Mustafa Yabaş
Boğaziçi Üniversitesi / Fizik
4 233.3b

Makaleler

Işık Hızı Aşıldığında: Cherenkov Işıması

Cherenkov radyasyonu özellikle nükleer reaktör çekirdeklerinde gözlemlenen mavi renkli bir ışıktır. Bu fenomen adını kaşifi olan Pavel Cherenkov'dan ve ışığın elektromanyetik radyasyon olmasından alır.
24 Ekim 2016

Gecko Kertenkelesi ve Geckoları Taklit Eden Teknolojiler

Gecko bir tür kertenkeledir. Gecko kertenkeleleri yapışkan bir salgı kullanmadan düz duvara tırmanabilirler. Bu özellikleri yeni yapışkan materyaller üretilmesinde bilim insanlarına ilham kaynağı olmuştur. Bugün, gecko kertenkelelerinin ayaklarında milyonlarca yıldan beri var olan yapıyı taklit ederek çeşitli alanlarda kullanmak için çalışıyoruz.
22 Eylül 2015

Mpemba Etkisi: Sıcak su soğuk sudan daha önce donar

1963 yılında Erasto Mpemba ve arkadaşları okulda dondurma üretmek için kaynar süt içinde şeker çözdüler. Normalde Erasto’nun kaynar sütü buzdolabına koymadan önce beklemesi gerekiyordu ama aceleci davrandı. Sürpriz bir şekilde buzdolabında en önce Erasto’nun kaynar karışımı dondu.
07 Temmuz 2015

Karıncalardan Robotlara

Karıncalar çok karmaşık sosyal davranışlar gösterirler. Hepsi görevlerini bilir ve buna göre hareket eder. Ne var ki karınca kolonisini yöneten merkezi bir sistem yoktur. Buna rağmen bütün karıncalar her an birbirlerinden haberdarmış gibi hareket ederler. Bu şekilde her iş için en az sayıda karınca görev alır ve bütün koloninin günlük işleri veya karşılaştığı sorunlar toplamda en az enerji harcanarak çözülür.
22 Haziran 2015

Giriş Yap