Nergis Cesur
Yıldız Teknik Üniversitesi / Yüksek Enerji Astrofiziği Yüksek Lisans
35 2.3m

Makaleler

Hubble'ın Yakaladığı Bir Gölge ve Bir Gezegen

Yıldızların etrafındaki gezegenleri bulmak, bu gezegenlerin onlara göre sönük olmalarından dolayı zor bir iştir. Fakat son zamanlarda yapılan araştırmalar ile, yakınlardaki bir yıldız sisteminde, bir yıldızın etrafındaki yassı şekilli devasa gaz ve toz diskini süpüren bir gölge olarak bir gezegenin varlığı gösterilmiş oldu.
21 Temmuz 2017

Kara Deliği Galaksi Merkezinden Dışarı Fırlatan Gravitasyonel Dalgalar

Gök bilimciler, uzak bir galakside, gravitasyonel dalgaların muazzam gücüyle galaktik merkezden dışarı fırlatılan süper kütleli bir kara deliği keşfettiler.
11 Temmuz 2017

Kardashev Ölçeğinin Kısa Bir Açıklaması: İnsanlık Gerçekten Ne Kadar Gelişebilir?

Uygarlık olarak kendi çapımızda önemli bir ilerleme kaydetmiş bulunuyoruz. Ünlü teorik fizikçi Michio Kaku'ya göre de bilimin önümüzdeki 100 yıllık süreci yok olup olmayacağımızı belirleyecek. Peki, şu anki medeniyet seviyemizde kalmaya devam edecek miyiz? Yoksa ilerleyip yıldızlara doğru yol alacak mıyız?
20 Haziran 2017

Yeni Bir Çalışmaya Göre Süpernovaların Öldürücü Menzili 50 Işık Yılı

Dünya üzerindeki yaşamın sona ermesinin pek çok yolu vardır: Bir asteroit çarpabilir, küresel iklim felaketi olabilir veya nükleer savaş çıkabilir. Fakat belki de en ilginci bir süpernova patlaması tarafından ölüm olurdu, çünkü bu konuda yapabileceğimiz hiçbir olmaz, öylece kalakalırdık. Yeni yapılan araştırmalar, bir süpernovanın ölümcül menzilinin, düşündüğümüzden daha büyük olduğunu öne sürmekte. Bu hiç de iyi bir haber değil.
21 Mayıs 2017

Satürn’ün Uydusu Enceladus’ta Canlılık için En Temel Bileşenler Bulundu

NASA’dan bilim insanları, Satürn'ün uydusu Enceladus'un canlılık barındırabileceğine dair daha fazla kanıt buldu: yüzeyden görüntülenen devasa gayzer sularındaki hidrojen moleküllerinin varlığı.
14 Nisan 2017

Stephen Hawking Uzaya Gidiyor!

Ünlü fizikçi ve kozmolog Stephen Hawking, Virgin Grubu (çok uluslu bir İngiliz şirketi) ve biraz modern teknoloji sayesinde uzaya gönderileceği açıklamasını yaptı.
21 Mart 2017

NASA, Bir Dış Cüce Yıldız Sisteminde Yedi Adet Gezegen Buldu

NASA'nın Spitzer Uzay Teleskobu, tek bir yıldız etrafında bulunan Dünya boyutunda yedi adet gezegen sistemini ortaya çıkardı. Bu gezegenlerin üçünün, kayalıklara sahip yüzeylerinde sıvı su okyanusları barındırıyor olabileceklerinden dolayı yaşama ev sahipliği yapma ihtimalleri mevcut.
23 Şubat 2017

Einstein’ın İcat Ettiğini Yüksek İhtimal Bilmediğiniz 4 Şey

Einstein çoğunlukla, fizik bilimine sunduğu, evrene bakış açımızı değiştiren, eşsiz ve büyük katkıları ile biliniyor fakat öte yandan, başka şeyler yapmak için de zaman bulmuş.
12 Şubat 2017

Bitkiler Görebilir mi?

