H. İlker KAYA
Yıldız Teknik Üniversitesi - Fizik / Senior Software Developer
10 316.1b

Makaleler

Makineler, Doktor Rolünü Oynamaya Hazırlanıyor

Kalp ritmi bozukluklarını (aritmiyi) belirleyen bir algoritma, yapay zekanın tıpta nasıl devrim yaratabileceğine işaret ediyor­; ancak hastalar makinelerine ömür boyu güvenmek durumundalar.
17 Temmuz 2017

Yapay Zeka, Artık Daha Önce Hiç Duyulmamış Sesler İcat Ediyor

Araba sürmenin, kanser tespit etmenin ve masa oyunlarında bizi alt etmenin yanı sıra, yapay zeka gerçek aletlerden alınan örneklerle birleştirilen bazı gelişmiş matematiksel ifadeler sayesinde şimdiye kadar hiç duyulmamış yeni sesler üretiyor.
19 Haziran 2017

Okumayı öğrenirken, beyin nasıl değişir?

Şu anda, bu kelimeleri fazla düşünmeden veya bilinçli bir çaba harcamadan okuyorsunuz. Yıldırım hızıyla, gözleriniz ekranın solundan sağına doğru süzülüyor ve bir anlam ifade ediyor, aksi takdirde bu bir dizi siyah karalamadan ibaret olurdu.
03 Haziran 2017

“Tasarım Virüsler” Kansere Karşı Mücadele için Bağışıklık Sistemini Uyarıyor

İsviçre Cenevre Üniversitesi (UNIGE) ve Basel Üniversitesi”nden İsviçreli bilim insanları, kanseri hedef alan yapay virüsler ürettiler.
03 Haziran 2017

Dünya’nın İlk Yumuşak Dokulu Sentetik Retinası Üretildi

Araştırmacılar, dünyanın ilk yapay retinasını yumuşak sentetik doku kullanarak üretti ve gelecekte daha az bozulan biyonik göz implantlarının geliştirilmesi için kullanılabileceğini söyledi.
25 Mayıs 2017

Silisyum Bazlı Hayat Olasılığı Artıyor

Bilimkurgu, bize geçmişte orijinal Star Trek serisindeki kaya yiyen “Horta” gibi yaşam formlarının var olduğu uzaylı dünyalarını hayal ettirmişti. Şimdiyse bilim insanları, doğanın, dünyadaki canlıların yapı taşı olan karbon bazlı moleküllere silisyumu da dahil etmek için doğanın evrimleşeceğini söylüyorlar.
19 Mayıs 2017

Dünya Dışı Yaşamı Aramak İçin En İyi Yer Gezegenler Değil Uydularıdır

Bazı bilim insanlarına göre dünya dışı yaşamı aramak için en iyi yer Avatar filminde bir örneğinin gösterildiği gibi gezegenlerin uydularıdır.
06 Mayıs 2017

2025'te NASA ve ESA Europa’da Dünya Dışı Yaşam Arayacak

NASA ve ESA arasındaki ikili işbirliği ile Jüpiter’in uydusu Europa’nın gizemi çözülecek.
01 Mayıs 2017

Nokta Atışı Tedavi: Kontrollü Salınım

Bir ilacın kontrollü olarak salınımı mümkün ama nasıl?
21 Kasım 2016

Biyolüminesans Nedir?

Latincede ışık anlamına gelen "lümen" kelimesinden türemiş lüminesans, bildiğimiz ışık kaynaklarından farklı bir şekilde oluşur.
20 Eylül 2016

Giriş Yap