Enceladus’da hidrojen o kadar bol ki, bu da beslenmek için etrafında mikroskobik canlı bulunmadığı ya da bulunsa bile sayılarının çok az olduğu anlamına gelebileceğini NASA dünkü basın konferansında açıkladı.

Şimdilik maalesef ki tek bildiğimiz, canlılık için uygun maddelerin bulunduğu.

Aynı zamanda Hubble teleskobu ile çalışan bilim insanları, Jüpiter'in uydularından olan Europa'nın yüzeyine püskürttüğü suların, canlılığın aranabileceği bir başka potansiyel yer olduğunu söylüyorlar.

Ne yazık ki, Cassini'ye, Satürn ve uydularını incelemekle yaptığı muhteşem çalışmalarının ardından veda etmek zorundayız. Araç, işi bittikten sonra Eylül ayında Satürn'e çakılacak.

Bulgular Science dergisinde yayınlanmıştır:
http://science.sciencemag.org/content/356/6334/132/tab-pdf

Kaynaklar:
http://www.sciencealert.com/we-ve-found-another-basic-ingredient-for-life-to-exist-on-enceladus-says-nasa
https://www.nasa.gov/press-release/nasa-missions-provide-new-insights-into-ocean-worlds-in-our-solar-system

Görsel Kaynaklar:
[1] NASA/JPL-Caltech

Kapak Görseli: https://saturn.jpl.nasa.gov/system/content_pages/main_images/50_Enceladus_768.jpg

  FACEBOOK YORUMLARI

  YORUM YAP

Bu içeriğe yorum yapabilmek için lütfen

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ

Yeni Bir Çalışmaya Göre Süpernovaların Öldürücü Menzili 50 Işık Yılı

Dünya üzerindeki yaşamın sona ermesinin pek çok yolu vardır: Bir asteroit çarpabilir, küresel iklim felaketi olabilir veya nükleer savaş çıkabilir. Fakat belki de en ilginci bir süpernova patlaması tarafından ölüm olurdu, çünkü bu konuda yapabileceğimiz hiçbir olmaz, öylece kalakalırdık. Yeni yapılan araştırmalar, bir süpernovanın ölümcül menzilinin, düşündüğümüzden daha büyük olduğunu öne sürmekte. Bu hiç de iyi bir haber değil.
21 Mayıs 2017

Stephen Hawking Uzaya Gidiyor!

Ünlü fizikçi ve kozmolog Stephen Hawking, Virgin Grubu (çok uluslu bir İngiliz şirketi) ve biraz modern teknoloji sayesinde uzaya gönderileceği açıklamasını yaptı.
21 Mart 2017

NASA, Bir Dış Cüce Yıldız Sisteminde Yedi Adet Gezegen Buldu

NASA'nın Spitzer Uzay Teleskobu, tek bir yıldız etrafında bulunan Dünya boyutunda yedi adet gezegen sistemini ortaya çıkardı. Bu gezegenlerin üçünün, kayalıklara sahip yüzeylerinde sıvı su okyanusları barındırıyor olabileceklerinden dolayı yaşama ev sahipliği yapma ihtimalleri mevcut.
23 Şubat 2017

Giriş Yap

Facebook ile Bağlan

Arkadaşına Gönder