“Sakın arkana bakma, şuradaki ağaç seni izliyor olabilir.”
08 Şubat 2017

Uzaydaki Fareler Geri Döndü

Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki Kibo modülünde uzun süredir yetiştirilen tüm farelerin Dünya’ya dönüşü ve yeni neslin devamı sağlandı.
03 Şubat 2017

Kara Deliklerin Bilgiyi Yok Edip Etmediği Test Edilebilecek mi?

Bir kara deliğin içine girmeden, bilgiyi gerçekten yok edip etmediği, ortaya atılan bu yeni fikirle test edilebilecek mi?
28 Ocak 2017

Bilinen En Uzak ve Parlak Kütleçekimsel Merceklenmiş Galaksi Keşfedildi

Instituto de Astrofísica de Canarias (IAC) ve La Laguna Üniversitesi (ULL) araştırmacıları tarafından yönetilen uluslararası bir ekip, erken evrende en parlak "aktif olmayan" galaksilerden birini keşfetti.
24 Ocak 2017

Ay’da Yürüyen Son İnsan Hayatını Kaybetti

Eugene Cernan, Ay’da ayak izini bırakan son insan namıyla, 16 Ocak’ta hayatını kaybetti.
18 Ocak 2017

Süpernovalar ile Evrenin Genişlediği Yeniden Doğrulandı

Kozmologlar tarafından yapılan yeni bir araştırma ile, evrenin süpernovalar yüzünden daha hızlı genişlediği doğrulandı.
08 Ocak 2017

Nerede Bu Uzaylılar?

Biz onları bulmak istiyoruz, ancak onlar bizi istemiyor olabilir.
29 Aralık 2016

Bilim İnsanları Antimadde Atomunu İlk Defa Ölçtüler

CERN’den fizikçiler evrenin nasıl oluştuğunu anlamamızda bizi bir adım daha ileri götürdüler.
21 Aralık 2016

Fizikçiler, evrenin kendi kendini imha edebileceği düğmeyi keşfetti

Standart Model’in eksik parçalarından olan Higgs bozonunun keşfi modern fiziğin en büyük buluşlarından biriydi. ‘Starmus’ kitabının önsözünde Stephen Hawking, Higgs alanının bozulup zincirleme bir reaksiyona sebep olabileceğini ve bunun sonucunda da bütün evreni beraberinde yok edebileceği konusunda uyarılarda bulunmakta.
28 Kasım 2016

Fiziğin Beş Büyük Problemini Çözeceğini İddia Eden Yeni Bir Hipotez Ortaya Atıldı

Yepyeni bir fiziğe merhaba deyin! Karanlık maddenin garipliği, nötrino salınımları, baryojenez, kozmik genişleme ve parçacık fiziğindeki güçlü yük parite problemi… Fizikçiler, modern fiziğin bu en büyük problemlerinin hepsini tek bir seferde çözebilecek bir model ortaya attılar.
04 Kasım 2016

Stephen Hawking’in Uzaylı Arama Projesi 234 Yıldızdan Gelen Garip Sinyalleri İnceliyor

“Olağanüstü iddialar, olağanüstü kanıtlar gerektirir.”
24 Ekim 2016

Schrödinger’in Kedisi Davranışı Atomlarda İlk Defa Görüntülendi

Fizikçiler Schrödinger’in Kedisi durumunda olan yani aynı anda farklı düzeylerde bulunabilen atomun davranışını görüntüledi.
12 Ekim 2016

NASA: Burçları Değiştirmedik!

Son zamanlarda NASA’nın burçları değiştirdiğini duydunuz mu? Hayır, kesinlikle değiştirmedi…
03 Ekim 2016

Einstein Tekrar Haklı Çıktı

Astronot Scott Kelly uzaydayken, o sırada ondan altı saniye daha büyük ikiz kardeşi Mark Dünya’da kalarak rölativiteye göre ondan biraz daha yaşlı oldu.
17 Eylül 2016

Galaksimizin Merkezine Yolculuk

Bizim evimiz olan Samanyolu Galaksisi’nin kalbine bakan Hubble Uzay Teleskobu, yarım milyondan fazla yıldızdan oluşan zengin bir doku ortaya çıkardı.
06 Eylül 2016

