Uğur Ekmekçi
Beykent Üniversitesi / Elektrik ve Haberleşme Mühendisliği
9 142.3b

Makaleler

Çukurova Üniversitesi Elektromobil Projeleri; 1.5 Adana ve Akıncı

TÜBİTAK, 2005 yılından bu yana Alternatif Enerjili Araç Yarışları'na ev sahipliği yapıyor. Bu yarışın hedefleri arasında temiz-yenilenebilir enerji kullanımına dikkat çekmek olduğu kadar katılımcıların sosyal ve mesleki alanlarını artırmasına zemin hazırlamak da bulunuyor. Yarışlar bu yıl 31 üniversiteden 37 takımın katılımıyla Kocaeli Körfez Yarış Pistinde gerçekleştirildi.
18 Ağustos 2015

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği "101"

Yıllarca aldığımız eğitim bize bilgi birikimi olarak geri döner. Bu birikimi gelecekte ve belki hayat boyu kullanmamız için gün gelir ve bir tercih yapmamız gerekir. Bu noktada insanlar arkadaşlarına, ailesine ve sevdiklerine danışarak doğru bir meslek dalı bulmaya çalışır. Kimi gencin kafası daha berrak, kararları daha kesindir. Fizikist ailesi olarak tercih dönemine gelmiş okurlarımızla edindiğimiz tecrübeleri paylaşmak ve böylece onlara ışık tutabilmek istedik. Yararımız dokunursa ne mutlu!
19 Haziran 2015

Kozmik Takvim: Evrenin Oluşumu, Yaşamın Evrimi ve İnsanlık Tarihi

Bizlerin ve şimdiye kadar gözlemlediğimiz her şeyin yuvası olarak bilinen tek yer var, adına evren diyoruz. Pek tabii bu yuvayı inceleyen bilim dalı da geliştirdik, kozmoloji.
03 Aralık 2014

Yıldızlararası Voyager Operasyonu

NASA'da 1972 yılında resmen onaylanan ve bu sayede 1977 yılında Voyeger 1 ve Voyager 2 insansız uzay araçlarını fırlatan Voyager Görevi, uzak gezegenleri ve dış güneş sistemini keşfetmek üzere planlandı.
30 Kasım 2014

Elektrik Santralleri ve Kullanılan Kaynaklar

Elektrik, icadından bu yana hiç kuşkusuz en önemli ihtiyaçlarımızdan birisi oldu.
29 Kasım 2014

Zamanın İki Yüzü

Her konuda olmasa da bazı konular için fikir sahibi olduğumuz doğrudur.
28 Kasım 2014

Elektrikli Otomobiller

Elektrikli otomobiller artık bir fikir olmaktan çok daha ileri bir noktada.
27 Kasım 2014

Radyoaktivite ve Nükleer Enerji

Radyoaktiflik (radyoaktivite) kararsız atom çekirdeklerinin atom altı parçacık yayımlama eğilimidir. Radyoaktiflik, uranyum gibi ağır elementelerde görülür.
26 Kasım 2014

Nanoteknoloji Nedir?

Konu başlık gereği kendini açık ediyor. Cücenin Yunanca karşılığıdır nano. Nanoteknoloji, meraklısı dışında insanların az rastladığı bir kelime olmakla beraber çoğumuza yabancıdır.
25 Kasım 2014

Giriş Yap