Evrensel Simetri için Zaman ve Uzayı Birleştirmek

Bilim insanları uzun süredir doğanın bir parçası ve evrenin zaman içindeki yayılımı olan zamanın evrimi varsayımını sorguluyorlardı. Griffith Üniversitesi’ndeki Kuantum Dinamiği Merkezi’nde yapılan yeni bir araştırma ise, uzay ve zamana bakış açımızı değiştiriyor.
02 Eylül 2016

Venüs Bir Zamanlar Yaşama Elverişli Bir Yerdi

NASA bilim adamlarının iklim modellemesine göre, Venüs, kendi yaşının iki milyar yılı öncesinde sığ okyanuslara ve yaşanabilir bir yüzey sıcaklığına sahipti.
24 Ağustos 2016

Beşinci Temel Kuvvet mi?

Kaliforniya Üniversitesi’nden teorik fizikçilerin “Physical Review Letters” dergisinde yayınladığı makalede, son zamanlarda yaptıkları çalışmada keşfetmiş olabilecekleri atomaltı bir parçacığın beşinci temel kuvvetin bir kanıtı olabileceğini öne sürüyorlar.
22 Ağustos 2016

Fizikçiler Işığın Yeni Bir Formunu Keşfetti

Fizikçiler, serbest elektronlara fotonların bağlanmasıyla üretilen ışığın yeni bir formunu açıkladılar.
13 Ağustos 2016

Parçacık hızlandırıcıları kullanılarak Degas'ın tablosundaki saklı yüz bulundu

Bilim insanları parçacık hızlandırıcıları kullanarak, Degas'ın "Portrait of a Woman" tablosundaki saklı bir yüzü buldular.
10 Ağustos 2016

Astronomlar Yeni Bir Çift Yıldız Sistemi Keşfettiler

Almanya, Belçika ve Birleşik Krallık’tan bir astronom takımı, uzayda ve yerdeki teleskopları kullanarak AR Scorpii sisteminde yeni bir tür egzotik çift yıldız keşfettiler.
06 Ağustos 2016

Astronomlar, Samanyolu'nun merkezine yakın bir boşluk keşfettiler

Uluslararası astronomlar takımı, Samanyolu Galaksisi’nin merkezine doğru, Sefeid diye bilinen genç yıldızlardan tamamen yoksun bir “yıldızsal boşluk” keşfettiler.
05 Ağustos 2016

Gizemli CERN buluşu bir parçacıktan fazlası olabilir

Geçen Aralık ayından beri, parçacık fiziği dünyası, CERN çarpışma deneylerinde görülmüş olabilecek potansiyel yeni bir parçacığın doğasıyla ilgili spekülasyonlarla çalkalanıyor.
01 Ağustos 2016

Karanlık Madde Araştırması Başarısız Oldu

Bilim insanları, evrenin gizemlerini barındıran karanlık madde arayışının başarısız olduğunu açıkladı.
27 Temmuz 2016

Frankenstein Galaksisi

Bilim insanları 250 milyon ışık yılı uzaklıkta, daha önce önemsiz olduğu düşünülen bir yerde muazzam büyüklükte ve tuhaf yapıda bir galaksiyi ortaya çıkardılar. Hem de bu galaksi, diğer galaksilerin parçalarından oluşuyor.
20 Temmuz 2016

Kozmik Ağır Elementler Nasıl Oluştu?

MIT’den Astrofizikçiler, en yoğun yıldızların çarpışmasının altın ve platin gibi ağır metalleri nasıl oluşturduğunu ve galaksilerin geçmişinin izini sürmede nasıl yardımı dokunabileceğini ele aldılar.
31 Mayıs 2016

Astrofizikçiler Dokuzuncu Gezegenin Yapısını Modelledi

Bern Üniversitesi’ndeki astrofizikçiler, Dış Güneş Sistemi’nde var olduğu düşünülen gezegeni modellemeyi başardılar. Bu gezegenin, Dünya’nın yarıçapının 3.7 katı bir yarıçapa sahip olduğu ve etkin sıcaklığının da -226 santigrat derece olduğu tahmin ediliyor.
15 Nisan 2016

Giriş Yap